התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

עצומה: לבטל את חוק הספרים

אנכי | 14 ביוני 2014

DSC 5960התנועה הליברלית החדשה קוראת לממשלת ישראל ולשרה לימור לבנת לתקן את הטעות ולבטל את חוק הספרים שתוצאותיו הקשות כבר נראות בשטח.

לקריאה וחתימה על העצומה:

 

השוואות בינלאומיות הראו כי מדינות אירופאיות שהטילו מגבלות על תמחור ספרים הוציאו 0.8-1.7 כותרים בשנה ל-1,000 נפש, בעוד מדינות שלא הטילו מגבלות כאלו הוציאו 1.14-5.8 ספרים ל-1,000 נפש.


במהלך דיוני ועדת החינוך בה התרענו מפני נזקי החוק (קישור) חזרו והצהירו השרה לבנת ויו"ר הועדה חה"כ עמרם מיצנע כי יבחנו את יישום החוק ואת השפעותיו; כעת כשהנזקים של 5 חודשי פעילות ראשונה ניכרים בשטח הגיע הזמן להסיק מסקנות ולהבין כי הנזקים שמפניהם התרענו מתגשמים בטרם יגרם נזק נוסף.


התנועה הכריזה על יום כניסת החוק לתוקף, ה-6 בפברואר כיום זיכרון לספרות הישראלית ותמשיך לציינו עד שיבוטל החוק.


 (בתמונת העצומה בהמשך: קריאה לציבור ולמחוקקים אותה פרסמה התנועה הליברלית בטרם כניסת החוק לתוקף).

 

 

"ערך המטרה", הרצאתה של טרה סמית'
ההרצאה: The Value of Purpose

 

שירות אנכי | 31 במאי 2014

TARA SMITHבמחקר ידוע שנערך באוניברסיטת ייל בשנת 1953 התברר כי שלושה אחוזים בלבד מהסטודנטים שסיימו את לימודיהם קבעו לעצמם מטרה מוגדרת. עשרים שנה מאוחר יותר גילו החוקרים כי הבוגרים שנמנו בין שלושה האחוזים הללו היו בעלי הישגים מרשימים במיוחד: הם החזיקו בהון רב יותר מכלל ההון של תשעים ושבעה האחוזים האחרים, ואף דיווחו על תחושות סיפוק ואושר בכל תחומי החיים.

אם טרם שמעת על מחקר זה נראה שאין זאת אלא משום שטרם נסחפת באופנת ה"הצלחה/ההתפתחות האישית". שכן רבים מן העוסקים בתחום, "המאמנים לחיים" למיניהם, נוהגים לאזכר מחקר זה (בגרסתו זו או בגרסאות דומות אחרות כמו בספרו של טוני רובינס, אחד המובילים בתחום ההצלחה האישית, "כוח לא מוגבל").

כל אחד מהם טוען כי בידו הידע ("הסוד", "המרשם") להצלחה בחיים; ואולם, מרביתם תמימי דעים ביחס לתפקיד המכריע של קביעת מטרות בהצלחה בחיים. את המחקר הנ"ל הם מציגים כראייה לכך. אלא שהמקור המדויק של המחקר נותר עלום, וכפי הנראה גם באוניברסיטת ייל לא שמעו על קיומו. (על המחקר שלא היה כאן).*

ואולם סיפור "הצלחת שלושת האחוזים", ככל אגדה אורבנית, מבוסס בין השאר גם על אמיתות.

האחת היא כי רבים מאתנו (אולי אף רובנו) לא קובעים מטרות חיים ועל אחת כמה וכמה לא מגדירים אותן במדויק, לחלקנו אין אפילו מושג קלוש מה הן.

השנייה היא כי קביעת מטרות קשורה להצלחה ולאושר. נושא זה עומד במוקד הרצאתה של טרה סמית'.  ( The Value of Purpose  )

איין ראנד זיהתה את מהות הקשר בין ערכים לבין חיים. היא הצביעה על כך שמושג הערך נובע מאפיון יסודי של החיים, ואף קבעה כי למושג הערך אין כל משמעות אלא בהקשר לחיים.

אין די בסטטיסטיקה על מנת לבטל את רעיונותיו הכושלים וספוגי הדם של פיקטי

מאת הארי בינסוונגר | פורסם במקור ב-RCM  ב-28 במאי 2014 

HBמי אמר שגלי קול אינם יכולים לנוע דרך ריק? המולת התשואות לספרו של פיקטי מהדהדת דרך הריק הקוגניטיבי של תרבות זמננו.

הספר "הקפיטל במאה העשרים ואחת" מציע לנו את אותה דוקטורינה כושלת וספוגת דם כזאת של קודמו "דאס קפיטל". אולם בתרבות הטוויטר הנוכחית, תחושת התיעוב של אתמול כבר נשכחה, וניתן לצייצה שוב כמהפכה.

לפיקטי עצמו יש מודעות מלאה להיסטוריה, כפי שהוא מדגים בהקדמה לספרו, המצטנע כ"סוציאליזם ביקורתי" מעורב במרכסיזם. יחד עם הכרה ב"מגבלות" של מרכס, מסיק פיקטי כי "האנליזה של מרכס נותרה רלוונטית בכל היבט".

כן, היא נותרה "רלוונטית" – לבני המשפחות ששרדו של 100 מיליון הקורבנות שנרצחו על ידי משטרים מרכסיסטים. היא נותרה רלוונטית כהתראה עגומה מפני זוועות שלא יתוארו אליהן מובילים רעיונות מרושעים.

לא ניתן להילחם ברשע על ידי הצגת סטטיסטיקה להפרכה, כפי ששמרנים רבים מנסים לעשות. איש אינו מודאג מהסטטיסטיקה אלא מהנראטיב המוסרי. והציטוט הפותח את הספר מעניק לנו זאת, באמצעות ציטטה מ"הכרזת זכויות האדם והאזרח" של צרפת משנת 1789:

"ניתן להצדיק הבחנות בחברה רק בשל התועלת הכללית".

הצהרה זאת, בשפה מובנת למדי, מציגה את הנוסחא לקולקטיביזם טוטלי. היא מושכת את השטיח מתחת לזכויות הפרט, ומחליפה אותם ב"תועלת הכללית" כמדד לפעילות המדינה. היא תובעת את הכפפת הפרט לקבוצה.

פיקטי אינו מזכיר שארבע שנים לאחר פרסום ההצהרה שנקראה באופן שגוי "הצהרת זכויות" הגיע שלטון הטרור. הרצף היה לוגי: ההצהרה פנתה לקנאת ההמון, וכלי העבודה שלו היה הגיליוטינה.


מכתב התפטרות

 

SAREL

ב-19 במרץ 2014 נשלח מכתב התפטרות פומבי של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, המכתב מבטא את ההתנהלות הראויה של בעל מקצוע הנדרש לוותר על אחדותו המוסרית והמקצועית על ידי פוליטיקאי פופוליסט וחסר הבנה. אנו מעלים את המכתב במלואו לטובת קוראי אנכי ובהערכה לד"ר שראל. 

 

 

לכבוד מר יאיר לפיד – שר האוצר

על רקע החלטתך להנהיג הטבת מע"מ לאוכלוסייה מוטבת לרכישת דירות מגורים חדשות, אני מגיש לך בזאת את התפטרותי מתפקידי.

לידיעתך, אני מפיץ מכתב זה גם לגורמים מחוץ למשרד האוצר, על מנת למנוע קשירת שמי לצעד המדיניות הזה.

לגבי מועד סיום עבודתי בפועל (יום העבודה האחרון שלי במשרד), אני משאיר זאת לבחירתך. מצדי התאריך יכול להיות היום (19 במרץ), מועד אישור החקיקה בכנסת, או כל מועד ביניים בין שני התאריכים. אני מחכה להנחייתך בנושא.

בהזדמנות זו, אני רוצה להודות לך על האמון שנתת בי במהלך השנה האחרונה, מאז נכנסת לתפקידך, וגם לברך אותך על הובלת מדיניות כלכלית אשר עד עכשיו הייתה מדיניות מצוינת בכללותה, גם במאקרו וגם במיקרו. אני גאה על כך שהייתי שותף לעשייה החשובה, בהובלתך.

אני מאחל לך הרבה הצלחה בהמשך כהונתך בתפקיד.

מיכאל שראל – הכלכלן הראשי, הממונה על הכנסות המדינה, מחקר וקשרים בינלאומיים

הסבר

הצעד המוצע על ידי שר האוצר (הטבת מע"מ לרכישת דירות מגורים חדשות על ידי אוכלוסייה מוטבת) שגוי לדעתי כמעט מכל זווית אפשרית ואינו בהכרח צפוי לתרום להפחתה במחירי הדירות, שהיא מטרתו המוצהרת של הצעד, או להקל על בעיית המחסור בהיצע של דירות יחסית לביקוש המוגבר. להיפך, הוא עלול להגביר את עודף הביקוש בשוק הנדל"ן וליצור לחץ מחודש לעלייה במחירי הדירות (ההשפעה תלויה, בין היתר, במידת הגלגול של ההטבה לרווחי הקבלנים). הצעד מושתת על ניתוח כלכלי שטחי ולא נכון של תחום הנדל"ן ושל השפעות המדיניות המוצעת על צד ההיצע וצד הביקוש בשוק זה.

אבל לא זו הסיבה להתפטרותי. צעדים רבים הננקטים במסגרת המדיניות הכלכלית של משרד האוצר לא זוכים להסכמה מלאה של המנהלים הבכירים במשרד, ולעיתים קיים גם חוסר הסכמה מקצועית בקרב המנהלים עצמם. לא ראוי ולא נכון יהיה שבכל פעם שיש חוסר הסכמה מהותי מצד מנהל לגבי המדיניות המוצעת, המנהל יתפטר מתפקידו. נוהג כזה עלול לפגוע ביחסי האמון בין הדרג הפוליטי לדרג המקצועי ובפעילות התקינה של הממשלה. אולם, טענתי היא כי המקרה הספציפי הנוכחי הוא יוצא דופן בחריפותו ובשלכות הרוחב שלו ואינו מאפשר לי כל דרך פעולה סבירה אחרת. בהמשך המכתב אנסה להסביר בקצרה טענה זו.

מאמרים נוספים

537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…
01.14.2017 09.32.28

יום חטיפתו של ראול ואלנברג

ינואר 17, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
יום חטיפתו של ראול ואלנברג אנכי | 17 בינואר 2017 - כולל סיור וירטואלי באנדרטה לזכרו בהקלקה על התמונה. היום מצויין כיום חטיפתו של הדיפלומט השבדי, חסיד אומות העולם ראול ואלנברג (Raoul Wallenberg). ואלנברג נולד למשפחה מיוחסת של בנקאים, דיפלומטים וקצינים, למד…

מאמירות איין ראנד

  • The notion that “Anything society does is right because society chose to do it,” is not a moral principle, but a negation of moral principles and the banishment of morality from social issues.