על המשבר ביוון ועל הצהרות השמאל הקומוניסטי הישראלי

בועז ארד | 1 ביולי 2015

GREECE EROהלילה פקע המועד בו היתה יוון אמורה להחזיר את תשלום 7 מיליארד היורו שהם חלק (קטן) מחובה לבנקים האירופאים.

לפני כחודש ביקר בישראל הכלכלן ד"ר ג'ון קראלמבאקיס, יליד יוון, במסגרת סיור Free Market Road Show שהתארח בפורום קהלת בירושלים, בין הדברים הקדיש ד"ר קראלמבאקיס  התיחסות למשבר האיחוד האירופאי ויוון:

"האירופאים מאמינים כי אם היוונים יצאו מהאיחוד הכל יהיה בסדר – אך זה רחוק מהמציאות משום שיוון היא בועה פיננסית שאפילו לכלכלות האירופאיות הגדולות יהיה קשה להתמודד עם פקיעתה…" והוסיף: "יוון חייבת לקרן ליציבות פיננסית האירופאית 240 ביליון יורו – החלק של גרמניה בחוב הזה הוא 80 ביליון יורו – גם לגרמניה הגדולה יש בעיה להעמיד סכום כזה במידיות. הבנק המרכזי הגרמני ערב אף לסכומים גדולים יותר המגיעים לכ-100 ביליון יורו.

אמש יוון לא הצליחה לשלם 7 ביליון יורו לבנק המרכזי האירופאי וכעת הנזק מתפשט לבנק המרכזי האירופאי ECB וכל הבנקים המרכזיים באירופה.

צפו בקטע מההרצאה:
{youtube}CPNdK_vZUHY{/youtube}

יוון החנוקה בשלל הטבות סוציאליות לאיגודים מקצועיים איננה מסוגלת להחזיר את חובותיה אלא רק להגדילם, כאשר עלתה המפלגה הקומוניסטית  לשלטון בפברואר השנה המצב רק החמיר.

 

כך צריך שמאל לפעול

בישראל אנו מכירים את הכוחות הדוחפים את התפיסה כי תפקיד המדינה היא להוביל פשיטת רגל. ראו למשל את הפוסט של חבר הכנסת דוב חנין שמבהיר היטב כיצד להרוס מדינה השקועה בחובות:

 

HANIN ON GREECE

ב-29 בינואר השנה, כאשר עלתה המפלגה הקומוניסטית לשלטון ביוון פרסם דוב חנין את הפוסט הבא בהתלהבות:
"כך צריך שמאל לפעול: ביום ראשון היו הבחירות ביוון. ביום שני הוקמה ממשלת השמאל. שימו לב למה שהם הספיקו לעשות בשלושה ימים:
*
העלאת שכר המינימום ל-750 יורו.
*
עצירת ההפרטות של החברות הממשלתיות ונכסי הציבור.
*
העלאת פנסיות למעוטי הכנסה.
*
ביטול פיטורים של עובדים במגזר הציבורי. במיוחד מורות ומנקות.
*
הקמה, לראשונה במדינה, של משרד למלחמה בשחיתות.
*
הענקת אזרחות לילדי מהגרים שנולדו ביוון.
*
ביטול תשלומי השתתפות לביקור רופא ותרופות מרשם.

זה לא בשמיים. כך צריך להיראות שמאל.
מהשלטון הם רואים בדיוק את מה שראו מהאופוזיציה. הם נבחרו לא רק כדי לשלוט אלא כדי באמת לשנות."

אז כן, השלטון היווני בהחלט נקט פעולה מהירה, כזאת המשולה לכיבוי שריפה על ידי התזת בנזין עליה.

היו כאלה שכתבו על הפוסט הזה "לגזור ולשמור" מתוך התקווה שבעוד חודשים מספר כאשר המציאות תטפח על פניו חנין יתפכח…. זה כמובן לא קרה.

בעקבות התחלת "הריצה על הבנקים" ביוון פירסם חנין עוד פוסט בו הוא מאשים את כולם חוץ מאת חוסר הנכונות להביט במציאות בעיניים ולגשת לרפורמות מבניות שהן ההיפך הגמור מהמלצותיו.

אנו זוכרים את חברי המחאה החברתית שבאירוע מסכם זעקו כי ישראל צריכה להגדיל את מסגרת התקציב ולשקע עצמה בעוד חובות ואת התשבחות של שלי יחימוביץ לכל מהלך בלתי אחראי כזה. למשל כאשר החליט לפיד להגדיל את מנסגרת התקציב במאי 2013, הצהירה יחימוביץ: "החלטה מבורכת".

כדאי שנלמד היטב את המקרה היווני ונפעל בכיוון ההפוך, להורדת חובות והגברת יצרנות, שכן אלו הם התנאים הבסיסיים לחירות לה אנו שואפים.

 

הוספת תגובה