התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

המהפכה האנטי-תעשיתית

תשובה להטפה של הגורו גארי יורופסקי

מאת: דר' זאב הולנדר | 5 בינואר 2014

"בצלם אלוהים ברא אותו...ויאמר אלוהים:נעשה אדםבצלמנו כדמותנו וירדו

בדגת הים ובעוף השמים ובבהמה וגו'..." (בראשית א 26-27).

YOROPASKIהבוחן את משנתו המשתלחת של גורו הווגאניזם גארי יורופסקי יבחין כי כל כולה נשענת על רגל מוסרית אחת ויחידה. סלק אותה והמשנה הופכת לבלתי הגיונית בעליל. משענת יחידה זאת היא הטיעון הדרמטי כי מבחינה מוסרית אין הבדל בין בני האדם ליתר עולם החי.

האם האדם הרציונאלי יכול לקבל טיעון מוסרי כזה? קצרה כאן היריעה מלהעלות את תיאוריות המוסר העיקריות השולטות בפרדיגמה הפילוסופית הנוכחית ולבחון את התאמת הטיעון הזה, שהועלה כבר בעבר, בצורות מקורבות, ע"י זינגר ואחרים. ניתן לגשת לכך בגישה פרקטית עממית ולבחון מספר דוגמאות מוחשיות למצבים בעלי מאפיינים מוסריים.

דוגמא אחת מתרחשת בסירת הצלה זעירה ובה שרויים 10 ניצולים בני אדם מבוגרים וילדים וכן כלב זאב יפיפה. הסירה העמוסה מדי מבחינת המקום בה עומדת לטבוע. מישהו (אחד) צריך להיות מושלך למים כדי שהסירה תוכל להמשיך לצוף. האם ניתן לצפות כי באופן טבעי, המעשה המוסרי ביותר יהיה לעשות הגרלה בין 11 הניצולים באופן שווה? התשובה לפי הגורו היא כי אמנם כן. ספק אם יסכים לכך הקורא הרציונאלי.

סרטון מקוצר של עיקרי טענות הגורו: 

גם קרי במטיפים

יעקב ר. | 20 בדצמבר 2013, פורסם בבלוג הירוק.

KerryPrechingמזכיר המדינה (שר החוץ) האמריקאי, ג'ון קרי, ביקר בפיליפינים, בשטח שנהרס על ידי הטייפון הייאן והצטרף למקהלת המטיפים האופנתיים, המפיצים דמגוגיה.
 
ההרס של הטייפון אכן גדול. מעל 6 אלפים הרוגים, כ 28 אלף פצועים, כ 1800 נעדרים. אולי מיליון וחצי איש איבדו את בתיהם. בשטחים גדולים לא נשארה אבן על אבן, כול הבתים נהרסו. חלקם על ידי רוחות בעוצמה של עד 300 קמ"ש, חלקם (אלו שבקרבת החוף) הוצפו על ידי גלים ענקיים מהים.  הנזק הכספי נאמד בכ 13 מיליארד דולר, והשיקום עלול לארוך כ 4-5 שנים.
 
אמר קרי: "קשה לתאר את ממדי ההרס שראיתי, אין מילים בפי, מימי לא ראיתי הרס עצום כזה". אין ספק – הרס עצום, זה נכון. אבל.... "מימי לא ראיתי"? "זקני צפת לא זוכרים"? מה העובדות – ראו בהמשך.
 
עוד אמר קרי: "לא ניתן לייחס סופה מסוימת לשינויי האקלים, אבל אנו יודעים בוודאות שטמפרטורות עולות יגרמו ל... יותר מאורעות אקלימיים קיצוניים". החלק הראשון של המשפט נכון – לא ניתן לטעון שהסופה נגרמה על ידי ההתחממות, הוא מודה בזאת, בכול זאת הוא טוען כך בחלק השני של המשפט. האם טמפרטורות עולות (אקלים יותר חם) יגרמו ליותר מאורעות אקלימיים קיצוניים (כמו סופת הייאן)? הרבה אומרים כן, אבל אין לטענה כול סימוכין מדעיים. אנו לא יודעים. ייתכן וטמפרטורות עולות יגרמו ליותר סופות וייתכן שלפחות סופות. אנו לא יודעים. המדע אינו יודע. קרי מדקלם את המנטרה האופנתית, אבל זו לא אמת, ולא מדע, זו דמגוגיה.
 
עוד אמר קרי: "יש כול מיני סימנים, כולם מעידים על תוצאות חמורות של שינויי האקלים ארוכי הטווח". לא נכון, אין שום סימנים. יש טענות לרוב על האסונות הצפויים בהמוניהם בשל ההתחממות הגלובאלית הנוראית, אבל אלו נבואות ריקות מביסוס ממשי. אין שום סימן של ממש. קרי מדבר כמו מטיף דתי שרואה בכול אסון טבע סימן לזעם האלים.
 

 

להכניס את שינוי האקלים להקשרו: פאנל מומחי מכון הרטלנד

מאת: אמנדה מקסהם | 15 בנובמבר 2013

NIPCC4ב-8 באוקטובר  אירח מכון איין ראנד דיון פאנל בו השתתפו מומחים החברים במכון הרטלנד, המדגיש את הצורך להכניס את הדיון אודות שינויי אקלים להקשר. 

הערה: המאמר הופיע בבלוג מכון איין ראנד Voices for Reason, המחברת, ד"ר מקסהם, אינה אחראית לאיכות התרגום.

מידי כחמש שנים מפרסם הפאנל הבינ-ממשלתי של האו"ם לנושא שינויי אקלים (IPCC) ,  דו"ח  המכיל הערכה מפורטת של מצב האקלים הנוכחי. דו"חות אלו, והניתוח של מודלים ממוחשבים הכלולים בהם, חוזים עתיד קודר. ד"ר קית לוקיץ', עמית במכון איין ראנד ומנחה הפאנל, מציין כי הויכוח אודות שינויי אקלים "נוטה להישלט על ידי דוחות ה-IPCC." הוא הוסיף כי הדו"חות מכריזים, "במונחים צעקניים יותר מתמיד כי משום שאנו נוהגים במכוניות ומשתמשים בחשמל, אנו הורסים את עצמנו ואת הפלנטה."

טענות אלו של אסון גלובלי הפכו להיות הבסיס של המדיניות הציבורית המתקדמת לכיוון של הגבלות חריפות ושליטה פוליטית של שימושי האנרגיה בעולם. אך האם מדובר במדע אמין?

פאנל האו"ם "מציג את עצמו כקונצנזוס בנושא שינויי אקלים," הסביר ג'ו בסט, נשיא מכון הרטלנד בפאנל. אולם על פי בסט, מדענים אחרים הצביעו  על כשלים רציניים בדו"חות ה-IPCC, והעלו שאלות ביחס למהימנות חלק מטענות ה-IPCC. בסט החליט לארגן צוות מדענים שהיו מוכנים לבחון באופן בלתי תלוי את העדויות והממצאים של מדעני האקלים במסגרת הספרות המדעית מבוקרת העמיתים. הם קראו לקבוצה "הפאנל הבלתי ממשלתי הבינלאומי לשינויי האקלים" (NIPCC ), צוות אליו הצטרפו כמה מהמדענים המוערכים בעולם בתחום מדעי האקלים, בינהם ד"ר פרד סינגר וד"ר רוברט מ. קארטר שהשתתפו בפאנל.

גם קרטר וגם סינגר דנו במסגרת הפאנל בדו"ח הרביעי והאחרון של הפאנל הבלתי ממשלתי הבינלאומי לנושא שינויי האקלים: "חשיבה מחודשת בנושא שינויי אקלים II: הפיסיקה." הדו"ח בין מעל ל-1000 עמודים נכתב על ידי 47 גאולוגים, אסטרופיסיקאים ומדעני אקלים ממעל ל-15 מדינות, וכולל כ-4,000 יחוסים לספרות מבוקרת עמיתים, דו"ה ה-NIPCC והדו"ח האחרון של ה-IPCC עשויים להראות דומים בבחינה שטחית, אולם יש בינהם הבדל חשוב.

שני הדו"חות מסתמכים על אותה ספרות מדעית מבוקרת עמיתים, אולם ה-NIPCC, לדברי בסט, "מגיע למסקנות ההפוכות... ובאופן מיוחד לכך שההשפעה האנושית [על האקלים] הינה מאוד קטנה וכי התחממות עתידית הינה כנראה מאוד צנועה ושקשה מאוד להבדילה מואריאציות המתרחשות ברקע." הוא הוסיף כי בהסתמך על המדע, "באמת שאין הצדקה למאמצי הממשלות להפחית את צריכת האנרגיה והפליטות."

 

רוקדים על אסונות

מאת יעקב ר. | 15 בנובמבר 2013, פורסם במקור בבלוג הירוק.

yeb sano-e1384154466338עם כל אסון טבע שמתרחש קופצים החממיסטים ופוצחים בריקוד: "אמרנו לכן, ההתחממות הגלובאלית כבר כאן. ראו את הטייפון האיאן, ראו איזה אסון היא גרמה. אם לא תיטיבו את דרכיכם יהיה אוי ואבוי!" ככה עשו אחרי הוריקן קטרינה בשנת 2005, הוריקן סנדי בשנת 2012, ועכשיו אחרי טייפון האיאן שפגע קשות בפיליפינים.

קחו משל את הפניה הנרגשת של נציג הפיליפינים בוועדת האקלים בוורשה: "איננו יכולים לשבת בשקט ולהמשיך בקיפאון בשיחות האקלים. על הספקנים לרדת ממגדלי השן ולבוא לפיליפינים לראות במו עיניהם את השפעת שינויי האקלים.... משבר האקלים הוא מטורף, אנו יכולים לשים קץ לטירוף הזה, כאן, בוורשה, מיד... המדע אומר לנו ששינויי האקלים יביאו סערות יותר גדולות..."

דעה טיפוסית אחרת הביא דניאל מיטלר, המנהל הפוליטי של גרינפיס: "אומנם איננו יכולים להגיד עד כמה השפיעו שינויי האקלים על הטייפון המפלצתי הזה, אנו יודעים שתופעות קיצון נעשות קיצוניות יותר ושכיחות יותר בגלל שינויי האקלים".

מדען האקלים המפורסם, סטפן ראמסדורף, אמר: "איך יכולים המתנגדים, הנלחמים נגד צעדי הגנת-אקלים, לישון בשקט נוכח האסון הגדול בפיליפינים?".

אל תשימו לב אליהם. הם לא יודעים מה הם מדברים, הם מפיצים דמגוגיה. אין שום קשר בין הסערות האלה וההתחממות הגלובאלית. הם מטיפים כמו הכמרים בימי הביניים, שאחרי כול אסון טבע הכריזו שהאסון הוא סימן לזעם האל, ועל האנושות לחדול מחטאיה ולהגדיל את התרומות לכנסייה, כדי לשכך את זעם האל (ואת עוצמת הסערות...). ההכרזות החממיסטיות הן ביטוי לאמונת הבטן חסרת ביסוס עובדתי.

המדע עדיין לא מסוגל לקשר בין הסערות להתחממות (גלובאלית או לא), לא מסוגל למצוא קשר סיבתי, עובדתי, ברור בין הדברים. המדע איננו יודע בדיוק מה גורם לסערות. המדע לא מסוגל להגיד מה תהיה השפעת ההתחממות (אם תהיה). יש סברות שהתחממות (אם תהיה) תגרום ליותר סופות, וסברות שפחות, והמדע כעת עדיין לא יודע להכריע בין הסברות האלה, כי יש נימוקים לכאן ולכאן, אבל לא ידע ברור. ומעל לכול: עובדתית – אין החמרה בתופעות קיצוניות, עד כה.

מאמרים נוספים

Default Image

חירט וילדרס והבחירות בהולנד

מרס 15, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
חירט וילדרס והבחירות בהולנד שירות אנכי | 15 במרץ 2017 היום מתקיימות בחירות כלליות בהולנד ונראה כי מנהיג מפלגת החירות ההולנדית מתקרב להישג משמעותי יותר מכל הישגיו בעבר. לטובת קוראינו אנו מציגים מארכיון "אנכי" את הרצאתו שהועברה במרכז ישראל יפה בשנת 2010. לצפייה…
537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…

מאמירות איין ראנד

  • A building has integrity just like a man. And just as seldom.