המתמחה והשגריר 

מאת בועז ארד, פורסם לראשונה בנובמבר 2004.

untitled.bmpבערבים אלה מתחרות על תשומת ליבו ומחשבתו של הצופה הישראלי שתי תכניות מובילות באותה משבצת שידור "המתמחה" בערוץ 10, ו"השגריר" בערוץ 2 . שתי התכניות מציבות מולנו מראה, המאפשרת לנו ללמוד משהו על עצמנו לעומת האמריקאים.

"המתמחה" היא תכנית הזוכה להצלחה רבה בארה"ב. בתכנית מציג איש העסקים דונלד טראמפ את תובנותיו על מהות המאבק להצלחה בעולם העסקים. בתכנית ששה עשר מתמודדים, המגיעים מרקע מגוון; החל מבוגרי אוניברסטאות יוקרתיות ועד יזמים צעירים, המצוידים ב"חכמת הרחוב". אלה גם אלה מתחרים על משרה ניהולית באחת החברות של טראמפ. התכנית מציגה משימות עסקיות, החל במכירת לימונדה ברחוב וכלה בניהול מורכב; בכל פרק נדרשים המועמדים לצלוח מבחנים ומשימות שמטרתם לבחון את יכולות הניהול, המנהיגות, האינטליגנציה והמוטיבציה שלהם – ובסופו של דבר להראות תוצאות ברורות, מדידות וחד משמעיות – "לעשות כסף". בסיומה של כל משימה מגיעים המתמודדים למפגש מסכם, שבו מנותחות ההצלחות כמו גם הכשלים, והמתחרה הכושל מנופה.

"השגריר" הנה תכנית המעתיקה את הפורמט של "המתמחה" (עד כדי חיקוי חדר הישיבות שבו מנהל טראמפ את המפגשים) בתכנית זו מתחרים ארבעה עשר מועמדים על משרת הסברה בארגון "ישראל בלב" בחו"ל. באתר התכנית באינטרנט נכתב: "המועמד ייבחר בסיום התהליך על ידי ועדה מקצועית שתכלול את ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, דובר צה"ל לשעבר נחמן שי והכתבת הפוליטית של ערוץ 2, רינה מצליח. משימות ההסברה יצולמו בארץ ובחו"ל, בין היתר בוושינגטון, ניו יורק, בריטניה וצרפת."

"המתמחה" היא תכנית העוסקת בהקמת עסקים וניהולם. מימוש מהותו של עסק משמעותו היא היכולת לייצר ערך – ערך אמיתי שאחרים מוכנים לשלם עבורו, ותוך כדי כך להתעשר. לעומת זאת המתמודד למשרת "השגריר", בניגוד ישראלי אופייני, אינו מייצר דבר, הוא מציג הצגה ומסביר את מעשיהם של אחרים, הוא אינו בונה עושר אלא עוסק בעיקר בבזבוז כספי אחרים.
הדמויות הראשיות אף הן מנוגדות. הדמות הייצוגית הראשית של "השגריר", נחמן שי, נסמך לכל אורך הקריירה שלו על משרות בירוקרטיות, בין השאר כיועץ תקשורת לשר הביטחון, מפקד גלי צה"ל, מנכ"ל משרד המדע התרבות והספורט, מנכ"ל רשות השידור ויו"ר מועצת הערוץ השני, בשלל התפקידים שמילא התמחה שי במציצת כספי ציבור מהם התפרנס . את שמו כ"מרגיע הלאומי" עשה שי בעיקר בעת שהיה שותף להשתלטות אמצעי התקשורת במהלך דיקטטורי של שעת חירום על כלל ערוצי המדיה האלקטרונית בישראל בעת מלחמת המפרץ – אז תרם את התרומה הייחודית שלו לתרבות הישראלית: "שתו כוס מים". לעומתו מייצג דונאלד טראמפ את המאבק בדרך לסיפור ההצלחה האמריקאי; הוא לא קיבל טובות ומשרות ממשלתיות ולא היה שם במקרה – הוא בונה עסקאות, משביח ובונה מיליוני מטרים רבועים של שטחי נדל"ן, ועושה הון או מפסיד אותו על פי התנהלותו, ללא כל רשת ביטחון.

אגב, התרומה של נחמן שי לתחום הנדל"ן בישראל אינה מבוטלת גם היא: בעת ישיבת ועדת המשנה (של ועדת הכספים של הכנסת) לרשות השידור, שביקשה להבין את מקורות הכישלון הכלכלי של רשות השידור בעת כהונתו של שי כמנכ"ל, הגיעו הדברים לידי אבסורד כאשר הודיע שי לנוכחים, כי מדי חודש משלמת רשות השידור כמיליון ¤ ריבית בנקאית בגין הלוואה כספית של מאה וחמישים מיליון דולר, שנטלה לצורך שיפוץ מתחם שערי צדק, המשמש כיום כבניין הנהלת רשות השידור .
"השגריר" מלמד אותנו להיות קונפורמיים ולחפש ג'וב. המועמדים מתאמנים בצביעת המציאות הישראלית בצבעים ורודים והפעלת דמגוגיה ורטוריקה על דעת הקהל. מאתר האינטרנט של "קשת" אפשר ללמוד, כי המועמדים לתפקיד מתאפיינים בעיקר בהיותם מחפשי ריגושים בהיותם משועממים מקריירה הדורכת במקום ללא שום הישג אמיתי באמתחתם. לא כך תפקידו של איש העסקים – לנתח ולזהות מציאות אובייקטיבית ולהציע פתרונות אמיתיים לטובתו ולטובת לקוחותיו. דונאלד טראמפ וצוותו ימשיכו את המסע להישגיים עסקיים; אנו כאן נסתפק בהסברים.

לאתר "המתמחה" באתר רשת NBC:

 http://www.nbc.com/nbc/The_Apprentice_2/index.shtml

לאתר השגריר בערוץ 2:
http://hashagrir.012.net/default.aspx

הערות:

1. על התנהלותו של נחמן שי בוועדת הכנסת בנושא רשות השידור: http://www.knesset.gov.il/protocols/data/html/ksafim/2002-04-08.html

הוספת תגובה