אפקט זנדברג

בועז ארד | 4 בדצמבר 2013

Tamar Houseהמחוקקת הצעירה תמר זנדברג (מר"צ) מספקת לנו עניין ללא הפסקה כאשר היא מגלה בעיות מדומות או אמיתיות, שוגה בניתוחן ומציעה הצעות חוק מזיקות על מנת לפתור אותן.

עיון קצר בדף הפייסבוק שלה יגלה את שלל רעיונות העיוועים השופעים מתיבת הפנדורה של השמאל הכלכלי הישראלי, רעיונות שחוקי המציאות, הכלכלה והזמן אינם משפיעים עליהם.

ב-2 בדצמבר גילתה תמר לעם היושב בציון את התגלית המזעזעת כי הצג בכנסת המראה את נוכחות חברי הכנסת במשכן מציג איקונים של "בנים" בכחול ו"בנות" בורוד… סתכלו על התמונה הזאת". כותבת תמר בדף שלה, "היא לקוחה מדף חברות וחברי הכנסת באתר הכנסת. משהו נראה לכן/ם מוזר? או אולי מוכר מדי? נכון. גברים בתכלת ונשים בוורוד, כאילו השנה היא אי שם בתחילת המאה וחברות הכנסת הן בנות שעומדות לשחק בבובות כל חייהן והח״כים בנים עם מכוניות וחיילים. "

TAMAR ICONS

 מעל: האיקונים הבלתי תקינים פוליטית.

 

 

זה היה יכול להיות משעשע ואפילו היינו יוצאים יחסית בזול אם תמר היתה ממשיכה לעסוק באכיפת חוקי התקינות הפוליטית בתמורה למשכורת, הלשכה והעוזרים שאנו מממנים. אך למרבה הצער מידי פעם היא גם מפנה את תשומת הלב לסוגיות כלכליות מורכבות יותר מאשר הקשר הבלתי נמנע בין הצבע הורוד ומשחקי בובות. 

אתמול, ה-3 בדצמבר, העלתה חה"כ זנדברג פוסט התוקף את מה שהיא מכנה בשפה המזכירה סרטי אימים: "דירות רפאים".  

"אחת הבעיות האקוטיות בשוק השכירות ובשוק הדיור בכלל היא תופעת 'דירות הרפאים'". מסבירה זנדברג, "דירות הרפאים הן דירות ריקות שמשום מה מוצאות את עצמן דווקא באיזורי ביקוש. עליית מחירים קיצונית באזורים אלה מביאה לדחיקת אוכלוסיות רבות אל מחוצה להם – ומדובר בעיקר על מרכזי הערים ובעיקר על אזורי הביקוש במרכז הארץ. מחר אעלה במליאה הצעת חוק שבמבקשת להטיל מס מוגדל על הדירות הריקות, מס שיחזור לציבור בצורת קידום פרויקטים לדיור השגה ושיפור תשתיות. הצעת החוק הזאת מציעה פיתרון פשוט, ישים, מיידי. אומר ובצדק רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד שיזמה את הצעת החוק וסייעה בניסוחה: הממשלה כבר הכירה במשבר הדיור. היא יצרה מספר רב, לפעמים סותר, של נסיונות לפתור אותם. על חלק מהפתרונות יש לנו מחלוקת. אין מחלוקת על כך שכולם המוחלט – גם אם יצאו לפועל במלואן – ייקח שנים. הטלת ההיטל הזה יכול לשחרר סכום כסף מיידי שיחזור – על פי הצעת החוק – למציאת פתרונות דיור."

הכלכלן כרמל קני, טרח להעביר לתמר שיעור קצר בכלכלה:

"ההתלהמות נגד "דירות רפאים" מבחינה כלכלית שוות ערך להתלהמות נגד יצוא. מה קורה כאשר תושב חוץ קונה דירה ומחליט לא להשתמש בה מסיבה כלשהי?בראיה הכלכלית זה אומר שהוא פשוט קנה שרותי דיור בארץ והארץ "יצאה" דירה. אנחנו למעשה מכרנו לחו"ל שרותי תכנון, בניה וכו' ובדרך גם גבינו המון מיסים. כמובן שאותם רוכשים גם ימשיכו לשלם מיסים שוטפים על הדירה למרות שהם לא יצרכו שרותים מהרשות המקומית כך שהם ממשיכים לסבסד את שאר תושבי העיר." הסביר כרמל, ומציין "לנסות למנוע מתושבי חוץ לקנות דירות בארץ בגלל שזה מעלה את מחירי הדיור דומה לנסיון לאסור על תושבי חוץ לישון בבתי מלון בישראל משום שהדבר מעלה את מחירי הלינה לתיירי הפנים במדינה. מדובר בסך הכל בפגיעה בכלכלה בגלל קינאה וצרות עין ללא שום בסיס כלכלי.

אין שום סיבה שלא נמכור דירות לתושבי חוץ ועדיף כמה שיותר, המשאב היחידי שלכאורה נמצא במחסור באזור המרכז הוא קרקע אבל זה מחסור מלאכותי לחלוטין. כל המחסור בקרקעות לבניה נובע ממדיניות ממשלתית הרסנית, מספיק להסתכל על קו הרקיע של מדינות כמו הונג קונג או ניו יורק כדי להבין שבשטח תל אביב היה ניתן בקלות להכניס פי 2 דירות בלי להגדיל במטר את שטח העיר. הסיבה העיקרית ליוקר הדיור במדינה זו מדיניות סוציאליסטית בירוקרטית שמונעת ניצול יעיל של המשאבים העומדים לרשותנו."

בהתחשב בכך שזנדברג היא אחת התומכות בכל פעילות שנועדה למנוע בנייה באיזורי הביקוש ולסרבל את הליכי האישור והתנגדה יחד עם חה"כ חנין לחקיקה שניסתה להאיץ את תהליכי התכנון (כאן באתר הכנסת) כל מה שהיא צריכה בשביל לסייע להורדת מחירי הדיור הוא להימנע מעיסוק בתחום. על פי הודעותיה והבטחותיה לבוחר לא נזכה לכך ובנוסף למכשולים שהערימה עד כה על התפתחות שוק הדיור בישראל כעת אולי נקבל, באדיבותה, עוד קנסות ועונשים.

התעלמותה של תמר מעובדות החיים וחוקי הכלכלה היא עניין אחד, אך נסיונה המיתולוגי לההפך לקרונוס ישראלי השולט בזמן הוא עניין אחר. יום לפני הודעתה על כוונתה לפעול להטלת הקנסות התרחש עיוות זמן מסתורי. החוק אותו התעתדה תמר להגיש ב-3 בדצמבר כבר נחסם בועדת השרים לחקיקה בתאריך ה-2 בדצמבר, כן קראתם נכון, יום קודם לכוונתה להגיש את החוק הוא הוגש ונחסם.

מצביעי מר"ץ יכולים להתבסם במחוקקת שלא מסתפקת בכיפוף חוקי הכלכלה, שכן גם חוקי הזמן סרים למרותה. 

 

 

 

הוספת תגובה