האכזריות נגד האדם של התנועה למען "זכויות בעלי חיים"

מאת: אלכס אפשטיין, פורסם לראשונה: אוגוסט 2005
כל מי שחרד לחיי אדם חייב להגן על צדקת השימוש בבעלי חיים בניסויים רפואיים.

התנועה למען "זכויות בעלי החיים" התוותה הטעייה קטלנית: קידום של מדיניות אכזרית ואנטי-הומנית, תוך העמדת פנים של נדיבות המונעת מרחמנות. ההטעיה לובשת צורה של התנגדות למחקר רפואי מציל-חיים בשם ההתנגדות להתאכזרות כלפי בעלי חיים.

ראו את המסע האחרון של האגודה "אנשים למען טיפול אתי בבעלי חיים" (PETA – People For the Ethical Treatment of Animals ) נגד קובאנס, חברה המקיימת מחקר רפואי חיוני באמצעות בעלי חיים על מנת להלחם במחלות כגון סרטן השד, סוכרת ואלצהיימר. האגודה מציגה טענה המגובה ביחסי ציבור מאומצים כי חברת קובאנס עוסקת בעינויים מיותרים של קופים. נקודת המיקוד של מסע יחסי הציבור היא קטע וידאו בן 5 דקות המציג לכאורה הוכחה להאשמות האגודה.

למעשה, מאמצי האגודה מהווים מסע השמצה קלאסי. רבות מה"עוולות" שתועדו – כמו השימוש בקשירה או החדרת תרופות דרך הנחיריים – הכרחיים על מנת להחדיר תרופות לבעל חיים באופן יעיל. והדוגמאות הבודדות של מה שנראה כאילו התנהגות לא הולמת של עובדים בחברה, כגון התגרות משונה של כמה מעובדי החברה בקופים, מטופלים כאילו היו הליך המתפשט בתעשייה – למרות שנדרשו לפעילי האגודה (שפעלו באופן בלתי חוקי בתוך החברה) מעל 10 חודשים ללקט מספר מועט של אירועים כאלו.

שום אדם שפוי אינו מבקש להכאיב באופן בלתי הכרחי לבעלי חיים. נוהגים כאלו, כשהם מתקיימים, ראויים לגינוי. אך כל מי שחרד לחיי אדם חייב, באופן בלתי מתפשר, להצדיק את השימוש בבעלי חיים למחקר רפואי.

מחקר רפואי בבעלי חיים הינו הכרחי לפיתוח תרופות מצילות-חיים, הליכים רפואיים, וטיפולים ביו-טכנולוגיים. על פי דברי חתן פרס נובל, ד"ר יוסף מוריי (Joseph Murray, M.D): "ניסוי בבעלי חיים היה חיוני לפיתוח ניתוחים קרדיולוגיים, ניתוחי השתלות, השתלות מפרקים, וכל החיסונים". הנשיא לשעבר של האגודה הרפואית האמריקאית, ד"ר דניאל ג'ונסון (Daniel Johnson, M.D ) מסביר: "מחקר בבעלי חיים – שלאחריו מחקר קליני בבני אדם – הינו הכרחי לגילוי הסיבות והתרופות למחלות מסוכנות רבות, החל מאידס וכלה בסרטן".

מיליוני אנשים יסבלו וימותו מוות בלתי-הכרחי אם ייאסרו ניסויים בבעלי חיים. אבל זה בדיוק מה שמבקשים ארגוני "זכויות בעלי חיים" בכלל ו"אנשים למען טיפול אתי בבעלי חיים" בפרט. הם מאמינים כי יש לאסור כל מחקר בבעלי חיים, ובכלל זה מחקר המנוהל באופן הומני ככל האפשר ( כמצוין במדיניות המוצהרת הנהוגה בכל המחקרים בבעלי חיים).
המייסדת של "אנשים למען טיפול אתי בבעלי חיים", אינגריד ניוקירק (Ingrid Newkirk ), הצהירה באופן בלתי משתמע לשתי פנים כי מחקר בבעלי חיים הוא "בלתי מוסרי גם אם הוא נחוץ" וכי "גם מחקר שאינו כרוך בכאב הינו פשיסטי, ושתלטני". כאשר נשאלה מה תהיה עמדת תנועתה אם ניסויים בבעלי חיים יניבו תרופה לאידס, ענתה ניוקירק: "אנו נהיה נגד זה". כריס דה-רוס (Chris DeRose ), מייסד קבוצת "הסיכוי האחרון" למען בעלי החיים כתב: "אם מותה של חולדה אחת ירפא את כל המחלות, זה לא יעלה או יוריד עבורי".

המטרה של תנועות "זכויות בעלי החיים" איננה לעצור עינויים סדיסטיים בבעלי חיים; אלא להקריב את טובתו של האדם למען בעלי החיים.מטרה זאת מובנית בעצם התפיסה של "זכויות בעלי חיים". על פי "אנשים למען טיפול אתי בבעלי חיים", העיקרון הבסיסי של "זכויות בעלי חיים" הוא: "בעלי חיים אינם רכושנו למטרת מאכל, לבוש, לבצע ניסויים, או לשימוש להנאתנו" – הם "ראויים להתחשבות באינטרסים שלהם ללא תלות בהיותם שימושיים לבני אדם". זאת היא סתירה ברורה לדרישות לקיום האדם והתקדמותו, הדורשת מאתנו להרוג בעלי חיים כאשר הם מסכנים אותנו, לאוכלם כאשר אנו זקוקים למזון, ולבצע בהם ניסויים על מנת להילחם במחלות. לייחס זכויות לבעלי חיים הוא לסתור את המטרה וההצדקה של זכויות: ההגנה של הדרישות לקיומו של האדם. זכויות הן עיקרון מוסרי החל על פעילות הדדית בין אנשים רציונליים, יצרניים המשגשגים בעולם שאינו מבוסס על טורפים ונטרפים, אלא בעולם של שיתוף פעולה ומסחר מרצון ומתוך רווח הדדי.

עבור בני האדם – המוות וההרס שינבעו מכל ניסיון רציני להעמיד פנים כאילו לבעלי חיים יש זכויות יהיו בממדים קטסטרופאליים. חזון עליו מברכים החברים העיקביים בתנועות "זכויות בעלי החיים". ניוקירק מכנה בני אדם "ההרס הגדול ביותר על פני האדמה". פרימן וויקלונד (Freeman Wicklund ) , מתנועת פעולה רחמנית למען בעלי החיים מצהיר: "אנו זקוקים להפחתה דרסטית באוכלוסייה האנושית אם אנו מקווים אי פעם ליצור עולם צודק והוגן כלפי בעלי החיים".

הנושא המרכזי בדיון על נושא "זכויות בעלי החיים" אינו אם מקובל לענות בעלי חיים, אלא האם ראוי להשתמש בהם עבור רווחת האדם. תנועות "זכויות בעלי החיים" מדגישות את העינוי חסר הטעם של בעלי חיים – – במקרים הנדירים בהם דבר מעין זה קורה – – הדבר מהווה הסחת דעת. זאת היא דרך להתנגד לחברות העוסקות במחקר מציל-חיים בבעלי חיים, ולמשוך אהדה לקידום סדר היום הדוגל בשיעבוד בני האדם לבעלי החיים. אל לנו לאפשר להם לחמוק עם חוסר הגינות כזאת. מה שאנו זקוקים לו היא הגנה אינטלקטואלית, מבוססת עקרונות על הזכות לבצע ניסויים בבעלי חיים כנגד הטענות הקטלניות על "זכויות בעלי חיים". כל דבר אחר הינו אכזריות לבני אדם.

 

בתמונה: הניתוח שבוצע על ידי ד"ר אלפרד בלילוק בשנת 1944 והציל את חיי הראשונה מבין אלפי ילדים, איילין סאקסון, בת 15 חודשים שסבלה מתסמונת "התינוקות הכחולים" – מחלה שהיתה חשוכת מרפא עד להשלמת מחקר בדרכי הריפוי והניתוח שבוצע על בעלי חיים על ידי ויויאן תומאס. בתמונה העליונה: הכלבה "אנה" מונצחת בציור שמן של דה ניסלו טרנר משנת 1951, הציור בספרייה הרפואית של אוניברסיטת הופקינס מציין את ההצלחה הכירורגית הראשונה בתיקון תסמונת "התינוקות הכחולים".

למצגת מפורטת באתר הסרט SOMETHING THE LORD MADE.

הקריקטורה פורסמה במקור ב"עולם בשחור ולבן" מאת פורקום וקוקס זכתה להצבה מחודשת באתר עם פרסום דו"ח סוכנות הFBI על כי קבוצות הקנאיות לנושא "זכויות בעלי חיים" הפכו להיות איום טרוריסטי ראשון במעלה בארה"ב.

===
על המחבר: אלכס אפשטיין (Alex Epstein) הינו חבר במכון איין ראנד בקליפורניה. המאמר פורסם בקאלגרי הרלד (16 באוגוסט 2005), באריזונה רפובליק (23 אוגוסט 2005) ובקורייר בלואיסוויל (ב-25 באוגוסט 2005). המאמר מפורסם באדיבות מכון איין ראנד www.aynrand.org  ואין להעתיקו בחלקו או בשלמותו. תרגום: בועז ארד

 

הוספת תגובה