התחברות והרשמה

התחברות והרשמה

כיום מוצגים באתר מעל ל-1400 מאמרים שחלקם פתוח למינויים בלבד.מיטב המאמרים ובהם תרגומי מאמרים נבחרים של איין ראנד מוצעים בתשלום מנוי שנתי. מחיר המנוי לאתר הוא 236 ש"ח כולל מע"מ לשנה קלנדרית (פחות משקל ליום...). המנוי כולל גישה פתוחה לכל מאמרינו ולארכיון המאמרים המצטבר.

מנוי שנתי לאתר מחיר 236 ש"ח כולל מע"מ

btn subscribeCC LG

מנוי חודשי לאתר במחיר 30 ש"ח לחודש

btn subscribeCC LG

youtube-icon rss-icon facebook-icon twitter-icon 

האישה שפרצה דרך וגם מחשבה מאובנת

מתוך דף "היסטוריה גדולה בקטנה" | 4 באוגוסט 2016

 

800px-Mary Anning by B. J. Donneמרי אנינג, שנולדה בשנת 1799, נהגה לצאת בילדותה עם אביה לחוף דורסט, ליד ביתה שבאנגליה. לטיולים המשותפים הייתה מטרה ברורה: ציד מאובנים. חוף הים שבדורסט היה מלא במאובנים בני מאות מיליוני שנים, ואביה ריצ׳רד היה אספן מאובנים חובב. התחביב לא נגמר בחוף הים. כשחזרו השניים הביתה עם השלל, היו יושבים יחדיו ומציירים, מתארים בכתב ומקטלגים את הכל. הם לא היו היחידים - איסוף מאובנים היה תחביב פופולרי באותה תקופה. בתחילה הם נאספו בשל המראות המשונים שלהם, ורוכלים עניים היו אוספים ומוכרים אותםכתרופות למגוון מחלות משונות. אבל אז, בעקבות מחקרים מדעיים שהחלו במאה ה-18, החלו להתייחס אליהם כאל ממצאים מדעיים שראויים למיון וניתוח.

כל זה לא נגע למרי באותה תקופה. כילדה, ועוד אחת ממשפחה ענייה, לא היה לה סיכוי רב לקבל השכלה רשמית. היא למדה לכתוב ולקרוא, וכמובן לשרטט את המאובנים שאספה, ובמהלך העבודה צברה ידע לא מבוטל על מאובנים ושיטת המחקר שלהם, אבל לא היה לה סיכוי להפוך את העניין ליותר מתחביב. בשביל ילדה קטנה, כמובן, כל זה לא שינה הרבה.

אבל אז, כשהייתה בת אחת-עשרה, אביה מת. היא נשארה לבד עם אמה ואחיה הצעיר, וללא מקור פרנסה, הם נידונו לחיים של עוני. כמו ילדים רבים אחרים, גם מרי נאלצה לעזור לפרנסת המשפחה, וכעת כישוריה הלא רשמיים בתחום איסוף המאובנים הפכו לכלי יקר ערך. היא ידעה שלמאובנים שמצאה על חוף יש ביקוש רב בקרב אספנים, מדענים ואוצרים. היא החלה לאסוף את שרטוטיה ולשלוח אותם לקונים אפשריים ברחבי אנגליה, וכך פתחה את עסק מסחר המאובנים מהגדולים בעולם.

העסק של אנינג פרח במהירות, ושמה כסוחרת מאובנים נפוץ בקרב המדענים והאספנים של אנגליה. היא הצליחה למכור מאובנים בכסף רב, ואף זכתה בקצבה שנתית צנועה על שום תרומותיה למדע. ובכל זאת היא מעולם לא זכתה להכרה מלאה כאשת מדע, וגם לא זכתה בביטחון כלכלי מלא. היא בכל זאת הייתה אישה ללא השכלה רשמית, והעולם המדעי היה עולם של גברים בני המעמד העליון. ובנוסף, השקעות כושלות וחולי מנעו ממנה להתקדם מעבר למעמדה הנמוך.

ובכל זאת אנינג זכתה בהכרה מסוימת כבר בחייה. בהלווייתה נכח נשיא האגודה הגיאולוגית, שספד לה כפי שנהוג היה לספוד לחברי האגודה, שלא קיבלה אז נשים. דמותה הייחודית הפכה למקור השראה לסופרים בני התקופה, הויא החלה להיזכר במאמרי עיתון, בספרים ובשירים. רק בשנת 2010 היא זכתה להכרה רשמית, כשנכללה ברשימת הנשים המשפיעות ביותר על המדע של החברה המלכותית של לונדון לשיפור הידע במדעי הטבע

Anning plesiosaur 1823

תוספת: בדברי ימי הפלאונתלוגיה נרשמה מרי אינג כבעלת הגילוי הראשון של מאובני איכטיוזאורים ( דינוזאורים ימיים גדולים). הממצא החשוב ביותר שלה מנקודת היה גילוי של  פלסיוזאורים (בתמונה מעל איור של שלד כמעט מושלם של פלסיוזאור שפורסם על ידי האגודה הגאולוגית) זוחלים שהתקיימו החל מתקופת היורה ועד הקרטיקון. לקריאה נוספת בויקיפדיה באנגלית. ספרי קריאה שפורסמו בעקבות סיפור חייה "יצורים מופלאים" של טרייסי שבלייה.

מאמרים נוספים

Default Image

חירט וילדרס והבחירות בהולנד

מרס 15, 2017 דבר העורך ואקטואליה בועז ארד
חירט וילדרס והבחירות בהולנד שירות אנכי | 15 במרץ 2017 היום מתקיימות בחירות כלליות בהולנד ונראה כי מנהיג מפלגת החירות ההולנדית מתקרב להישג משמעותי יותר מכל הישגיו בעבר. לטובת קוראינו אנו מציגים מארכיון "אנכי" את הרצאתו שהועברה במרכז ישראל יפה בשנת 2010. לצפייה…
537161 10151485021646064 160052495 n

המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי

ינואר 20, 2017 כלכלה וחברה בועז ארד
המיתוס אודות איין ראנד והביטוח הלאומי מאת אונקר גתה | 20 בינואר 2017 כאשר המבקרים אותך מאשימים אותך בצביעות מבלי לבחון את עקרונותיך המוצהרים אתה יודע שהם נואשים. הנואשות בולטת במיוחד כאשר אתה מסביר כיצד עקרונות אלו מתייחסים לאותה פעולה בשלה אתה מבוקר. כך הוא…

מאמירות איין ראנד

  • "סוחר הוא אדם המרוויח את אשר הוא מקבל ואינו נוטל או נותן את הבלתי מורווח. הסוחר אינו מבקש שתשלם עבור כשלונותיו, הוא גם לא מבקש להיות נאהב בשל מגרעותיו."

    - - איין ראנד, מתוך: "נאום גאלט"