הפתרון להדסה – "מחוץ לקופסא"

מאת: מוטי היינריך | 14 בפברואר 2014, פורסם במקור באתר "קו ישר". תמונה: ויקיפדיה.

800px-Hadassa ein karem"כולם" דשים במשבר בבית החולים הדסה. חובות של 1.3 מיליארד שקלים וגרעון שוטף של 300 מיליון שקל בשנה – בהחלט ראויים לתשומת לב. מרואיינים, עיתונאים ו"מומחים" יודעים לפרט את הסיבות לקריסת בית החולים אחת לאחת: שכר גבוה לשכבת הניהול וגם ל-500 עובדים זוטרים שזוכים לשכר מנהלים, שכר עתק לשכבת הניהול הבכירה, שעות נוספות פיקטיביות, כוננויות שאינן כוננויות, רופאים שמרוויחים מיליונים, הנחות מופלגות לקופות החולים, המנכ"ל הכושל הקודם, פרופ' מור יוסף, שטוען שלא לקח את הבונוסים, אבל איכשהו מגיע כיום להכנסה של 75 אלף שקל לחודש מהדסה במקביל לג'וב החדש כמנכ"ל הביטוח הלאומי; כ-25,000 עובדים וגמלאים ובני משפחתם המורחבת שזוכים לשירותי חינם, שרשרת הרגולטורים ששתקה, וכמובן – לא נשכח להזכיר את אשמת השר"פ, את בניית מגדל האשפוז החדש ואת נשות הדסה שהקטינו את התרומות.
 
כולם אשמים, ויסלחו לי אשמים אחרים ששכחתי להזכירם.
 
מנכ"ל משרד הבריאות קוראלהלאים את הדסה–   כלומר, להבנת רבים הדסה נחשב היום לארגון "פרטי". אחרים קוראים להחרימו לטובת אחת מקופות החולים לבסוף, כרגיל, משלם המיסים יישא בנטל ומחיר הקוטג' יעלה בעוד אגורה.
 
ראו מה אומר בראיון "בכיר" במערכת הבריאות, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ' שוקי שמר: :אין מדינה בעולם שיכולה לנהל בתי חולים תראה מה קורה בבריטניה וקנדה… הוא [מנכ"ל משרד הבריאות הנוכחי] רוצה לקחת את הבעיה ולהעביר אותה לממשלה, אז כשהם יהיו בגירעונות הממשלה תכסה על זה".
 

להלאים? כלומר להמשיך להפסיד אך לכסות את ההפסדים ישירות מכספי תקציב המדינה. ל"הלאמה" יש רק "יתרון" אחד – לרשות משרד הבריאות יעמדו עוד מספר מאות ג'ובים למינויים ישירים. איך הלאמה תעזור? חברת החשמל ונמל אשדוד כבר מולאמים מזמן. הרי רוב בתי החולים הממשלתיים מפסידים גם הם כסף כבד, 700 מיליון שקל ב-2012. וקופות החולים הגיעו לגירעון מצטבר של 2 מיליארד שקל
 
כל המספרים שמפרסמים בעיתונים על גירעונות תאגידים במערכת הבריאות אינם נכונים! לא בגלל שהעיתונאי טועה, אלא שבמערכת ממשלתית מולאמת אי אפשר באמת לדעת כמה מפסידים. "הגירעון" תלוי בעומק הזרמת כספי משלם המיסים אל התאגידים הרפואיים ובמחירים בהם נמכרים השירותים – מחיר שגם הוא נקבע שרירותית על ידי המדינה. משלמי המיסים מזרימים למערכת הבריאות בערך 33 מיליארד שקל בשנה – עכשיו לך דע כמה מתוך סכום עתק זה הם "הפסדים"?…   

 

הדסה בית חולים פרטי כמו שהבנקים בישראל "פרטיים" – כל התנהלותם מוכתבת על ידי המדינה, תחת רגולציה מדוקדקת ובסביבה תפעולית בה כולם יודעים שהם גדולים מכדי ליפול.ונתניהובכלל כבר מצא את הפיתרון למשבר: ראש הממשלה הגיע למסקנה מדהימה במקוריותה:  "…בהדסה היה ניהול כושל… וכעת צריך להבריא אותה…". איך לא חשבו על זה קודם?…
 
תסמונת הדסה אינה המחלה, אלא סימפטום של מחלה עמוקה יותר
 
סיפור הדסה הוא סיפורו של המשק הישראלי הציבורי ושל הרפואה הציבורית – וזו נגועה במחלה כרונית חשוכת מרפא מעצם היותה "ציבורית" – עסק ללא "בעל בית". וכשאין בעל בית בסביבה – תרבות ה"מגיע לי" חוגגת. כשאין בעל בית אבל יש ועד עובדים, ויש מערכת "מפוארת" של חקיקה חברתית, חוקי עבודה, והגנה על הזכות לקבל כסף ו"סוציאליות" שלא תמורת עבודה – מקבלים הדסה. מקבלים מערכת בריאות ממשלתית-ציבורית מורכבת ומתוסבכת שרק "השחיתות" מאפשרת את תפקודה הסביר. ואם השחיתות תחוסל (באורח פלא)– המערכת תקרוס סופית.
 
אם אי אפשר יהיה להקדים תור ולקבל חדר טוב בבית חולים באמצעות פרוטקציה או מפחד של אגרוף ללסת הרופא; אם אי אפשר יהיה לשלם "שחור" לרופאים; אם לא יהיו מאות אלפי מקורבים שזוכים לרפואה מועדפת (זוכרים? רק בהדסה יש 25 אלף כאלה); אם יחסמו את הרופאים מלהעניק שרותי רפואה פרטיים תוך חליבת התשתית הציבורית – כי אז גלגלי המערכת ייעצרו בחריקה, הכול יקרוס ונקבל רפואה ציבורית מלאה בנוסח ברית המועצות. למזלנו יש גם "שחיתות", העיקר הבריאות.  
 
יש פיתרון ל"בעיית הדסה" דווקא משום שאינו בית חולים ממשלתי. את הדסה צריך להפריט, אבל לא "הפרטה ישראלית" של מכירה ל"גרעין שליטה" מקורב לשלטון – אלא באמצעות "חוק הדסה" שיעניק למתחם מורחב של בית החולים מעמד של "אזור רפואה חופשי" על משקל "אזור סחר חופשי".
 
הדסה – "אזור רפואה חופשי"
 
כל ההר עליו יושב בית החולים יסופח למתקן הרפואי וייועד למרכז רפואי, מלונאות רפואית ובית ספר לרפואה. נקבל מתחם שגדול פי 8 לפחות מהשטח הקיים. אזור זה יוכרז כאזור רפואה חופשי. באזור זה לא יחולו חוקי העבודה של מדינת ישראל, לא יהיה פיקוח של משרד הבריאות ולא של ההסתדרות הרפואית הנוכחית. חוקי המס הישראלים יחולו ותידרש עבודת חקיקה משפטית יסודית להתאמת חוקים נוספים.
 

המתחם כולו יאוגד כחברת מניות ציבורית שתונפק בבורסה. המניות יוצעו לציבור בארץ ובעולם. כל אחד יוכל להיות בעל מניות בהדסה. בתקופת המעבר ינוהל המתחם על ידי דירקטוריון זמני עד להנפקת התאגיד בבורסה. הכסף שיגויס בהנפקה ישלם את חובות העבר שייפרסו. באמצעותו גם תשולם תמורה נאותה למדינה על מכירת הקרקעות. התשלום עבור הקרקעות יממן בניית תשתיות ציבוריות שסביב המתחם המוגדל.   
 
בהעדר "חוקי עבודה" והסכמים קיבוציים, ייחתמו חוזים אישיים בין המעסיק לעובדים. שום הסכם קיבוצי לא יחול בהדסה. מותר יהיה להתאגד במסגרת ועד עובדים, מותר לשבות – אבל מנגד מותר יהיה למעסיק לפטר עובדים. מותר להעלות משכורות או להקטין משכורת לעובד ואפילו לשלם פחות משכר המינימום – והכול במסגרת הסכם העבודה שהצדדים יחתמו מרצונם החופשי. אף אחד לא יכריח עובדים לעבוד בהדסה, אבל מי שיעבוד במרכז הרפואי יידע את תנאי העבודה מראש. למרות זאת, אני מנחש שתור מתארך של רופאים, סגל רפואי ועובדים זוטרים ייווצר מול משרדי מחלקת משאבי האנוש של הקונצרן הרפואי החדש. ומי שבכל זאת יעדיף להיות עובד "מוגן" – יוכל לחפש עבודה בכל בתי החולים האחרים… 
 
המרכז הרפואי יהיה רשאי להעסיק רופאים מכל העולם לפי שיקול דעתו הבלעדית. ההסתדרות הרפואית לא תוכל למנוע העסקת רופא ללא "רישיון עבודה ישראלי". המרכז הרפואי יוכל, לדוגמה, להקים בית ספר בית ספר בינלאומי ללימודי רפואה בשכר לימוד מלא וליצור מרכז רווח מלימודי רפואה. ניתן יהיה להקים מחלקות ומכונים ללא אישור של משרדי הממשלה ככל שמנהלי הדסה יחליטו שכדאי.  
 
הדסה תמכור שירותי בריאות לכל מי שיהיה מוכן לשלם את מחיר השוק עבור השרות: קופות חולים, חברות ביטוח, חברות ביטוח מחו"ל ועוד. בהדסה יוכלו למכור שירותי רפואה לחולים מחו"ל ללא הגבלה ולבנות מגדלי אשפוז עד לב השמים ולקנות מכשור רפואי מתקדם ללא אישור משרד הבריאות. יסתיים הויכוח על שר"פ כי הכול יהיה שר"פ… במרכז רפואי פרטי אין חשש שרופאים יעבדו "מהצד", או יקדמו בתור את הבן של… ללא תשלום. יהיה "בעל בית".
 
ניתוק המרכז הרפואי מהממסד הרפואי הישראלי ייצור אי-תלות כמעט מלאה בפוליטיקאים הישראלים – הדסה לא תהיה חייבת להחזיר טובה לאף אחד. גם לא יהיה צורך בכך, כי מי שישלם יקבל שרות בהתאם.
 
רפואה לעשירים? גם. מי שישלם הרבה יוכל לקבל חדרVIPוארוחות גורמה שיוגשו למיטה לפי תפריט. מי שישלם פחות יקבל שרות של שלושה כוכבים. ומי שירצה "דיל" – יקבל שרות כמו בסורוקה או באיכילוב הממשלתיים… לא נורא.
 
בתנאים אלה הדסה תהיה תוך עשור למרכז רפואי בינלאומי בעל מוניטין שמעסיק במישרין ובעקיפין עשרות אלפי ישראלים. אלפי סטודנטים מכל העולם ילמדו כאן רפואה בתשלום מלא, רופאים יהודים מכל העולם ישמחו לעבוד ולהתמחות בהדסה. מאות מתוך אלפי הרופאים הישראלים שירדו מהארץ יוכלו למצוא כאן משרה מאתגרת במרכז רפואי שלא ייפול ברמתו ממיטב המרכזים הרפואיים באמריקה. אולי אפילו הסטטיסטיקה המדכאת תשתנה: נכון להיום ,אחד מכל 9 רופאיםישראלים היגר לחו"ל! ואלה רופאים שלמדו על חשבון משלם המיסים הישראלי.
 
"
חוק הדסה" יקדם את כל הרפואה בישראל ויהיה מודל לחיקוי ליתר חלקי המערכת. יסתבר שרופאים יכולים להרוויח שכר גבוה ביושר – ללא התפתלויות וללא צורך להתנצל. ניווכח שעובדים יכולים להיות מאושרים ומתוגמלים ללא "גב" של ההסתדרות. אבל די בכך כדי לקבור את הרעיון ולהמשיך להנשים את המערכת החולה בכספי משלם המיסים.
 

הוספת תגובה