התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

איך נעשו עשרות מיליוני גרמנים בני תרבות משכילים, למשתפי פעולה לג'נוסייד של מיליונים?
מאת אלון גולדברג | 5 במאי 2016

Juden not hereיהודה הראל בספרו "להפריט", מנתח את התפיסות האידיאולוגיות הרווחות בעם הגרמני ואת התרומה האדירה שתרמו לעליית הנאציזם, הסוציאליזם, הקומוניזם, הפשיזם, ולמעשה, רוב האידיאולוגיות האחראיות לרצח של מיליוני בני אדם, שתמיד הגיעו יד-ביד עם תפיסות קולקטיביסטיות ששמות את המדינה לפני האינדיבידואל, ודורסות במופגן ובבוטות את כל עקרונותיה ורעיונותיה הבסיסיים ביותר של החירות.

להלן מספר העמודים שמדברים על הגרמנים והנאצים, עם כותרת מסכמת קצרצרה:

44 תכנון כלכלי בגרמניה
49
היטלר
111
מתקפת הנאצים על התרבות
206
החינוך הנאצי
235
הגל, גרמניה וראשית הסוציאליזם
240
סיבות מלחמת העולם הראשונה מעיני הגרמנים
241
התפיסות המיליטנטיות בגרמניה
242
גבלס והיטלר על סוציאליזם

יהודה הראל, החל מעמוד 257 (לרכישת הספר כאן):

עם כל ספרי ההיסטוריה, המחקרים וספרי הזיכרונות, עדיין שרירה ועומדת התעלומה של הפיכתם של עשרות מיליוני גרמנים לנאצים נלהבים חסרי כל ביקורת על המשטר וזוועותיו, וכל זאת בלא שכפו זאת עליהם. איך נעשו עשרות מיליונים של בני תרבות משכילים אקטיביים או פסיביים לרצח ועינויים של מיליונים?

תשובה חשובה ומקורית לשאלה נתן הסופר הגרמני סבסטיאן הפנר, ב"סיפור של גרמני 1914-33" (בתרגומה של שולמית וולקוב).

ב-1933, כאשר תפס היטלר את השלטון, היה הפנר צעיר גרמני בן 26 מהמעמד הבינוני, שסיים את השכלתו המשפטית ונשלח לקורס צבאי-מפלגתי למשפטנים צעירים מצטיינים שנועדו להיות שופטים (האחראים העליונים, בין השאר, על שמירת ערכי המוסר במדינה) ברייך השלישי. המשפטנים הצעירים קובצו למספר שבועות במחנה לשם קבלת "הדרכה אידיאולוגית בעזרת תרגילי סדר וחיי שיתוף בריאים". בזיכרונותיו שנכתבו באנגליה ב-1938-39 לאחר שעזב את גרמניה, הוא מתאר כיצד תוך שבועות מספר הופכים הצעירים המשכילים והאינטליגנטים במחנה לנאצים נלהבים וממושמעים. הכלי שבעזרתו מתבצע שינוי הצורה, המטמורפוזה, לדעתו של הפנר, היא הרֵעוּת (חברות עמוקה ונאמנה). הדברים כה חשובים עד כי יש טעם להביא מקצתם כלשונם:

 

התכנית המצונזרת של שטוסל

אנכי | 13 בפברואר 2016

Charlie-Hebdoללא מחאות פומביות ובתהליך זוחל מתרחשת תזוזת יבשות טקטונית - העולם המערבי כפי שהכרנו אותו כמעוז לחירות הביטוי, הוויכוח וריבוי הדעות נסחף לצנזורה עצמית חמורה המעלימה את הקולות החריגים ומאפשרת לקבוצות לחץ המאיימות באלימות לשלוט בגבולות חירות הביטוי. לפניכם תוכנית טלויזיה של שטוסל בנושא שלא תראו בשידור.

"מי שטומן את ראשו בחול" אומרת איאן עלי הרסי "גורם להגדלת הבעייה". הקריקטוריסטים שנרדפו בשל ציור מוחמד הופקרו על ידי התקשורת, חלקם נרצחו, חלקם "נעלמו" מהבמות הפומביות. הקריקטוריסטים שנותרו בחיים ממערכת שרלי הבדו בצרפת הכריזו על התבוסה בהודע כי לא יציירו יותר את מוחמד. מולי נוריס שהכריזה על "יום ציור מוחמד" נעלמה. נראה כי גם באמריקה, מבצר חירות הדיבור, החופש להתבטא כבר אינו מקודש. לפניכם קטע מתכנית של שטוסל שצונזרה. 

 

 

וולוו בעידן "מרד הנפילים"

אנכי | 6 בפברואר 2016

VOLVO Life Paintחברת וולוו יצאה לשוק עם המצאה חדשה, ספריי צבע זוהר שניתן לריסוס על אופניים ובגדים ולהפוך כל משטח למחזיר אור בוהק ועל ידי כך לשפר את בטיחות רוכבי האפניים בחשכה. התגובה לא איחרה להגיע והחברה מותקפת משום שהיא אינה מחלקת את המוצר בחינם לכל דורש!

בבריטניה לבדה נפגעים כ-19 אלף רוכבי אפניים מידי שנה מפגיעות רכב, כחלק מההתמודדות עם הבעיה יצאה חברת וולוו לשוק עם ספרי ההופך כל משטח למחזיר אור, למרבה הפליאה של מי שלא מכיר את התסריט של "מרד הנפילים" החברה מותקפת כעת. האבסורד הוא שוולוו כבר מחלקת את המוצר בחינם, אך לא בכמות המספקת לדברי מתקיפיה.

על ההמצאה ראו בוידאו:

 

מסע האשכבה לחירות הביטוי במכון הצרפתי

ולדיק סנדלר | 9 בינואר 2016

CARTOOS FR1תערוכת הקריקטורות שעלתה בימים אלו במכון הצרפתי יועדה להוקיר את פועלם של יוצרי "שרלי הבדו" שנרצחו. במקום זאת היא הפכה לעוד שלב במסע האשכבה של חירות הביטוי. על כך כותב הקריקטוריסט ולדיק סנדלר בפוסט בפייסבוק המוצג כאן ברשותו.


שלום חברים, בדרך-כלל אני לא נוהג להכביד במילים כאן בדף הפייסבוק שלי ומעדיף לתת לאיורים לדבר בשמי.

הפעם, לשם שינוי, הייתי רוצה לחלוק איתכם סיפור קצר על מקרה שקרה השבוע בהקשר לקריקטורות שציירתי.

השבוע נפתחה במכון הצרפתי בתל-אביב תערוכת קריקטורות כמחווה לציון שנה לפיגוע הטרור במערכת העיתון הסאטירי "שארלי הבדו", אני שלחתי לתערוכה שתי קריקטורות, שתיהן נוגעות בצורה כזו או אחרת בעובדה שבעקבות הפיגוע לא מציירים יותר את מוחמד בעיתון.

להפתעתי הגדולה, כשהגעתי לערב הפתיחה של התערוכה, גיליתי שעקב בקשה מיוחדת מהשגרירות הצרפתית, אחת מהקריקטורות שלי הוסרה מהתערוכה. מדובר בקריקטורה שבה רואים את הקריקטוריסטים שנהרגו באותו הפיגוע יושבים בשמיים ומציירים את מוחמד, שמדגמן בעירום עם חיוך ורואים לו את התחת.

CARTOOS FR2

אלו מביניכם שעוקבים אחרי הקריקטורות שאני מעלה לכאן, בוודאי יודעים שאני ממש לא חובב גדול של ציורי תחת ובוודאי לא של מוחמד (או כל דמות דתית אחרת לצורך העניין), זה פשוט לא הסגנון שלי.

ובכל זאת, דווקא בגלל שמדובר בתערוכה המציינת שנה לאירוע הספציפי הזה בעיתון הספציפי ההוא בעקבות קריקטורות ספציפיות כאלו, הרגשתי מחוייב לחרוג מהרגלי ולעשות איור אחד שאכן יהיה בשפה ובסגנון של "שארלי הבדו".

ושוב, אני ממש לא מתומכי הז'אנר של הפרובוקציות והאיורים הבוטים, אבל פעם בשנה ודווקא לזכרם של האנשים שלא פחדו לפעול כך, נראה לי נכון לעשות מחווה בהתאם. 

השורה התחתונה, הקריקטורה הוסרה. חלקכם יגידו שבצדק. הצגת התחת של מוחמד במכון הצרפתי במרכז תל-אביב, במיוחד בתקופה הסוערת שעוברת עלינו לאחרונה, זה פשוט מוגזם ומסוכן מדי.

אבל אז ראיתי עוד משהו.

 

מאמרים נוספים

Default Image

חירט וילדרס והבחירות בהולנד

מרס 15, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
חירט וילדרס והבחירות בהולנד שירות אנכי | 15 במרץ 2017 היום מתקיימות בחירות כלליות בהולנד ונראה כי מנהיג מפלגת החירות ההולנדית מתקרב להישג משמעותי יותר מכל הישגיו בעבר. לטובת קוראינו אנו מציגים מארכיון "אנכי" את הרצאתו שהועברה במרכז ישראל יפה בשנת 2010. לצפייה…
537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…

מאמירות איין ראנד

  • Do not ever say that the desire to "do good" by force is a good motive. Neither power-lust nor stupidity are good motives.