התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

על היסודות הרעיוניים של התנועה האקולוגית

בועז ארד | 29 באוגוסט 2014

BOOKCOVERלפניכם פרק מתוך נייר עמדה שפורסם על ידי מרכז איין ראנד לקראת פתיחת שנת הלימודים הקרובה ובו ביקורת על תכני הלימוד של ספר הלימוד לחטיבות העליונות ה"מלמד" אודות התחממות גלובאלית.

תארו לעצמכם כנס מהנדסי בניין בו נואם הכבוד הוא המהנדס שאישר את תכנון התמיכות באולמי וורסאי שקרסו והובילו במאי 2001 למותם של 23 מבאי אירוע ולפציעתם של מאות נוספים במה שמכונה כיום "אסון ורסאי", או מהנדס גשר המכביה שקרס באירוע המתואר תחת הכותרת ""אסון המכביה". בוודאי תאמרו כי דבר זה אינו סביר ואינו מתקבל על הדעת, ולמרות זאת דוגמאות אבסורדיות אלו מתגמדות לעומת המתרחש בקרב הגופים האקדמאים והארגונים העוסקים בתחום הסביבה שעדיין מהללים את פועלם של "מומחים" ואידאולוגים שהגותם ומחקריהם הופרכו לאחר שהובילו לאסונות. 

דוגמה אחת לכך היא מורשתה של רייצ'ל קרסון וספרה "אביב דומם" ("Silent Spring"), שהפכו לאחד הגורמים המרכזיים שהובילו, כפי שהעיר פרופסור גרי קורל, ל"ניסוח האקולוגיה כ'נושא חתרני'; כנקודת מבט שחותרת כנגד הגרעין של חומרנות, מדענות, ושל שליטה הנדסית טכנולוגית על הטבע". גישה זאת של אקטיביזם פוליטי הובילה לאסון מותם בסבל נורא של מיליוני בני אדם בעולם בשל איסור על שימוש ב-DDT וההכרזה עליו כ"סכנה אקולוגית".

מיותר לציין כי האסון הזה טרם הוכר כ"אסון" למרות שהגופים המעורבים באיסור על שימוש בו חזרו מהם ממדיניותם (לרווחת המיליונים שניצלים מהמלריה בעקבות שינוי המדיניות). כך גם ביחס למדיניות הביו-דלק המובילה לעליית מחירי מזון, באיסור הכלרה, וכיום בתעמולה למען מדיניות סבסוד כושלת של פרוייקטי אנרגיה סולרית ומבוססת רוח והתנגדות לפרוייקטים מצילי חיים כבניית תחנות כוח ותשתיות.

ביסוד התנועה האקולוגית נמצאת הגישה הרואה במעשה אדם נזק ובפגיעה בחיי אדם "מחיר נסבל" עבור שמירה על המצב הטבעי הנתון כ"מעשה בריאה". גישה המבוטאת גם במוטו מספר קוהלת רבה ז , י"ג המוצג כמוטו בהקדמה לספר הלימוד:

משפט זה הינו ביטוי המסגיר את תפיסת העולם הנמצאת ביסוד גישת כותבי הספר ומבטאת כשל רעיוני בפניה למיתוס "גן העדן", המניח כאילו המצב הטבעי הוא מצב בריא המאפשר לספק את כל צרכי האדם בעוד הפיתוח האנושי הורס אותו - תיאור נאמן של המציאות מדגים כי המצב הפוך, האדם החשוף בטבע הנו קרבן לקור וחום, לרעב וצמא, למחלות טורפים ומזיקים, איכות חיי האדם השתפרה באופן דרמתי עם פיתוח היכולת הטכנולוגית להתאים את הסביבה לצרכיו. הסופרת והפילוסופית איין ראנד ציינה כי: "האקולוגיה כעיקרון חברתי… מגנה את העיור, התרבות, התעשייה, הטכנולוגיה, האינטלקט, ומטיפה לחזרה של האדם ל"טבע", למצב של תת-חיה הנוהמת וחופרת בקרקע בידיים חשופות". 

מאמרים נוספים

537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…
01.14.2017 09.32.28

יום חטיפתו של ראול ואלנברג

ינואר 17, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
יום חטיפתו של ראול ואלנברג אנכי | 17 בינואר 2017 - כולל סיור וירטואלי באנדרטה לזכרו בהקלקה על התמונה. היום מצויין כיום חטיפתו של הדיפלומט השבדי, חסיד אומות העולם ראול ואלנברג (Raoul Wallenberg). ואלנברג נולד למשפחה מיוחסת של בנקאים, דיפלומטים וקצינים, למד…

מאמירות איין ראנד

  • The smallest minority on earth is the individual. Those who deny individual rights cannot claim to be defenders of minorities.