התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

המהפכה האנטי-תעשיתית

חשמל סולארי בנגב מיותר

מאת יעקב ר. | פורסם במקור בבלוג הירוק.
 
עיתונאי ב"דה-מרקר" יצא עם כותרת גדולה "החשמל הסולארי בנגב הדביק את מחיר החשמל של חברת החשמל". כרגיל, הכותרת סנסציונית, המציאות קצת אחרת.
 
היה מכרז בינלאומי להקמת תחנת כוח פוטו-וולטאית בהספק 30 MW באתר אשלים שבנגב. החברה שזכתה הציעה מחיר של כ 54 אג' לקוט"ש, אותו תתחייב המדינה לשלם עבור כול החשמל שהתחנה תצליח לייצר במשך 25 שנה. היום  המדינה מבטיחה תשלום של 98 אג' לכל מי שמתקין פאנלים בחצר או על הגג. המחיר של 54 אג' הוא הרבה יותר נמוך, אבל עדיין יותר גבוה מהמחיר של פחות מ 50 אג' שחברת החשמל גובה מלקוחותיה.
 
תמונת פאנלים מאובקים - האם זה מה שמצפה לנו בנגב? כמה מיים וחומרי ניקוי מזהמים תדרוש תחנת הכוח הסולארית לניקוי הפאנלים? שאלה אחת מתוך מגוון שאלות פתוחות....

 מתקפת המשובטים הירוקים

 מאת בועז ארד | 17 במרץ 2012

הקמפיינים החברתיים הירוקים לובשים אופי אנטי-ישראלי ואנטי-הומני, אם לא נתעורר לעמוד נגדם בהקדם נשלם ביוקר על אובדן שגשוג כלכלי ופיתוח. בשנת 1987 כתב עזריה אלון, חתן פרס ישראל לשנת 2012: " השאלה היא מה יכוון אותנו ואת מעשינו, 'רוח האדמה' ערטילאית או 'רוח אדם' רציונאלית." לצערנו כיום הולכת ומשתלטת רוח אנטי-רציונלית המשובטת באמצעות מאות אירגונים וגופים וזוכה לתמיכה ממובילי המדיניות הציבורית בישראל.

ישראל נמצאת תחת התקפה מתמשכת ורבת זרועות המגיעה ממאות אירגונים חוץ-ממשלתיים הנאבקים בשם "צדק כלשהו." המאבק ניטש נגד עקרונות מדינת הלאום היהודית,  נגד ההכרה בזכויות החיים והרכוש של אזרחי ישראל (בשם "צדק חלוקתי"), נגד יזמות ופיתוח עיסקי (בשם "צדק  חברתי"), נגד פיתוח תעשייתי ואנרגטי (בשם "צדק סביבתי"), ובעצם אין שום יוזמה המאפשרת לאזרחי ישראל ביטחון ושגשוג שאינה נמצאת תחת התקפה.

ערכו תרגיל מחשבתי קטן וציינו לעצמכם פרוייקט בעל חשיבות קיומית, לאומית ו/או אסטרטגית במדינת ישראל (כדוגמאת כביש 6, מסילה לירושלים, קידוחי נפט וגז, הקלה בהליכי ואישורי בנייה, פיתוח הזרוע הגרעינית של ישראל, בית הסוהר הפרטי, הקמת תחנות חשמל פחמיות חדישות, הקמת מאגר להובלת גז ועוד...) ותגלו את המכנה המשותף של האופוזיציה לפרוייקט - בכל תחום נאספים המקופחים והנדכאים האמיתיים המעטים מאד (שכן רוב האוכלוסיה מרוויחה מהפיתוח) אל המקופחים המדומים ששוכנעו על ידי האירגונים השונים שהם כאלו, למחאות, הפגנות, עצומות והטרדות ציבוריות ומשפטיות.

בחלק מן המקרים מתעכבים הפרוייקטים לשנים רבות ועליהם מועמסות עלויות המימון של המאבקים המשפטיים, העיכובים והריביות, אך במקרה הטוב, בסופו של דבר ולאחר עיכוב של שנים הם יוצאים לפועל לאחר שעלות השירות או המוצר הרקיעו שחקים... במקרים אחרים הפרויקטים מבוטלים וגורמים לעלויות כבדות של פיצויים וקנסות המושתות על משלם המיסים. כך למשל במקרה של בית הסוהר הפרטי, שביטולו תורם לסבל ולצפיפות בבתי הסוהר ולמצב בו אסירים מורשעים משוחררים לחופשי מפאת חוסר מקום להחזיקם תוך עירעור המסד השיפוטי ומערכת החוק של מדינת ישראל.

הבעיה המרכזית של מסעות הצלב הללו, אינה בשל האקטיביזם האזרחי המבורך כשלעצמו, אלא בשל כך שרובם מונעים על ידי אידיאולוגיות אנטי-רציונליות ואנטי-הומניות שאינן מכירות בזכויות האדם הטבעיות לחיים ולרכוש ומבקשות להכפיף את הפרט למרות קולקטיביזם של המדינה, החברה או במקרה של "גרינפיס", לאידיאל מדומיין של הסביבה.

מסע הצלב המתוכנן הקרוב מאורגן על ידי אירגון "גרינפיס" במטרה למנוע הפקת נפט וגז משכבות פצלים בחבל עדולם. הארגון חרת על דגלו מלחמה נגד העצמאות והקדמה האנרגטית של מדינת ישראל בהקשר המקומי ומלחמה בקדמה התעשייתית ברמה העולמית. בנוסף לנזקים הנגרמים למשק האנרגיה על ידי הניהול הכושל והמעורבות של המדינה בהגבלת השוק יכולים "גרינפיס" ומשתף הפעולה שלהם (השתול בתפקיד השר להגנת הסביבה),  לזקוף "לזכותם" את מחירי החשמל המאמירים ואת הצורך בשריפת דלקים מזהמים ומסע רכישות בזבזני של גנרטורים בעולם על מנת למנוע מאיתנו את הנזקים של שיתוק כלכלי ואסונות שיגרמו כשנשב בחושך תחת משטר של הפסקות חשמל.

בועת ההתחממות הגלובלית

כלכלת השוליים של "האנרגיה הירוקה"

מאת: רוברט טרז'ינסקי | מפורסם ב 8 במרץ 2012 בשיתוף עם  TIA

רבים זוכרים כי כאשר ביצע הממשל הפדרלי בארה"ב את החילוץ הפיננסי של ג'נרל מוטורס (GM ), נאמר לציבור כי הממשלה תשנה את פניה של GM על ידי הכוונתה לחדול מייצור משאיות גדולות ורכבי שטח זוללי דלק (אתם יודעים, הרכבים שהניבו את עיקר הרווחים) ובמקומם יוודאו ש-GM תצעד לעבר העתיד האמיתי: רכבים חשמליים.

ובכן, הנה המקום אליו הוביל אותנו העתיד המובטח, ג'נרל מוטורוס סגרה את קו הייצור של המכונית החשמלית שלה, השבי וולט, למשך חמישה שבועות משום שהביקוש  עבור הוולט גורם ל"אדסל" להראות כמו הצלחה מסעירה. הפרשנים מחולקים ביחס לשאלה האם הוולט כשלה בשל מגבלת טווח הנסיעה שלה, המחיר הגבוה שלה (למרות סובסדיות ממשלתיות כבדות), או העובדה שהסוללה שלה נוטה להתלקח.

הוולט היא רק הכישלון המסחרי האחרון של הטכנולוגיות ה"ירוקות". אנו באמצע מה שניתן לכנות בועה של התחממות גלובלית. זה הכישלון של התיאוריה אודות ההתחממות הגלובלית כשלעצמה והאמינות של חסידיה, אך גם כישלון של מגוון תוכניות "אנרגיה ירוקה" שהוצעו לנו כתחליף לדלקים פוסיליים.

קחו את הרודסטאר המעוצב של טסלה, המגיע ללקוח עם גיבוי של חצי מיליארד דולר בהלוואות, ההופכת ל"לבנה" חסרת תנועה אם אתה משתמש בסוללה לאורך זמן, למשל, על ידי נסיעה ארוכה וחנייה לאחריה.

אחרי הכישלון של יצרנית הפאנלים הסולריים סולינדרה עקבו פשיטות הרגל של מגוון פירמות לאנרגיה ירוקה שזכו לתמיכות הממשל, כמו "ביקון אנרגיה", המייצרת מכשירים לאיכסון אנרגיה הנדרשים על מנת להחליק את קפיצות הייצור של מקורות "מתחדשים", ויצרנית הסוללות "Ener1".

 

אך אולי אנו פשוט לא מסבסדים מספיק את האנרגיה הירוקה, משום שבוודאי שמעתם – כנראה מטום פרידמן – כי סין משיגה אותנו במירוץ לעתיד עם התמיכות שלה לאנרגיה ירוקה. אך החברות לאנרגיה ירוקה בסין גם הן הולכות ונחלשות ומפטרות עובדים. חלק מן הסיבה להחלשות הסולרית בסין היא שהם הסתמכו על סובסידיות נדיבות עבור הייצור שלהן מן המערב, במיוחד מאירופה. למעשה, הסינים ייצרו פאנלים סולריים בעיקר על מנת להרוויח את הסובסידיות ששילמו משלמי המיסים במערב. אך כעת גם מעיין הסובסידיות מתייבש.


חשמל ירוק 

יולי 2011

אל מול גלי המחאה החברתית שהציפו את שדרות רוטשילד נולדה יוזמת "חשמל ירוק" אשר ביקשה לבחון כיצד ניתן "להציל את העולם" וליישם את עקרונות ה"צדק החברתי". בין המוחים לא קשה היה לאתר אנשים רבים בעלי מודעות ירוקה, הנה לפניכם תוצאות מבצע ההתגייסות העממית להצלת העולם...

יוזמת "חשמל ירוק" כפי שהיא בסרט הינה יוזמה דימיונית שנולדה במוחם הקודח של ידידי "הקפיטליסט היומי". אין קשר בין המוצג בסרטון למתרחש בפוליטיקה הישראלית בה המצב גרוע בהרבה. בישראל אין לאזרח אפשרות שלא לשלם עבור שגיונות הממשלה וחברת החשמל הקורסת תחת מיליארדי שקלים של חובות.

 

מאמרים נוספים

Default Image

חירט וילדרס והבחירות בהולנד

מרס 15, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
חירט וילדרס והבחירות בהולנד שירות אנכי | 15 במרץ 2017 היום מתקיימות בחירות כלליות בהולנד ונראה כי מנהיג מפלגת החירות ההולנדית מתקרב להישג משמעותי יותר מכל הישגיו בעבר. לטובת קוראינו אנו מציגים מארכיון "אנכי" את הרצאתו שהועברה במרכז ישראל יפה בשנת 2010. לצפייה…
537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…

מאמירות איין ראנד

  • "אינפלציה אינה תוצאה של פעילותם של אזרחים פרטיים, אלא של הממשלה: על ידי הרחבה מלאכותית של אספקת כסף הנדרש לתמיכה בהוצאות גרעוניות. שום מועלים פרטיים או שודדי בנקים בהיסטוריה לא הצליחו להגיע לכדי היקף דומה של בזיזת חסכונות כפי שמתחולל על ידי המדיניות הכספית של ממשלות סטטיסטיות".

    איין ראנד, "מי יגן עלינו ממגנינו?" מתוך:: The Objectivist Newsletter מאי 1952