לקראת כנס החירות החמישי שיתקיים ביום רביעי ה-28/3/18 שלחנו מספר שאלות למרצים המתוכננים להופיע בכנס, ד"ר אנדי ברנשטיין הוא אחד המרצים המובילים העוסקים בסוגיות הנוגעות לקפיטליזם ומוסר והרצאתו הטיעון המוסרי והמעשי לקפיטליזם תתקיים בשעה 20:00. לעידכונים, תכניית הכנס והרשמה – בקרו באתר הכנס. ד"ר ברנשטיין הוא גם מחברו של "המניפסט הקפיטליסטי" ומספר ספרים נוספים העוסקים בכלכלה והגות. ראו עוד באתרו. פרק מתוך ספרו "קפיטליזם ללא כבלים" תורגם לעברית וזמין לעיון באתר מרכז איין ראנד בישראל.

שאלנו במה תעסוק ההרצאה?
תשובה: ההרצאה תעסוק במעלות המוסריות ובתועלת המעשית של הקפיטליזם.
מהות הקפיטליזם מבוססת על העיקרון המוסרי של זכויות הפרט. לכל אדם יש זכויות שאינן ניתנות להעברה לחייו, גופו, שכלו ולתוצרי עבודתו. הקפיטליזם, כאשר מבינים אותו נכונה, הוא השיטה היחידה המגינה על זכויות הפרט הללו. הקפיטליזם מגן מגן על חירותנו לבחופש ביטוי וזכותנו לפעול על פי רעיונותינו: כל עוש אדם אינו יוזם הפעלת כוח או רמאות כנגד אחרים, הוא או היא חופשיים לחיות את חייהם על פי שיפוטם. התועלות המעשיות של שיטה זאת הן עצומות. זכויות פרט משחררות את החושבים היצירתיים ביותר לפתח רעיונות חדשים בכל תחום: בספרות, מוסיקה, אמנות, מדע, טכנולוגיה, רפואה ובכל תחום אינטלקטואלי. הן מובילות ליצירה נרחבת של עושר אינטלקטואלי וחמרי, המטיבים עם כל אדם במדינה – ובאמצעות מסחר חופשי, גם בכל העולם. כפי שאיין ראנד לימדה אותנו, המוסרי הוא גם המעשי.

מה תהיה התועלת לקהל בכלל מן ההרצאה ולאנשי עסקים בפרט?
תשובה: ההרצאה תועיל לכל מי שחייו יקרים לו, שחיי ילדיו, משפחתו וחבריו יקרים לו ושאיכות החיים במדינתו בכלל חשובה לו. אם אתם מבקשים לחיות ולחיות טוב, זאת תהיה הזדמנות להכיר יותר לעומק על השיטה החברתית היחידה המקדמת את האפשרות לחיות טוב יותר.

אנו – המין האנושי – היינו יעד לתעמולה דתית במשך אלפי שנים, ולתעמולה סוציאליסטית במשך מאות שנים, המסר המרכזי היה שחיינו אינם שייכים לנו, כי הם שייכים לאל או למדינה, ושעלינו לשרת את "הכוחות הנעלים" הללו ללא תועלת עצמית. כתוצאה מכך מניע הרווח נחשב בעיני רבים ל"אנכי" וכתכונה מגונה. אנשי עסקים יצרניים רבים לומדו כי עליהם לחוש אשמה על כך שהרוויחו. ההרצאה הזאת תפנה אליהם ותדגים כי יצירת עושר הינה מעלה מוסרית עמוקה, כי רווח הנוצר באמצעות יצרנות הינו טוב וכי הם ראויים לחוש גאווה גדולה על כל פני שהרוויחו בדרך זאת.

מדוע לקדם חירות?

משום שחיי, החיים של ביתי, החיים של ידידי, ושל בני ארצי תלוי בכך. האומות הסמי-חופשיות בעולם נסחפות באופן עיקבי לכיוון של יותר רגולציות ממשלתיות, יותר פיקוחים ממשלתיים, יותר מגבלות חוקיות, וזכויות פרט שהולכות ונחלשות. לדוגמא; פוליטיקאים רבים מבקשים להגבילאת זכותנו לשרוף דלקים פוסיליים, ופוגעים אנושות בשגשוג בשל הפחד מ"התחממות גלובלית", פוליטיקאים אחרים מבקשים להגביל את זכותינו לנשק להגנה עצמית ופוגעים ביכולתנו להגן על חיינו, בשל העובדה שיש פסיכופטים המשתמשים בהם לרצח. וכך הלאה. כמה זמן נמתין –  כמו צפרדע במים ההולכים ומתחממים – לפני שניסחף, בדרגה אחת כל פעם, לכדי סטאטיזם ונגלה כי כבר אין לנו זכויות שאינן ניתנות להעברה, רק חובות למדינה? זאת היא הדרך לתהום  בה אנו נעים – וכנגד זאת בחרתי להילחם… כעת, כל עוד יש לכך זמן.

האם תוכל להתייחס לאיזור בעולם בו החירות תחת התקפה?

אומרים שחירות אינה מגיע בחינם (Not Free ). זאת אמת. אך האמת העמוקה יותר שהחירות אינה מובטחת. אינה אינה בטוחה לעולם. כל דור חייב לזכות בה מחדש בעבור עצמו. אם זה כנגד הנציונל-סוציאליסטים או הקומוניסטים, או האיסלמיסטים, או כל עריצות רצחנית שתגיע אחריהם. מה שיותר מפחיד: עלינו לזכות בחירותינו מהאינטלקטואלים המקומיים והפוליטיקאים שידחפו אותנו עמוק יותר אל מדינת רווחה סמי-סוציאליסטית. חירות משמעה להיות מוגן מיזימת כוח נגדנו אם על ידי הממשלה או על ידי פושעים. הממשלה שיכולה להפעיל כוח נגדנו באופן חוקי, היא הרבה יותר מסוכנת. עלינו לזכות בחירותינו מול אלו המבקשים מהמדינה להגביל אותנו ולשדוד אותנו, אלו שיכפו עלינו לשרת את העניים, את העולם השלישי, או את הטבע הפראי. הנציונל-סוציאליסטים, הקומוניסטים והאיסלמיסטים לא יוכלו ואינם מסוגלים להביס אותנו מבחוץ, זאת משום שהקפיטליזם החלקי ממנו אנו נהנים מעניק לנו יתרון מדעי, טכנולוגי, כלכלי וצבאי עליהם. אך הפוליטיקאים והאינטלקטואלים הסמי-סוציאליסטים של מדינותינו יכולים להביסינו מפנים, זאת משום שהקוד המוסרי של הקרבה עצמית ושירות חסר רווח דוחפים אותנו יותר ויותר קרוב לשיטה סוציאליסטית הדומה יותר ויותר לזאת שנגדה חירפנו נפשנו במלחמת העולם השנייה ובמלחמה הקרה. אנו נסחפים ללא מטרה אך בהתמדה לכיוון של דיקטטורה קולקטיביסטית. אם לא ניזום פעילות אינטלקטואלית על מנת למנוע מגמה זאת, אנו נסיים בדיקטטורה סוציאליסטית בה הממשלה מנהלת את הכלכלה וכל תחום אחר בחיינו.
החירות לעולם אינה בטוחה. בכל דור ודור אנו חייבים לעמוד כנגד אוייבים שונים ולזכות בה מחדש.

רוצים לשמוע עוד? רוצים לפגוש עוד אנשים שהחירות חשובה להם?
הירשמו לכנס החירות, שיתקיים בתאריך 28.03.18 בתל אביב.

 

הוספת תגובה