תענוגות נשכחים – אוצרות הפיסול התיאורי במנהטן
מאת: ד"ר דיאנה דוראנט. מקור: אתר תענוגות נשכחים

ינואר 1412: הולדתה של ז'אן ד'ארק


הפסל: ז'אן ד'ארק  (*) יצירתה של אן הייאט הנטינגטון, הוצג לראשונה בשנת 1915. ברונזה, גודל טבעי מוגדל, מוצב בריברסייד דרייב והצטלבות רחוב 93.

זמן צפייה מיטבי: אחרי הצהרים לאחר תקופת נשירת העלים בסתיו.

היות ואיני דתייה, איני חיילת, איני רוכבת סוסים, ואיני צרפתייה, אתם עשויים לתהות מה הדבר שמושך אותי בפסל זה של ז'אן ד'ארק.

במילה אחת: הכרה. למרות שאיני שותפה לאמונותיה, שליחותה או לאומיותה, נפלא לראות בטחון מלא המאוחד עם נכונות לפעול. ניתן לראות זאת באופן בו היא נושאת את חרבה, ניצבת בארכובה ומתכוננת לזנק אלי קרב. פסל המתאר את ז'אן מתפללת אינו נושא שמרשים אותי. זה כן.

כאשר אנו מניחים כי רק יצירות אמנות המשקפות את עמדותינו הפילוסופיות והנחותינו המוסריות מסוגלות לרומם את רוחנו, אנו מונעים מעצמנו יצירות רבות השראה רבות. יצירת אמנות אינה מלמדת אותך מה נכון: היא מראה מה האמן מחשיב כבעל חשיבות לגבי האדם והעולם. פסל מסוג זה של ז'אן ד'ארק, המראה כי החזקה בערכים עוצמתיים ופעולה על פיהם הינה אפשרית וטובה, יכול להעניק עידוד רוחני עצום, גם אם אינך שותף לאמונותיה. דיון טוב במיוחד בנושא זה הוצג על ידי ד"ר ליאונרד פייקוף: "הערך השרידותי של אמנות גדולה (אם כי מוטעה פילוסופית)" והוא זמין בחנות הספרים של מכון איין ראנד [1].

הפסל הוזמן בשנת 1914 על מנת לציין את שנת החמש מאות להולדתה של ז'אן ד'ארק (1412-1431 ), והוקדש בשנת 1915. היות שמלחמת העולם הראשונה כבר החלה, גילוי הפסל התייחס גם כהצדעה לרוחה של צרפת.

הייאט (שלימים נישאה לארצ'ר הנטינגטון, יורש העושר של מסילת הפאסיפיק המרכזית) הוכרה כבר כאמנית מוערכת ומוכשרת ביצירת דמויות בעלי חיים. כאן הקווים הנפלאים של הסוס השרירי והנמרץ מהווים ניגוד אפקטיבי לדמותה הקטנה של ז'אן, הניצבת בזקיפות ומכוסה מכף רגל ועד ראש בשריון, כשרק פניה הצעירים והחלקים חשופים.

לדמות פרש של אותה האמנית עם מסר שונה לגמרי השוו לפסלו של הגיבור הספרדי מימי הביניים "אל סיד" בחצר הפנימית של החברה ההיספאנית של אמריקה, ברחוב ברודווי בין רחוב 155 ו-156. הפסל "אל סיד".

אן ובעלה, ארצ'ר הנטינגטון, ייסדו את גני הפסלים של ברוקגרין, עד היום הגנים הנרחבים ביותר באמריקה המציגים פיסול תיאורי. אם אהבתם את הפיסול המוצג באתר זה, רישמו לפניכם לבקר באתר זה. למידע נוסף על פסל זה: Outdoor Monuments of Manhattan.

על המחברת: ד"ר דיאנה דוראנט, Dianne Durante , בעלת תואר ד"ר בלימודים קלאסיים מאונ' סינסנטי הינה כותבת עצמאית בנושאי אמנות והיסטוריה ועסקה בנושאי פיסול וציור מזה עשרים וחמש שנה ומרצה בנושא מעל לחמש עשרה שנה. לאחרונה פורסם ספרה Outdoor Monuments of Manhattan,  וכן ספר נוסף המתמקד באנדרטאות של היצרנים והיוצרים הגדולים : Forgotten  Delights: The Producers A Selection of Manhattan's Outdoor Sculpture
חלקים מספריה יפורסמו ב"אנכי" במסגרת הרשאה מיוחדת של ד"ר דוראנט.

 

Copyright (c) Dianne L. Durante 2007, www.ForgottenDelights.com.

*- Joan of Arc, by Anna Hyatt Huntington, dedicated 1915. Bronze, over-life-size. Riverside Drive and West 93rd Street. Faces west; best seen in the afternoon, and after the leaves have fallen.

 

1 – Dr. Leonard Peikoff: “The Survival Value of Great (Though Philosophically False) Art,”  available from www.AynRandBookstore.com.

 

 

הוספת תגובה