מאת: גבי טאובס

התיק נפתר - זיהיתי את מי שניסה להרוג אותי

מתרחשת ברוסיה דרמה מדהימה שכוללת קרב מוחות תקשורתי, משחקי ריגול וניסיונות חיסול. לפני שבועיים, אלכסי נבלני, האופוזיציונר המרכזי למשטר של פוטין, פרסם סרטון שבו הוא מתאר בפירוט ממצאי תחקיר של חברת Bellingcat שהצליחה למצוא את זהויות כל חברי החוליה שניסתה לחסל אותו עם נשק כימי באוגוסט השנה. כולם קושרו לכוחות ביטחון הפנים הרוסים, ה-FSB, וספציפית לתחום הנשק הכימי.

ברמת המחקר המודיעיני, התחקיר הוא מופת של מקצוענות ומומלץ לצפות בו (ראו סרטון בהמשך – יש כתוביות באנגלית). בלי להיכנס לפרטיו, מסתבר שיש בדרק-נט מידע מקיף על אזרחים רוסים שכולל רשימות נוסעים של חברות התעופה והרכבות ואפילו איכונים של טלפונים ניידים. החוקרים הצליבו את מסלולי הטיסה הייחודיים של נבלני עם נוסעים אחרים וככה מצאו חבורה מאוד מסוימת של אנשים שעקבו אחריו במשך שלוש שנים.

הממצאים של התחקיר הכו גלים והיו כל כך מובהקים שבתוך כמה ימים פוטין נאלץ להודות שאותם פעילי FSB אכן עקבו אחרי נבלני. אבל לפיו, הסיבה למעקב היא היותו סוכן זר שעובד עם ה-CIA ושלא הייתה שום כוונה להרעיל אותו. אילו הייתה כוונה כזו, התבדח פוטין, נבלני כבר לא היה בין החיים. ופה הסיפור רק נהיה יותר מעניין.

ביום פרסום התחקיר, נבלני ניסה ליצור קשר עם חברי חוליית החיסול שלו. הוא התקשר אליהם ממספר טלפון ממשלתי מזויף בשבע בבוקר כשהוא מתחזה לעוזרו של יו״ר המועצה לביטחון לאומי. סיפור הכיסוי היה תחקיר בהול שהוא נדרש להכין על כישלון מבצע החיסול שלו עצמו לקראת ישיבת המועצה. לשבעה מתוך שמונת המחסלים זה לא הספיק כדי לענות לגורם לא מוכר בקו לא מאובטח והם ניתקו, אבל השמיני התגלה כאוצר. נבלני שוחח איתו כ-45 דקות והצליח להוציא ממנו הודאה בחלקו במבצע – העלמת שאריות הנשק הכימי מבגדיו, בשיתוף פעולה עם המשטרה והסניף המקומי של ה-FBS בעיר שבה נבלני הובהל לבית חולים.

כשנבלני שאל את דעתו של הפעיל לגבי הסיבה לכישלון המבצע, הוא ענה שמבחינתו הכול תוכנן היטב ושכל חברי הצוות פעלו במקצועיות. אבל לצערו, נבלני ניצל בשל התגובה המהירה של צוות האוויר במטוס שבו הוא חש ברע ובשל התגובה הראשונית של הצוות הרפואי בקרקע שזיהה תסמיני פגיעה בנשק כימי והזריק לו אטרופין. החלק של השיחה המתחזה פורסם כתגובה להכחשה של פוטין והפך לויראלי אף הוא כאשר שני חלקי התחקיר כבר נצפו מעל ל-40 מיליון פעמים (קישור לשיחת המתחזה – אף הוא עם כתוביות).

הקרמלין ללא ספק ימשיך להכחיש את מעורבותו בניסיון החיסול של נבלני, אבל אמינותו ויכולת ההרתעה שלו ספגו מכה קשה. גם אם תומכיו הלהוטים יוסיפו לעמוד מאחוריו, ייתכן מאוד שרוסים רבים המודאגים מהיעדר שלטון החוק במדינה יזלגו לשורות האופוזיציה. לכך תתרום גם המבוכה הגדולה שנגרמה לארגוני ביטחון הפנים הרוסים שהפגינו חוסר מקצועיות רב בארגון מבצע החיסול ובניסיונות להסתיר את עקבותיהם. מבוכה שמכרסמת בתפישת המשטר ככל יכול.

הוספת תגובה