מאת: איתי סליאר , פורסם בפוסט בפייסבוק 16 באפריל 2020

תקופת הסגר ורוח החירום השורה היא כר פורה ליוזמות דיקטטוריות המשרתות "טובת כלל" נעלמת הדורסת את זכויותיהם של אזרחי הדמוקרטיות החופשיות יחסית (בימי שגרה), איתי מפרסם את הפרשה המדהימה הממחישה כיצד הנטייה הצרפתית הקבועה נגד מסחר חופשי מצאה ביטוי חדש בחסות בית המשפט וימי הקורונה.

מהאנשים שהביאו לכם את הלהיט: ״אין תחבורה ציבורית בצרפת בקריסמס״, קבלו את המיזם החדש: ״אין אמזון בהסגר״ (בהרצה):

אמזון צרפת הודיעה אתמול בערב שהיא סוגרת החל מהיום (חמישי) ובמשך 5 ימים לפחות את כל אתריה הצרפתיים (הכוללים 6 מחסני-ענק). וזאת בעקבות עתירה שהוגשה ע״י ועד העובדים ״קומרס-סוד״ (שהוא חלק מהתארגנות ועדי עובדים בשם סוד (דרום – Sud). העתירה התקבלה ע״י בית המשפט של נאנטר אתמול.

העתירה הוגשה ע״י בחור חביב בשם לורן דגוסה – פעיל ועד עובדי מסחר (כאמור – קומרס סוד) – סוציאליסט אדוק בכל רמ״ח אבריו ושס״ה גידיו – שהגה את התכנית הבאה עבור ענקית הקמעונות האמריקאית: אתם תורשו למכור רק מוצרי צריכה חיוניים כי העובדים במחסנים שלכם נאלצים לעבוד במתכונת רגילה וכך חושפים את עצמם לקוביד19 שלא לצורך. אליבא-דה-דגוסה, אם אמזון תתרכז רק במוצרי אוכל היגיינה וציוד רפואי – עובדי המחסנים יסכנו את עצמם פחות. לא עזרה העובדה שאמזון מאז תחילת ההתפרצות כפתה מרחק בטיחות של שני מטרים, חילקה לכל העובדים בנדיבות מסכות הגנה, כפפות ואלכוג׳ל, לא משנה העובדה שרוב עובדי המחסנים עובדים גם ככה יחידנית ולא בקבוצה. לא. במסע מתוקשר דאג דגוסה לשחרר סרטונים מחתרתיים לתקשורת בהם נראים עובדי אמזון ממלאים קופסאות קרטון במגוון ויברטורים, מוצרי קוסמטיקה ורחמנא-ליצלן – חוברות צביעה לילדים. כבר כמה שבועות שהפארסה הזו נמשכת בכל מהדורות החדשות.

מנכ״ל אמזון צרפת, פרדריק דובל אמר שהוא לא יודע מתי אתרי האחסון והחלוקה הצרפתיים ייפתחו מחדש. כרגע כל העובדים בחופשה בתשלום בעוד אמזון שוקלת את צעדיה. בית המשפט קבע קנס של מיליון אירו על כל הפרה של הצו (מכירת מוצרים לא חיוניים) פרדריק דובל בתגובה:

״הפעילות הסנדיקלית [פעילות ועד העובדים קומרס-סוד] שהביאה לתוצאה הזו תהיה בעלת השלכות הרות גורל עבור אנשים רבים בצרפת, עבור מיליוני לקוחותינו שמשתמשים בשירותינו בזמן שהם שרויים בבידוד ובהסגר, עבור עובדנו שצריכים להשאר בביתם ועבור אלפי חברות קטנות שמשתמשות בשירותינו על מנת להפיץ את מוצריהן.

בית המשפט מבקש מאיתנו להתרכז בשלוש קטגוריות בלבד: מוצרי היגיינה, ציוד רפואי ומזון – אבל מדובר פה באי בהירות עצומה: אני לא יכול לקבוע באופן ודאי מה זה מוצר היגיינה. קוצץ ציפרניים זה מוצר היגיינה? קונדום זה ציוד רפואי? אני לא מסוגל לקבוע.

בתנאים אלו, ובהתחשב בקנס העצום שיושת עלינו במקרה של הפרה [מיליון יורו עבור כל מוצר אסור] אנחנו נאלצים לסגור את כל אתרינו בצרפת.״

בינתיים האתר של אמזון צרפת ממשיך לפעול ומצויינת בו הודעה שהמוצרים יופצו ממדינות שכנות ולכן זמני המשלוח התעדכנו בהתאם. לורן דגוסה שבאופן מובהק ניסה לנצל פה הזדמנות לפגוע בחברה אמריקאית שהוא שונא – הצליח בחכמתו הרבה לפגוע בעיקר בעסקים הקטנים שגם ככה קורסים בגלל הסגר ומשתמשים בפלטפורמה של אמזון להפצת מוצרייהם ובאלפי עובדים שלא מזדהים עם דרכו ונאלצים לשבת בבית עד הודעת הפיטורין שכנראה לא תאחר לבוא. עבור אמזון, הסיפור הזה הוא לא יותר מ״מכה קטנה בכנף״. עבור האנשים שתלויים בה זו כנראה מכת מוות פיננסית. פשיטת רגל או אבדן מקור הכנסה.

איתי סליאר הוא יזם סדרתי המתגורר בצרפת

בתמונה: לורן דגוסה גיבור העם מנופף בחלק מקודקס חוקי העבודה הצרפתיים.

הוספת תגובה