התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

המהפכה האנטי-תעשיתית

על היסודות הרעיוניים של התנועה האקולוגית

בועז ארד | 29 באוגוסט 2014

BOOKCOVERלפניכם פרק מתוך נייר עמדה שפורסם על ידי מרכז איין ראנד לקראת פתיחת שנת הלימודים הקרובה ובו ביקורת על תכני הלימוד של ספר הלימוד לחטיבות העליונות ה"מלמד" אודות התחממות גלובאלית.

תארו לעצמכם כנס מהנדסי בניין בו נואם הכבוד הוא המהנדס שאישר את תכנון התמיכות באולמי וורסאי שקרסו והובילו במאי 2001 למותם של 23 מבאי אירוע ולפציעתם של מאות נוספים במה שמכונה כיום "אסון ורסאי", או מהנדס גשר המכביה שקרס באירוע המתואר תחת הכותרת ""אסון המכביה". בוודאי תאמרו כי דבר זה אינו סביר ואינו מתקבל על הדעת, ולמרות זאת דוגמאות אבסורדיות אלו מתגמדות לעומת המתרחש בקרב הגופים האקדמאים והארגונים העוסקים בתחום הסביבה שעדיין מהללים את פועלם של "מומחים" ואידאולוגים שהגותם ומחקריהם הופרכו לאחר שהובילו לאסונות. 

דוגמה אחת לכך היא מורשתה של רייצ'ל קרסון וספרה "אביב דומם" ("Silent Spring"), שהפכו לאחד הגורמים המרכזיים שהובילו, כפי שהעיר פרופסור גרי קורל, ל"ניסוח האקולוגיה כ'נושא חתרני'; כנקודת מבט שחותרת כנגד הגרעין של חומרנות, מדענות, ושל שליטה הנדסית טכנולוגית על הטבע". גישה זאת של אקטיביזם פוליטי הובילה לאסון מותם בסבל נורא של מיליוני בני אדם בעולם בשל איסור על שימוש ב-DDT וההכרזה עליו כ"סכנה אקולוגית".

מיותר לציין כי האסון הזה טרם הוכר כ"אסון" למרות שהגופים המעורבים באיסור על שימוש בו חזרו מהם ממדיניותם (לרווחת המיליונים שניצלים מהמלריה בעקבות שינוי המדיניות). כך גם ביחס למדיניות הביו-דלק המובילה לעליית מחירי מזון, באיסור הכלרה, וכיום בתעמולה למען מדיניות סבסוד כושלת של פרוייקטי אנרגיה סולרית ומבוססת רוח והתנגדות לפרוייקטים מצילי חיים כבניית תחנות כוח ותשתיות.

ביסוד התנועה האקולוגית נמצאת הגישה הרואה במעשה אדם נזק ובפגיעה בחיי אדם "מחיר נסבל" עבור שמירה על המצב הטבעי הנתון כ"מעשה בריאה". גישה המבוטאת גם במוטו מספר קוהלת רבה ז , י"ג המוצג כמוטו בהקדמה לספר הלימוד:

משפט זה הינו ביטוי המסגיר את תפיסת העולם הנמצאת ביסוד גישת כותבי הספר ומבטאת כשל רעיוני בפניה למיתוס "גן העדן", המניח כאילו המצב הטבעי הוא מצב בריא המאפשר לספק את כל צרכי האדם בעוד הפיתוח האנושי הורס אותו - תיאור נאמן של המציאות מדגים כי המצב הפוך, האדם החשוף בטבע הנו קרבן לקור וחום, לרעב וצמא, למחלות טורפים ומזיקים, איכות חיי האדם השתפרה באופן דרמתי עם פיתוח היכולת הטכנולוגית להתאים את הסביבה לצרכיו. הסופרת והפילוסופית איין ראנד ציינה כי: "האקולוגיה כעיקרון חברתי… מגנה את העיור, התרבות, התעשייה, הטכנולוגיה, האינטלקט, ומטיפה לחזרה של האדם ל"טבע", למצב של תת-חיה הנוהמת וחופרת בקרקע בידיים חשופות". 

סוף העולם כבר כאן

מאת יעקב ר. | 24 במאי 2014 פורסם במקור בבלוג הירוק

End-of-the-world-007בכך מאמין פול קינגסנורת', ראש פרויקט "ההר השחור", המקיים פסטיבל  בטבע בשם "לא-ציוויליזציה"Uncivilization. (השם היותר נכון: אנטי-ציוויליזציה). קינגסנורת הוא בריטי, ילד טוב אוקספורד, עיתונאי וסופר, ממשפחה עשירה (פטור מדאגות פרנסה). הוא דמות די טיפוסית של אינטלקטואל בן ימינו. הוא אקולוג (שוחר סביבה) עמוק (אך אופייני), "ליברל" (שמאלני), ואנטי כול דבר. הניו יורק טיימס מפרסם פרופיל ארוך שלו ותנועתו.
 
קינגסנורת בן 41, נשוי לפסיכולוגית, יש לו שני ילדים. לאחר הלימודים באוקספורד עבד פרקי זמן קצר כעיתונאי, כתב שני ספרים הטפה "אקולוגיים" (אחד מהם רב מכר), אבל עיקר זמנו (כולל זמנו בעת הלימודים) הקדיש להטפה, פעילות והפגנות בנושאי הסביבה והמחאה החברתית. לדעתו אנו נמצאים בעידן של שבר או הרס גלובאלי – global disruption. ה"מכונה האנושית" כפי שהוא מכנה זאת, הגיעה לממדים מפלצתיים כאלה שהרס הציוויליזציה בלתי נמנע. התנועה שייסד "ההר השחור" נושאה הוא אבל, צער וייאוש.  אנו חיים בעידן רצח הסביבה - ecocide - ואנו לאט תופסים את גודל האסון הבלתי נמנע.
 
הוא גם כתב ספר בשם "אנגליה האמתית" בו תיאר את האנגלי הכפרי, האדם הפשוט המנסה לשמר את אורח חייו הרגוע, המסורתי, נגד הפלישה של החברות הגדולות, המרכולים והתעשייה ( נגד הפלישה של העולם המודרני). בכול העיירות והכפרים שביקר ראה את כוחות הפיתוח, החברות הגדולות וההפרטה הורסים את הארץ. הוא איבד, אט-אט, את אמונתו בתועלת שבהטפה סביבתית. היו לו חברים רבים שנרתמו למאבק נגד שינויי האקלים, הם כתבו, הטיפו ודיברו – אך הוא בחן את העובדות והגיע למסקנה: אין דרך לעצור את זה. ריכוזי הפד"ח ממשיכים לעלות. ד"ר האנסן אמר שחייבים לעצור את הריכוז ברמה של 350 חלקים למיליון כדי להציל את כדור הארץ, אבל אנו הגענו כבר ל 400 (0.04%). מדענים הזהירו שהפעילות האנושית דוחפת את כדור הארץ למאורע של הכחדת חיים המונית. מאז הופעת החיים, לפני 3.5 מיליארד שנים, היו רק 5 מאורעות של הכחדה המונית של יצורים. "הכול נעשה גרוע יותר, אתה מסתכל על כול מגמה שנגדה נאבקו שוחרי הסביבה, כמוני, והכול הידרדר. אני לא יכול להמשיך להטיף 'חברים! חייבים להמשיך ולפעול! עוד דחיפה קטנה, ונציל את העולם!'. אני כבר לא מאמין בזה (העולם נידון לכליה, לא ניתן להצילו). אז מה עושים?" (דברי קינגסנורת).  לא רק שאינו מאמין שניתן להציל את העולם – הוא אפילו לא בטוח שהוא חפץ להציל את התרבות האנושית (הציוויליזציה), במתכונת הקיימת. ההתנגדות שלו להידרדרות הסביבה, ולקפיטליזם התעשייתי בכלל, היא גדולה מתמיד, הוא לא שינה דעתו.  הוא רק חושב שהעסקנות והמחאה הסביבתית (כמו למשל זו של ביל מקקיבן) מרמה את האנשים, מוכרת להם תקוות שווא. הם אומרים: אם תעשו כך וכך נשיג את מטרתנו להציל את העולם. אבל זה בלתי אפשרי, תקוות שווא היא הונאה, העולם ייהרס, לא ניתן למנוע זאת.
 
בשנת 2012 הוא פרסם את השקפותיו האקולוגיות בסדרה של מאמרים, בהם הביע התנגדות למה שהוא מכנה "הסביבתיות החדשה" הרעיון, ש"התרבות, הטבע והאנושות יכולים להינצל על ידי הביו-טכנולוגיה, ביולוגיה סינטטית, אנרגיה גרעינית, הנדסה של כדור הארץ – geoengineering " ועוד כאלה פתרונות טכנולוגיים. בשביל קינגסנורת הרעיון שהטכנולוגיה עשויה להצילנו מהאסונות של ההתחממות הגלובאלית הוא לא רק טעות, הוא דוחה ומקומם, הוא מפר את האיזון בין בני האדם והטבע, ומהווה עדות, שבעת משבר, הרבה משוחרי הטבע זנחו את העיקרון ש"לטבע ערך פנימי משלו, מעבר לבני האדם". אם אנו מאבדים את האידיאל הזה בשם הצלה כביכול של התרבות האנושית, הוא אומר, אם אנו מרשים לעצמנו להקים תחנות רוח על כול הר ופאנלים סולאריים בכול מדבר, אנו עושים עסק עם השטן. [טכנולוגיה היא השטן – בשבילו]. שנאת הטכנולוגיה והפיתוח הכלכלי טבועה עמוק בדמו. עוד כשהיה סטודנט צעיר באוקספורד, ב 1992 (גילו אז: 19), הוא השתתף בהפגנות רבות, סוערות ואלימות, נגד רשת כבישים בהקמה. לדעתו (ולדעת חבריו בתנועה) – שימור הטבע (מניעת בניית הכביש) יותר חשוב מהגעה לעבודה בזמן. המניע היה הרגשת בטן שהטבע חשוב מבני האדם, והוא נשבע ש"יקדיש לכך את חייו – להציל את הטבע מידי בני האדם, למנוע את ההרס של היופי, לדבר בשם הדברים הקטנים והרגישים שאינם מסוגלים להגן על עצמם." [זו בעצם שנאה לבני האדם].
 
בהמשך הוא כתב ספר על תנועת המחאה האלימה נגד ה"גלובליזציה" [למעשה- נגד הקפיטליזם] שתפסה תנופה בשנות ה 1990. הוא השתתף בהפגנות האלימות שלהם ברחבי העולם, ונסחף בהתלהבות. הוא מצא שפה משותפת עם "מיליונים של אנשים שלא אוהבים את הצורה הזו של מדידת הדברים (את הפיתוח הכלכלי והשפע החומרי), לא אוהבים צורה זו של החיים, וההשקפה הזו על העולם". הספר שכתב לא הצליח, אך הוא המשיך בכתיבת מאמרים ומנשרים ברוח זו. [היום – השם האופנתי לפעילות זו הוא "מחאה חברתית"]
קינגסנורת פרש מכתיבה עיתונאית, ואחרי כישלון נוסף של וועידת אקלים המונית כתב בבלוג שלו בשלהי 2007, ש"הוא מודיע ב"שמחה" שהוא זונח את התקווה שניתן לעצור את ההתחממות הגלובאלית". דוגלד הינה, צעיר כבן 30, (כעת המשנה שלו בתנועה) התלהב מהרעיון. הם נפגשו והחליפו דעות וכתבו את המנשר של ה"אנטי-תרבות" uncivilization . הם מביעים את השכנוע שלהם שההתחממות הגלובאלית והמשברים הסביבתיים אינם בעיה שניתן לפתור אלא אסון בלתי נמנע. הם קוראים תגר על המיתוסים שביסוד התרבות שלנו: המיתוס של הקדמה, הפרוגרס (רווחה אנושית), המיתוס של המרכזיות של בני האדם, המיתוס של ההפרדה בין תרבות אנושית וטבע. ב 2010 קינגסנורת והינה פרסמו את הראשון מסדרת ספרי "ההר השחור". אינטלקטואלים רבים הצטרפו אליהם, ביניהם נעמי קליין, דוד אברם ודריק ג'נסן.

ה-IPCC ממשיכים בהכחשה

מאת ד"ר הארי בינסוונגר | פורסם במקור ברשימת HBL ב-3 באפריל

HBהתרמית הגדולה ממשיכה. הכותרת המרכזית בניו יורק טיימס מכריזה: "הפאנל מזהיר מפני סיכוני האקלים: הגרוע מכל עדיין לפנינו".

הגרוע ביותר עוד לפנינו. נתעכב לרגע על הכרזה זאת. האם אלו חדשות? מספרים לנו כבר 25 שנים כי זה (התחממות, שינוי, אקלים) עומד להיות רע יותר ויותר, ואילו כעת הכותרת היא: "הגרוע ביותר עוד לפנינו"? למי מכוונת ההצהרה? בוודאי לא לחסידי הדת האקלימית. האם תוכלו לדמיין את אחד מהם חושב:

"ואוו, אני שמח שחזינו בתופעות הגרועות של שינויי האקלים. כעת הענינים מתייצבים. רגע – מה הכותרת הזאת?! הגרוע ביותר עדיין לפנינו? בדיוק כשאני וחברי הסביבתיים חשבו שהדברים משתפרים?"

הכותרת הזאת בבירור אינה מכוונת למחרחרי-ההתחממות. הכותרת מכוונת אלינו, ה"מכחישים". והמסר הוא: "למרות שחשבתם שצעקנו 'זאב, זאב', למרות שלא ראיתם כל התחממות/שינוי ניתנים להרגשה במשך 25 השנים בהם אנו מכים בתופים, רק חכו ותראו!"

בעצם אנו לא צריכים להמתין, האסונות כבר "סוחפים" אותנו בלשון הקודחת בה משתמשים בניו יורק טיימס:

"שינויי האקלים כבר משפיעים באופן סוחף על כל היבשות וברחבי האוקינוסים בעולם, דיווחו המדענים ביום שני."

הבה ננתח זאת. השינוי מתחולל "בכל יבשת וברחבי האוקינוסים בעולם"? האם מישהו עשוי היה לחשוב כי הוא מתחולל רק במקסיקו?  כולם כבר מבינים כי גלובלי כוונתו בכל יבשת ובכל האוקינוסים. מדוע הניסוח הזה נמצא כאן? כמו המלה "סוחף", גם הניסוח הזה מטרתו להעצים את מה שבמקרה אחר אפשר לקרוא כך:

"לשינויי האקלים יש השפעה, דיווחו מדענים ביום שני"

והנה מקבילה להתלהבות של הטיימס:

"המעקב אחר רשימת הקשר של הארי בינסוונגר סוחף את העולם, ומתרחש במדינות גדולות וקטנות, באיזורים כפריים ובאיזורי תעשייה, הוא מתרחש בכל יבשת ובכל איזור זמן. פוטונים הנפלטים ממסכי מחשב עליהם נקרא הטור אפילו הגיעו לחלל הבינפלאנטרי, דיווח מדען [אני] ביום שני".

מבקשים דיקטטורה אקולוגית

בועז ארד | 23 בינואר 2014

DC-China-Propoganda-Mao-Clapping-Paintingראיון של כריסטינה פיגורס שנערך לאחרונה עם סוכנות הידיעות בלומברג מכה גלים בצד הימני של הבלוגוספרה והתקשורת בארה"ב. הגברת פיגורס היא המנהלת הראשית של מסגרות האו"ם העוסקות בשינויי אקלים. בראיון הסבירה כי סין מייצגת את ההתמודדות הטובה יותר עם סוגיות סביבתיות וטיפול בבעיית "ההתחממות הגלובלית".

"סין מסוגלת ליישם מדיניות משום שנחסכים מן המערכת הפוליטית בה הקשיים אותם אנו רואים במדינות כמו ארה"ב" אמרה פיגורס והוסיפה כי המחלוקות בקונגרס וריבוי העמדות בארה"ב מזיק לעומת האופן הנכון בו פועלת סין. פיגורס שיבחה בראיון את האופן בו מחליטות הוועדות של המפלגה הקומוניסטית וה"קונגרס הלאומי" הקומוניסטי  על המדיניות המיושמת ונאכפת ביעילות המוכרת של משטר דיקטטורי.

ראוי לציין כי מלבד זאת שסין היא אחת המדינות הבעיתיות ביותר בעולם מבחינת שמירה על בריאות הסביבה היא גם אחת המדינות בהם נדרס האזרח ונמצא תחת איום מתמיד בשלילת חירותו.

מאמרים נוספים

Default Image

חירט וילדרס והבחירות בהולנד

מרס 15, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
חירט וילדרס והבחירות בהולנד שירות אנכי | 15 במרץ 2017 היום מתקיימות בחירות כלליות בהולנד ונראה כי מנהיג מפלגת החירות ההולנדית מתקרב להישג משמעותי יותר מכל הישגיו בעבר. לטובת קוראינו אנו מציגים מארכיון "אנכי" את הרצאתו שהועברה במרכז ישראל יפה בשנת 2010. לצפייה…
537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…

מאמירות איין ראנד

  • Contradictions do not exist. Whenever you think you are facing a contradiction, check your premises. You will find that one of them is wrong.