התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

הרומן האבוד של איין ראנד
 
אנכי | 19 ביוני 2014
 
timthumbמכון איין ראנד בארה"ב הכריז על הפרסום של ספר אבוד של איין ראנד. הספר "אידיאל" נכתב בשנת 1934, מיועד להתפרסם על ידי הוצאת פינגווין ורנדום האוס ביולי 2015 ויופיע יחד עם המחזה הנושא את אותו השם באותה כריכה. ההקדמה לספר נכתבה על ידי יורשה הרוחני של ראנד, ד"ר ליאונרד פיקוף.
 
ד"ר ירון ברוק, המנהל של מכון איין ראנד בארה"ב מסר כי "אנו נלהבים לשתף את החדשות נפלאות הללו" והוסיף: "כמה פעמים ניתן להכריז על פרסום חדש של רומן של סופר כה משפיע כשמונים שנה לאחר שהספר נכתב? מדהים להיווכח עד כמה רעיונותיה ועבודתה של ראנד עדיין רעננים  וחיים בחברה עשורים לאחר מותה". 
 

עצומה: לבטל את חוק הספרים

אנכי | 14 ביוני 2014

DSC 5960התנועה הליברלית החדשה קוראת לממשלת ישראל ולשרה לימור לבנת לתקן את הטעות ולבטל את חוק הספרים שתוצאותיו הקשות כבר נראות בשטח.

לקריאה וחתימה על העצומה:

 

השוואות בינלאומיות הראו כי מדינות אירופאיות שהטילו מגבלות על תמחור ספרים הוציאו 0.8-1.7 כותרים בשנה ל-1,000 נפש, בעוד מדינות שלא הטילו מגבלות כאלו הוציאו 1.14-5.8 ספרים ל-1,000 נפש.


במהלך דיוני ועדת החינוך בה התרענו מפני נזקי החוק (קישור) חזרו והצהירו השרה לבנת ויו"ר הועדה חה"כ עמרם מיצנע כי יבחנו את יישום החוק ואת השפעותיו; כעת כשהנזקים של 5 חודשי פעילות ראשונה ניכרים בשטח הגיע הזמן להסיק מסקנות ולהבין כי הנזקים שמפניהם התרענו מתגשמים בטרם יגרם נזק נוסף.


התנועה הכריזה על יום כניסת החוק לתוקף, ה-6 בפברואר כיום זיכרון לספרות הישראלית ותמשיך לציינו עד שיבוטל החוק.


 (בתמונת העצומה בהמשך: קריאה לציבור ולמחוקקים אותה פרסמה התנועה הליברלית בטרם כניסת החוק לתוקף).

 

 

"ערך המטרה", הרצאתה של טרה סמית'
ההרצאה: The Value of Purpose

 

שירות אנכי | 31 במאי 2014

TARA SMITHבמחקר ידוע שנערך באוניברסיטת ייל בשנת 1953 התברר כי שלושה אחוזים בלבד מהסטודנטים שסיימו את לימודיהם קבעו לעצמם מטרה מוגדרת. עשרים שנה מאוחר יותר גילו החוקרים כי הבוגרים שנמנו בין שלושה האחוזים הללו היו בעלי הישגים מרשימים במיוחד: הם החזיקו בהון רב יותר מכלל ההון של תשעים ושבעה האחוזים האחרים, ואף דיווחו על תחושות סיפוק ואושר בכל תחומי החיים.

אם טרם שמעת על מחקר זה נראה שאין זאת אלא משום שטרם נסחפת באופנת ה"הצלחה/ההתפתחות האישית". שכן רבים מן העוסקים בתחום, "המאמנים לחיים" למיניהם, נוהגים לאזכר מחקר זה (בגרסתו זו או בגרסאות דומות אחרות כמו בספרו של טוני רובינס, אחד המובילים בתחום ההצלחה האישית, "כוח לא מוגבל").

כל אחד מהם טוען כי בידו הידע ("הסוד", "המרשם") להצלחה בחיים; ואולם, מרביתם תמימי דעים ביחס לתפקיד המכריע של קביעת מטרות בהצלחה בחיים. את המחקר הנ"ל הם מציגים כראייה לכך. אלא שהמקור המדויק של המחקר נותר עלום, וכפי הנראה גם באוניברסיטת ייל לא שמעו על קיומו. (על המחקר שלא היה כאן).*

ואולם סיפור "הצלחת שלושת האחוזים", ככל אגדה אורבנית, מבוסס בין השאר גם על אמיתות.

האחת היא כי רבים מאתנו (אולי אף רובנו) לא קובעים מטרות חיים ועל אחת כמה וכמה לא מגדירים אותן במדויק, לחלקנו אין אפילו מושג קלוש מה הן.

השנייה היא כי קביעת מטרות קשורה להצלחה ולאושר. נושא זה עומד במוקד הרצאתה של טרה סמית'.  ( The Value of Purpose  )

איין ראנד זיהתה את מהות הקשר בין ערכים לבין חיים. היא הצביעה על כך שמושג הערך נובע מאפיון יסודי של החיים, ואף קבעה כי למושג הערך אין כל משמעות אלא בהקשר לחיים.

אין די בסטטיסטיקה על מנת לבטל את רעיונותיו הכושלים וספוגי הדם של פיקטי

מאת הארי בינסוונגר | פורסם במקור ב-RCM  ב-28 במאי 2014 

HBמי אמר שגלי קול אינם יכולים לנוע דרך ריק? המולת התשואות לספרו של פיקטי מהדהדת דרך הריק הקוגניטיבי של תרבות זמננו.

הספר "הקפיטל במאה העשרים ואחת" מציע לנו את אותה דוקטורינה כושלת וספוגת דם כזאת של קודמו "דאס קפיטל". אולם בתרבות הטוויטר הנוכחית, תחושת התיעוב של אתמול כבר נשכחה, וניתן לצייצה שוב כמהפכה.

לפיקטי עצמו יש מודעות מלאה להיסטוריה, כפי שהוא מדגים בהקדמה לספרו, המצטנע כ"סוציאליזם ביקורתי" מעורב במרכסיזם. יחד עם הכרה ב"מגבלות" של מרכס, מסיק פיקטי כי "האנליזה של מרכס נותרה רלוונטית בכל היבט".

כן, היא נותרה "רלוונטית" – לבני המשפחות ששרדו של 100 מיליון הקורבנות שנרצחו על ידי משטרים מרכסיסטים. היא נותרה רלוונטית כהתראה עגומה מפני זוועות שלא יתוארו אליהן מובילים רעיונות מרושעים.

לא ניתן להילחם ברשע על ידי הצגת סטטיסטיקה להפרכה, כפי ששמרנים רבים מנסים לעשות. איש אינו מודאג מהסטטיסטיקה אלא מהנראטיב המוסרי. והציטוט הפותח את הספר מעניק לנו זאת, באמצעות ציטטה מ"הכרזת זכויות האדם והאזרח" של צרפת משנת 1789:

"ניתן להצדיק הבחנות בחברה רק בשל התועלת הכללית".

הצהרה זאת, בשפה מובנת למדי, מציגה את הנוסחא לקולקטיביזם טוטלי. היא מושכת את השטיח מתחת לזכויות הפרט, ומחליפה אותם ב"תועלת הכללית" כמדד לפעילות המדינה. היא תובעת את הכפפת הפרט לקבוצה.

פיקטי אינו מזכיר שארבע שנים לאחר פרסום ההצהרה שנקראה באופן שגוי "הצהרת זכויות" הגיע שלטון הטרור. הרצף היה לוגי: ההצהרה פנתה לקנאת ההמון, וכלי העבודה שלו היה הגיליוטינה.

מאמרים נוספים

Default Image

חירט וילדרס והבחירות בהולנד

מרס 15, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
חירט וילדרס והבחירות בהולנד שירות אנכי | 15 במרץ 2017 היום מתקיימות בחירות כלליות בהולנד ונראה כי מנהיג מפלגת החירות ההולנדית מתקרב להישג משמעותי יותר מכל הישגיו בעבר. לטובת קוראינו אנו מציגים מארכיון "אנכי" את הרצאתו שהועברה במרכז ישראל יפה בשנת 2010. לצפייה…
537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…

מאמירות איין ראנד

  • Achievement of your happiness is the only moral purpose of your life, and that happiness, not pain or mindless self-indulgence, is the proof of your moral integrity, since it is the proof and the result of your loyalty to the achievement of your values.A creative man is motivated by the desire to achieve, not by the desire to beat others.