השמאל הישראלי קורא להלאמת הגז, מי שהתנסה בהלאמה קורא להפרטה

מוטי היינריך | 2 ביולי 2015

Gulf offshoreסבר פלוצקר, בכיר העיתונאים הכלכליים של ידיעות אחרונות קורא בעקביות להלאיםאת שדה הגז לוויתן. סבר הוא הכלכלן "הימני" שבין הכתבים הסוציאליסטים… ששותפים לדעתו. הוא רואה עצמו כ"פרגמטי" ולדעתו צריך להלאים את שדה "לוויתן" – לא חלילה מתוך השקפת עולם סוציאליסטית, אלא רק כדי לשמור את הגז באדמה לטובת "הדורות הבאים".

גלובס פרסם ראיון עם שר האנרגיה של מקסיקו. השר המקסיקני אחראי מתוקף תפקידו על חברת הנפט והגז הממשלתית פמקס (Pemex). החברה פועלת כמונופול ממשלתי אחד ויחיד שמעוגן בחוקה מאז 1917. כל הנפט והגז של מקסיקו שייכים מאז ומתמיד לעם המקסיקני ולא לטייקונים חזירים כמו באמריקה. רק פמקס רשאית לחפש, לפתח ולהפיק גז ונפט במקסיקו. פמקס שייכת לעם.

מפרץ מקסיקו שייך לארצות הברית ולמקסיקו בחלקים שווים. החברות הפרטיות האמריקאיות מפיקות במפרץ כ- 1 מיליון חביות נפט ביום. חברת הנפט של העם המקסיקני מפיקה אפס חביות נפט בשנה.

gas in Mexico

 
למקסיקו יש כנראה לא מעט עתודות של נפט וגז (עתודות מוכחות: מקום 18 בעולם), אך חברת הנפט הלאומית מפסידה הרבה כסף.  עד כדי כך שצריך להעלות את המיסים לעם המקסיקני, המאושר בחלקו, וזאת כדי להמשיך ולסבסד את חברת הנפט של העם. כישלון החברה הלאומית כה גדול, ולמרבית הבושה: העם המקסיקני נאלץ לייבא נפט וגז מהגרינגוס בצפון, מהטייקונים החזיריים בעברית מדוברת, מחברות הנפט האמריקאיות.

ג'ורדי הררה, שר האנרגיה של מקסיקו שביקר בישראל, הוא פרגמטיסט כמו סבר פלוצקר; אבל בניגוד לפלוצקר הוא תומך בהפרטת חיפושי הנפט והפקת הגז במקסיקו. בדומה לסבר פלוצקר, תמיכתו לא נובעת חלילה ממניעים אידיאולוגים, לדבריו: "פשוט נגמר לנו הכסף הציבורי". ממש במקרה, נגמר לעם המקסיקני הכסף, הם "לא גומרים את החודש" למרות שכל הנפט והגז "שייכים לעם" מזה כשישים שנים.  


הנה תוצאה ידועה מראש של פגיעה בחופש הפרט. הקולקטיב מסוגל רק לחסל עושר. עושר יוצרים אנשים חופשיים בעלי מוטיבציה להרוויח עבור עצמם ומשפחתם. בתהליך יצירת העושר נעזרים היזמים במיליוני עובדים שמתוגמלים לפי כישוריהם, בדרך כלל לפי תרומתם להפקת העושר. גם המדינה נהנית ממיסים. חלק מרווחי היזמים מושקע מחדש ויוצר מקומות עבודה נוספים ומיזמים חדשים. השתלטות המדינה על אוצרות הגז והנפט של מקסיקו רק מקבעת דלות – לשם חותר השמאל הישראלי.
 

הוספת תגובה