גם קרי במטיפים

יעקב ר. | 20 בדצמבר 2013, פורסם בבלוג הירוק.

KerryPrechingמזכיר המדינה (שר החוץ) האמריקאי, ג'ון קרי, ביקר בפיליפינים, בשטח שנהרס על ידי הטייפון הייאן והצטרף למקהלת המטיפים האופנתיים, המפיצים דמגוגיה.
 
ההרס של הטייפון אכן גדול. מעל 6 אלפים הרוגים, כ 28 אלף פצועים, כ 1800 נעדרים. אולי מיליון וחצי איש איבדו את בתיהם. בשטחים גדולים לא נשארה אבן על אבן, כול הבתים נהרסו. חלקם על ידי רוחות בעוצמה של עד 300 קמ"ש, חלקם (אלו שבקרבת החוף) הוצפו על ידי גלים ענקיים מהים.  הנזק הכספי נאמד בכ 13 מיליארד דולר, והשיקום עלול לארוך כ 4-5 שנים.
 
אמר קרי: "קשה לתאר את ממדי ההרס שראיתי, אין מילים בפי, מימי לא ראיתי הרס עצום כזה". אין ספק – הרס עצום, זה נכון. אבל…. "מימי לא ראיתי"? "זקני צפת לא זוכרים"? מה העובדות – ראו בהמשך.
 
עוד אמר קרי: "לא ניתן לייחס סופה מסוימת לשינויי האקלים, אבל אנו יודעים בוודאות שטמפרטורות עולות יגרמו ל… יותר מאורעות אקלימיים קיצוניים". החלק הראשון של המשפט נכון – לא ניתן לטעון שהסופה נגרמה על ידי ההתחממות, הוא מודה בזאת, בכול זאת הוא טוען כך בחלק השני של המשפט. האם טמפרטורות עולות (אקלים יותר חם) יגרמו ליותר מאורעות אקלימיים קיצוניים (כמו סופת הייאן)? הרבה אומרים כן, אבל אין לטענה כול סימוכין מדעיים. אנו לא יודעים. ייתכן וטמפרטורות עולות יגרמו ליותר סופות וייתכן שלפחות סופות. אנו לא יודעים. המדע אינו יודע. קרי מדקלם את המנטרה האופנתית, אבל זו לא אמת, ולא מדע, זו דמגוגיה.
 
עוד אמר קרי: "יש כול מיני סימנים, כולם מעידים על תוצאות חמורות של שינויי האקלים ארוכי הטווח". לא נכון, אין שום סימנים. יש טענות לרוב על האסונות הצפויים בהמוניהם בשל ההתחממות הגלובאלית הנוראית, אבל אלו נבואות ריקות מביסוס ממשי. אין שום סימן של ממש. קרי מדבר כמו מטיף דתי שרואה בכול אסון טבע סימן לזעם האלים.
 
הטייפון האחרון (הייאן), למרות שקרי "בחיים שלו לא ראה דבר כזה", אינו שונה במאומה מעשרות או מאות טייפונים בעוצמה דומה שהתרחשו בעבר, הרבה לפני ההתחממות הגלובאלית הנוראית. כאן יש רשימה של 35 הטייפונים הקטלניים ביותר הידועים באזור דרום מזרח אסיה. הקטלניים ביותר היו בין השנים 1737 ל  1897 (לפני ההתחממות), ורק אחד, הקטלני ביותר, היה ב 1970. (היו גם לפני זה…)
 
CyclonsList
מעל: גרף הטייפונים הקטלניים ביותר על פני התקופות, מתחת ממויין על פי רבעי מאה (הרבע האחרון פתוח)
CyclonList25
בטקלובאן עצמה, העיר שנהרסה בטייפון האחרון, היה טייפון עוד יותר קטלני, שגרם לכ 15,000 הרוגים, ב 26 בנובמבר 1912, 101 שנה לפני הייאן (ולפני ההתחממות הגלובאלית הנוראית). (וזכרו שב 1912 מספר התושבים בטקלובאן היה קטן בהרבה ממספרם היום). אבל קרי לא זוכר אותו…. (נתונים היסטוריים רבים ישבקטע של אנטוני וואטס).
 
אסונות טבע התרחשו תמיד, ויתרחשו גם בעתיד, מן הסתם. העולם מתנהל כמו תמיד. אל תשמעו למטיפים דמגוגים.

 

הוספת תגובה