מרד הנפילים בישראל

שי אגסי | 28 בדצמבר 2013, פורסם במקור בפייסבוק 

Agassi

בן כספית משתף אותנו בעיתון סופהשבוע על שהתחולל השבוע סביב בית החולים רמב"ם ואיתן וורטהימר.

תקציר: איתן וורטהימר גייס מליארד שקל תרומות (כולל מוורן באפט), הקים חברה למען הציבור, רכש שטח פרטי בלב בי"ח רמב"ם בחיפה קיבל אישורים שלקחו שבע שנים, הכל בכדי להקים מכון מחקר רפואי וחממה ליזמות ביו טכנולוגית משותפת לבית החולים ולטכניון. בכדי להסיר ספק לטוהר כוונותיו, העביר את מניות החברה למען הציבור לאישי ציבור ומחקר שאמונים על חלוקת הכספים, ההשקעות והתמיכה בבית החולים. הרעיון פשוט: להקים מכון מקביל למכון וייצמן למחקר בצפון ולחלק את רווחיו חזרה לבי"ח רמב"ם במקום תרומות עתידיות.

אך הסיפור הפך לסקופ עיתונאי כאשר עיתון גלובס פירסם שאיתן וורטהימר מנצל את מעמדו ובונה מגדל רפואה פרטית בלב ביח ציבורי בכדי לשרת אותו ואת חבריו העשירים. מיד התגייסה מערכת השלטון שהם כידוע "מבקשי טובת הציבור" והתאגדו כולם למנוע מהטייקון התורן את שחפצה נפשו – לעשוק את הציבור על ידי בניית מכון מחקר על אדמה בבעלותו בלב בי"ח. זה אסור! גם חניון שיכול להיות מוסב לאיזור חרום בשעת מלחמה זה ממש מסוכן לשלטון החוק. ביחוד כי הם לא שולטים בכספים שזורמים חזרה לבית החולים דרך אנשים שלא עובדים עבור הממשלה. כי אנשים שעובדים בחברות ממשלתיות הם נקיים האינטרסים מרכז מפלגתיים

 

איתן הוא איש יקר, כל כך יקר שהוא דואג לעשות רק בשקט ומאחורי הקלעים. אבל הוא עושה הרבה וחושב ארוך טווח וחכם. הוא משנה ומשנע מערכות, לא תרומות נקודתיות לסתום חורים ממשלתיים.
אין לנו הרבה אנשים כמוהו, ואחרי מה שעשו לו העתונות השבוע כנראה שיש לנו אחד פחות. הוא לא צריך את ישראל, אבל המדינה שלנו צריכה אותו ושכמותו.

מי שמשלם את המחיר אינו איתן, הוא יודע שהעיתון הצהוב או במקרה הזה ורוד, יעטוף דגים בבקר למחרת. מי שמשלם את המחיר זה גם לא העיתונאי שבדה קונספירציה חסרת בסיס נגדו. הוא מתקדם לייצור ה"סקופ" הבא. בכל יום יש טייקון תורן שאפשר להשמיץ ואם לא אז מייצרים כוכב חדש כדי להפילו למחרת.

מי שמשלם את המחיר על השנאה והרוע ואחריה הבורות והשליפות מהמותן של מערכות השלטון בישראל אלו האנשים שלא יהנו מהיוזמה הבאה של איתן ושכמותו. זה הילדה שתחפש תרומות להשתלה בחול כי אין מכון בצפון שיטפל בה בתרופה ניסיונית. זה החולה שלא תהיה לו מיטה בשעת חרום כי איתן לא יתרים את הכסף לאגף הבא של רמב"ם. את המחיר ישלם הילד משכונת המצוקה שלא יהיה חלק בתכנית "עתידים" הבאה שאיתן לא יממן. זה פועל הייצור שלא ימצא עבודה בכפר התעשייתי שאיתן וסטף יקימו בחול במקום בארץ. זה כולנו.

ואחרי שאיתן יפסיק להילחם בעד הארץ שבה הוא מאמין יפסיקו גם אחרים, טובים, להאמין שאנחנו יכולים לשנות את פני הארץ בכח האמונה והרצון.

אנשים טובים בנו את הארץ הזו. אנשים שהאמינו ביצירה ככח שגובר על כל הקשיים. מסתבר שההופכי של אמונה היא לא פסימיות. ההפך מאמונה זה רשעות.

 

"ואחרי שהשתלטתי על כל שוק המלריה, מה אני אמור לעשות איתו?"

עד כאן דברי אגסי. בתגובות שהתעוררות במענה לפוסט המשיך שי אגסי והסביר:

"הכתבה רחוקה מלהיות מאוזנת. היא משתמשת בדרך של רמיזה בכדי לייצר תזה שאין לה גיבוי בעובדות. דרך מסוכנת שתפקידה "לייצר מציאות".

ביחוד מדובר בכך "שבעתיד יוכלו להמיר את שימושי המגדל לרפואה פרטית". פה מנסים לרכב על גל הביקורת לנושא הרפואה הפרטית, לחבר את הקורא לתחושת קיפוח ולרמוז שוורטהיימר עושה זאת למענו ולמען חבריו. מסיבות דומות מתערבים גורמים ממשלתיים בכדי לעצור את התדרדרות הקווים האפורים בין הרשות הציבורית והפרטית בשרות הרפואי. ופה אנחנו כולנו חוטאים בצביעות.

כאשר זה נוח למערכת מעבירים עלות ישירה של בניית מתקני ציבור כגון מגדלי אישפוז למליארדרים אשר מנציחים את שמם על הבניין. אז לקחת מהם כסף ולנהל אותו ציבורית זה לא קו אפור, אבל כאשר התורם מביא סכום כסף משמעותית גדול יותר ומסרב להפקיר את ניהולו בידי מערכת ציבורית אלא רוצה לנהל את התהליך בעצמו דרך גוף מקצועי אותו הוא מקים לפי סטנדרטים שלו אז עושים עליהום…

זה מזכיר לי ראיון שעשה אדם שאני מאד מעריך עם ביל גייטס לפני כמה שנים. הוא שאל אותו ברצינות אם הוא שוב מנסה "לקחת מונופול על מלאריה". גייטס היה קצת המום מהשאלה (והרוע שמאחוריה) ושאל במבט תמים "ואחרי שהשתלטתי על כל שוק המלריה, מה אני אמור לעשות איתו?"

אנחנו ציניים מעבר ליכולת לראות את טובתנו אנו. טוב לנו שיזם ישקיע את כספו, אבל אנחנו לא מבינים שיזם יכול לשנות הרבה יותר אם ישקיע את מחשבתו ואת מרצו בכדי ליזום יש מאין. כשהם מעבירים כסף אנחנו לוקחים, כשהם יוזמים אנחנו בועטים. את הניסוי שבו לקחנו מאיתן כסף לידי הממשלה בכדי שתשקיע אותו בחכמה כבר עשינו – זה נקרא מס הכנסה. משום מה אני לא מתרשם מהתוצאה. בארה"ב זה כבר הפוך. אנחנו צריכים ללמוד ולהבין שזו אחריות חברתית הרבה יותר משמעותית אם איתן ודומיו ישנו את פני המדינה. אני מאמין שהם יבנו מערכות יותר חדשניות ומעניינות מכל גוף ציבורי שיקח מהם כסף.

הוספת תגובה