מבריחי החלב

בועז ארד | 9 בספטמבר 2013

SpiledMilkמשטרת ישראל פרסמה היום בגאווה צילום של רכב מסחרי שנעצר אמש בעת שהוביל חלב שלא באישור. הרכב, כך מוסבר נעצר בבדיקה לאחר ש"עורר חשד" ונהגו "תושב טייבה" הוביל "חלב מוברח" ב"פחי צבע" ובנוסף לכל הרעד והחלחלה… "ללא קירור".

הנה ההודעה הרשמית שלוותה את התמונה:

"מתנדבי משמר הגבול עצרו לבדיקה בכביש 35 רכב מסחרי שעורר את חשדם. בחיפוש ברכב נתפסו עשרות פחי צבע, שהכילו 1,600 ליטר חלב. החלב אוחסן ללא קירור.  מבדיקה ראשונית התברר כי החלב יועד להפצה ומכירה. נהג הרכב, תושב טייבה בן 26, נקנס ועוכב לחקירה. רכבו חולט והחלב הושמד ע״י נציגי משרד החקלאות. בתמונה: פחי הצבע שהכילו את החלב המוברח"

ההודעה הזאת מגלה את כל מה שאפשר לבקש מהסתה מקצועית מצד אחד ומסתירה את כל מה שלא נכון ברדיפה של יצרנים וחקלאים עצמאיים שאינם מורשים לסחור באופן חופשי.

אם נעצור רגע לבחון את ההודעה נגלה שבעצם עלינו לשאול שאלות קשות אך חשובות. מדוע סוחר המוביל חלב מוגדר כ"מבריח חלב"? מה הבעיה עם שימוש במכלים שדומים לפחים שמשמשים גם לאיכסון צבע? האם כל מיכלית חלב שמעוצבת כמו מכלית דלק מוגדרת כלא ראויה לאיכסון חלב? ומדוע לציין שההובלה, בשעות הלילה, היתה ללא קירור. 

 ההודעה הינה מלאכת מחשבת של דמגוגיה השותלת במחשבתו של הקורא את המחשבה שהובלת חלב חייבת להיות בקירור. זה אולי רצוי אך העובדה היא שכל האיסוף וההובלה של חלב בישראל מן הרפתות מתבצע ללא קירור. הנה לפניכם המשאיות של חברת התנועה המשמשות את טרה ומובילות כמויות חלב גדולות ללא קירור. שיחה שערכתי עם נציג חברת "התנועה עמק חפר" המתמחה באיסוף חלב מרפתות בישראל אישרה זאת. 

Milk Truck

ובכן מה טעם ראתה המשטרה להכפיש את מוביל החלב שנעצר ולציין כי החלב הובל ללא קירור? הודעת המשטרה גם ראתה לנכון לציין כי החלב הובל ב"פחי צבע". ובכן יש לי חדשות למשטרת ישראל, מדובר בפחי חלב. אין שום סיבה שצורת המיכלים תגרום למשטרה להטעות את הציבור לחשוב שמדובר בחלב מעורב בצבע בדיוק כפי שמיכליות טרה לא מובילות חלב במכלי דלק למרות צורת המיכל. 

מכל הודעת ההכפשה הזאת עולה דבר אחד בלבד. הנהג נעצר "עוכב לחקירה", רכבו הוחרם, פרנסתו נהרסה והרכוש הושמד. מדוע? משום שעבר על "חוק החלב". עוד חוק מאובן המונע ממחלבות פרטיות לקום בישראל ולהתחרות במונופולים הגדולים וחושף יצרנים קטנים ולא מקושרים לאלימות וענישה דרקונית (ללא משפט).

מפחיד לחשוב שאנשי משטרה שאמורים להיות אמונים על איסוף עובדות וראיות מוקפד וחסר פניות הסכימו לשחרר לציבור ולתקשורת הודעה דמגוגית ובלתי מקצועית כזאת, הודעה המטעה את הציבור ביחס לעובדות הבסיסיות הרלוונטיות לאירוע. 

ההודעות הרבות בתגובה בעמוד של משטרת ישראל מלמדות שההסתה הממוסדת עובדת ואנשים מאחלים למשווק החלב הזעיר איחולים איומים ונוראיים. אחרי כן הם יצאו להפגין נגד יוקר המחייה ומחירי הקוטג'.

תוספת: בתאריך 17 בספטמבר נתקלתי בכתבה המאירה מזווית אחרת את הסוגיה, הכתבה בפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה מספרת כי "הקיבוצים יעבירו עודפי תוצרת חקלאית לארגון 'לקט ישראל'". במקרה הזה מופצת הידיעה לתקשורת בגאווה ואין צורך להסתתר כאשר מעבירים עודפי יצור חקלאי, אני מניח גם שהמשטרה לא תעצור את הטנדר הרעוע של "לקט ישראל" בצד הדרך ותחרים את הסחורה והרכב ותאסור את הנהג. מה ההבדל אתם שואלים?

ההבדל הוא המוסר האלטרואיסטי ההופך עשיית רווח כלכלי לפשע ומתן תרומה למעלה. כל עוד לא נתמודד עם הטעות היסודית של תפיסת הרווח כמגונה מוסרית נמשיך להפסיד.

LEKET ISRAEL

 בתמונה: מתנדבי לקט ישראל באיסוף עודפי תוצרת חקלאית (צילום יח"צ).

 

 

 

הוספת תגובה