בני ערובה באירן

מכון איין ראנד – קליפורניה | 30 במרץ 2007 

"יש משמעות עמוקה, שאינה מזוהה, לשיעור שנלמד מתגובתו החלושה של המערב לחטיפת בני הערובה האירנית של אנשי הצי הבריטי" אומר אלן ז'ורנו, עמית במכון איין ראנד.

"ממשלת בריטניה וושינגטון מוצגות ברוב המקרים כמגינות אגרסיביות על האינטרסים שלהן מפני תוקפנות איסלמית. אולם משבר החטופים הנוכחי באיראן מראה, שוב, כיצד האומות שלכאורה ניצבות על משמר החירות והחיים שלנו נרתעות באופן מעורר חמלה – בעוד שבטחונם העצמי של אויבינו חסרי הבושה הולך ומתעצם.

אירן הינה תומכת עולמית של האיסלם הטוטליטרי ומנהלת לאורך זמן רב מלחמת טרור באמצעות מתווכים נגד המערב, באמצעות קבוצות כמו החיזבאללה, בעיראק, שלוחיה של איראן טובחים בחיילי ארה"ב ובריטניה. איראן יזמה את כל ההתקפות הללו – – שלא לדבר על תוכניתה לנשק אטומי – – עם הביטחון כי הזכות לרצוח ניתנה לה מידי אללה. אין זה מפתיע לפיכך, כי כאשר 15 אנשי הצי הבריטי התקרבו למים אירניים, טהרן חטפה אותם כבני ערובה – – וללא בושה דרשה התנצלות מהקורבן, בריטניה.

מה היתה התגובה הבריטית, והאמריקאית, לשערורייה האיראנית? מה עשה המערב למול משטר הרשע הבטוח בעצמו? האם הבריטים הציגו אולטימטום המגובה באיום בכוח? רחוק מכך, באישור וושינגטון, מחתה לונדון חלושות, וויתרה על שימוש בכוח לשחרור חייליה, ובכובד ראש הבטיחה לפעול "בדיפלומטיה סבלנית".

בריטניה העלתה את הנושא בצינור הביוב הבינלאומי הקרוי או"ם, לונדון מקווה כי האו"ם ישפיל עצמו להוציא הודעה לעיתונות – – ההצהרה החלשה ביותר שלו – – בגינוי פעולותיה של איראן. אולם היות והאו"ם עמוס בבני ברית של האיראנים ואוהדיהם, גם סיכוייה של מחווה חסרת תוחלת זאת להתממש קלושים.

על מה מבוססת התגובה החלושה עד כדי אי-מוסריות? ביסודה היא ניצבת על העיקרון המוסרי המושחת השליט במערב, העיקרון הרואה בחוסר אנוכיות מעלה, ובביטחון-עצמי בשאיפה ובהגנה של האינטרס-העצמי כלא מוסרי. להעניש את איראן צבאית בעבור פעולות המלחמה הרבות שלה יהיה מוטעה, יהיה בכך זלזול ברצון של "הקהילה הבינלאומית", זה יהיה, על פי הנחת יסוד זאת, "אנוכי". זאת היא ההנחה שמדכאת, ולפיכך מפרקת מנשקו, את המערב למול האויב – – וכתוצאה מכך מדרבנת את אויבינו.

Tea & Sophistry

מעל: קריקטורה מאת קוקס ופורקום – "Tea & Sophistry"

בעוד שהבריטים יכולים לקוות כי גישתם המפוחדת והמכובדת תמנע הבערה של המשבר והתנגדות של איראן, הם משיגים את ההיפך. המחזה של אומות המערב הרוכנים בכניעה הינו עידוד לאיראן ולטוטליטריות האיסלמית ברחבי העולם.

איראן ומשטרי רשע אחרים מתחזקים ומאיימים יותר בדיוק משום שהאומות הטובות מוסרית, שעליהן להביס את המשטר האיראני, הינן פחדניות, מתנצלות וכנועות".

Copyright © 2007 Ayn Rand® Institute. All rights reserved.

הוספת תגובה