הדרך לרוטשילד – סרטו של יניב מנוס

מאת בועז ארד | 20 באפריל 2014

OTLV8ב-4.4 במסגרת כנס החירות הישראלי הוקרנה הקרנת הבכורה של הסרט התיעודי "הדרך לרוטשילד". הסרט יוצא דופן בנוף הסרטים הדקומנטרים הישראליים בהציגו, לראשונה בסרט ישראלי, את הרעיון הקפיטליסטי בניסוח חד ובלתי מתנצל, ויש שיגידו שאפילו בלתי מתחשב בצופה עד כדי יצירת תחושת "התנשאות" של הדובר שהתקבלה אצל חלק מן הצופים.

תחילתו של הסרט בחיפוש אישי של הבמאי יניב מנוס אחר תשובות, זה הוא מסע שמתחיל בחיפוש אישי בנסיון לבירור ההשקפות שבין קפיטליזם לסוציאליזם בישראל אך מתפתח, יחד עם מנוס לבירור רחב יותר. לחיפוש זה מתלווה מנוס לידידו מתקופת לימודים משותפת באונ' ב"ג בנגב,  יניב גולדברג (להלן יקראו מנוס וגולדברג לצורך ההבדלה), אינטלקטואל צעיר המחזיק בגישה קפיטליסטית וחירותנית המושפעת מרעיונותיה של איין ראנד המככב בסרט כמרואיין מרכזי (הסרט זכה בתמיכה של מרכז ראנד בישראל).

OTLV4

בתמונה: חברי התנועה הליברלית מציגים אלטרנטיבה של הקטנת מיסים וממשלה מול הקריאות להעמקת החוב

 

את הסרט החל מנוס לצלם כסטודנט לקולנוע בשנת 2008 והמפגש הראשון עם  גולדברג הוא ביקור באירוע של תנועת "מאבק סוציאליסטי", ממפגש שלמרות הפוטנציאל- לא עורר את העניין הקולנועי שמנוס ציפה לו, עד כדי כך שבשלב זה הוא שוקל לזנוח את הפרוייקט או לשנות כיוון…

 ההתרחשויות של מחאת הקוטג' ומחאת האוהלים בשנת 2011, אותן איש לא חזה בשנת 2008, שינו את התמונה והציפו את הכוחות הרעיוניים שנדמה היה שהיו רדומים ומושקעים עמוק מתחת לפני השטח של הדיון הציבורי בישראל. דיון שעד אז התמקד בעיקר בין ימין לשמאל בסוגיות ביטחון.

הסרט תופש תאוצה מול נחשול ההפגנות והרעיונות האקלקטים ששטפו את הרחובות ביולי 2011. מנוס יוצא עם מצלמתו לשדרות רושטילד ומראיין את המוחים שנטעו אוהלים במקום. המצלמה של מנוס מלווה את ההפגנות וקולטת בשוליה גם את ניצני הצמיחה של התנועה הליברלית החדשה, התנועה ששמה לעצמה למטרה להציב סכר בפני דרישות המפגינים להגדלת חובות והעמקת מעורבות הממשלה במשק, תנועה אליה התחבר הבמאי במהלך היצירה ואליה חבר גם גולדברג שדרך עיניו אנו צופים בדברים .

מנוס מלווה את גולדברג ודן עימו בשאלות המרכזיות שהתעוררו עם המחאה ובהן יוקר המחייה, צדק חברתי, ערבות הדדית, זכויות חיוביות ושליליות, קביעת אמת סובייקטיבית או אובייקטיבית, צדקה וחמלה שוק חופשי מול שוק מפוקח ועד, תוך כדי שהוא חושף את האבסורד שבדרישות מפגיני "הצדק החברתי" שביקשו פחות מיסים ויותר שירותי ממשלה וחובות.

OTLV17

רגב קונטס ממנהיגי המחאה בראיון – תנו לו 20 מיליארד והוא יעזוב אותכם בשקט

מנוס בונה סרט המעניק במה לפרשנות רדיקלית של שוק חופשי וחירות הפרט, פרשנות שלא נשמעה עד היום בקולנוע הישראלי או בציבוריות הישראלית, ומחדד את העימות. לרבים מן הצופים זאת יכולה להיות פעם ראשונה בה יתקלו בהטלת ספק במה שנלמד בישראל כמובן מאליו ביחס ליחסים בין האזרח לממשלה.

בישראל מקובל הרעיון כי תפקיד הממשלה הוא לספק את המונח המעורפל של "צדק חברתי" על ידי חלוקת הרכוש מחדש, על כך מפגינים, שולחים שתדלנים ומתווכחים בישראל ברמה הפרקטית ודנים בשאלות כגון כמה לחלק מחדש ומה מידת היעילות שבכך? העירעור על גישה זאת והטענה כי הדבר היחיד הצודק חברתית הוא החירות, החירות לייצר ולהחזיק רכוש והחירות להיפטר מיצירתך ורכושך, הבחירה החופשית לעזור לאחר או לא לעזור והחירות להוביל את חייך במדינה  שתפקיד הממשלה הוא להגן על זכויותיך ולא להעניק לך רשיון לפעולותיך. אלו מרכיבי הרעיון המהפכני המוביל את הסרט וניתן רק לקוות כי יהיה זה סרט ביכורים שאחריו ילכו יוצרים נוספים ויעמיקו בבירור סוגיות חירות עקרוניות בחברה הישראלית.

יניב גולדברג, גיבור הסרט אותו פגש הבמאי עוד במהלך לימודיו באונ' באר שבע, הוא אחד ממאות אלפי הישראלים שפילסו דרך בתעשיית ההיטק וחיים כיום בחו"ל, התגובה של החברה הישראלית לסרט תקבע ככל הנראה אם כוחות אינטלקטואליים ויצרניים כשלו ישארו בחו"ל ויותירנו אותנו עם "צדק חברתי" או שנשכיל לבנות מערכת חברתית המגינה על זכויות הפרט ורכושו ומאפשרת ליצרנים לשוב ליצור ולבנות עתיד משגשג בישראל.

מרכז איין ראנד בישראל מציע למנויי אנכי צפייה חופשית (הסרט לפניכם) לכל המעוניין ומארגן אירועי צפייה המלווים במערכי שיעור, הרצאות או עימותי השקפות למעוניינים.

פנו לעצמכם 50 דקות של נחת וצפו, לאחר הצפייה הנכם מוזמנים לענות לשאלון כאן, ולצפות בתוצאות בתחתית הדף כאן:

{youtube}25j-UH0Rq90{/youtube}

 

הוספת תגובה