כיצד מממנת ישראל את טרור הקסאמים נגדה: "יקירתי, רק שכחתי להתכופף"

מאת ד"ר גיא בכור | פורסם בGPLANET בתאריך 25 בפברואר 2008 

מומחי טרור מפרסמים תילי תילים של מאמרים באילו דרכים מתוחכמות מממן הטרור את עצמו. ובכן: אין צורך. אנחנו מעבירים להם את זה באופן ישיר. כנראה שיש אצלנו ליקוי מאורות בעניין, מישהו שכח עד כמה הכסף חשוב, ואם מתנתקים מעזה יש לתקן זאת מייד. מאמר על תופעה מדהימה.

מלחמות בתולדות המין האנושי הוכרעו לעיתים קרובות בזכות כוח העמידה של צד אחד לעומת השני, ובמילים אחרות, כסף. אחת הדוגמאות החשובות של המאה העשרים היא נפילת מעצמת הרשע של ברית המועצות, אותה מדינה שהביאה למותם של מליוני אזרחים.

כמה לגלגו החוגים השמאלניים באמריקה על "תוכנית הכוכבים" של הנשיא האמריקני רונלד רייגן (1911- 2004), להתגוננות בפני טילים סובייטיים ולהרתעה מעצמתית נגד ברית המועצות. לעגו לו שזה לא ישים, שזה מגביר את המתיחות בעולם, שהרוסים יצחקו מזה. מה שקרה הוא שארצות הברית גררה את ברית המועצות למירוץ חימוש ולהוצאות צבאיות כה אדירות, שבפועל היא ריסקה את הכלכלה הסובייטית, שלא יכלה לעמוד בנטל, והאיצה את נפילת ברית המועצות. אין זו כמובן הסיבה היחידה לכך, אך זה היה זרז אדיר, ובאופן אירוני, מול משטר שראה בכלכלה את חזות הכל, על פי תפיסת קרל מארכס ופרידריך אנגלס ב"מניפסט הקומוניסטי".

ארצות הברית הביאה לקריסת ברית המועצות קודם כל כי המשטר הכלכלי הסובייטי נחנק, במחדלים שלו, בכלכלה ובמנהל המיושנים, חסרי התמריץ, אך יתכן והוא היה ממשיך עוד שנים רבות, אלמלא האיצה ארצות הברית את התהליך.

עשה את זה נשיא שהליברלים בארצות הברית ראו כליצן, כקאובוי, ודווקא הוא הצליח לשנות את העולם. ""Honey, I just forgot to duck, "יקירתי, רק שכחתי להתכופף", אמר רונלד רייגן לאשתו ננסי, לאחר שנורה בניסיון התנקשות בחייו, בחודש מרץ 1981. זה היה ציטוט מפורסם של המתאגרף האגדי ג'ף דמפסי לאשתו, לאחר תבוסתו בקרב, והפסד תואר אלוף העולם במשקל כבד, בשנת 1926.

חשיבות הכסף במלחמות.. רומי העשירה יכולה היתה לממן הרפתקאות צבאיות של שנים; גרמניה הנאצית הבינה זאת מייד והפכה את היהודים ועמים אחרים לעבדים כלכליים; האימפריה הבריטית הזינה את עצמה בסיפוחיה, לאחר שעושרן של המדינות הנכבשות הועבר לבריטניה (למשל "מלחמת האופיום" נגד סין); הכנסיה הקתולית העשירה וכיבושי האפיפיור ידעו זאת; והעולם הערבי מצליח להתמיד במלחמתו בישראל רק בזכות הנפט. ביום שזה ייגמר, בעוד כארבעים שנה, המצב ייראה אחרת לגמרי. יקירתי, האם שכחנו זאת?

עד לפני כמה שבועות התרוצצו שמועות, וגם אני הזהרתי מכך באתר שוב ושוב, אך החודש קיבלנו אישור רשמי: בנק ישראל מעביר אחת לכמה שבועות שיירת משאיות מלאות שקלים ישראליים כשרים לרצועת עזה, וכסף זה משאיר אותה חייה, בועטת ומשגרת קסאמים עלינו. כדבר הזה לא היה עוד בתולדות האנושות. מדינה שמממנת במו ידיה את אוייביה. ואני חשבתי שמדובר בניתוק הקשרים עם עזה החמאסית.

השרה המקשרת בין הממשלה לכנסת, השרה רוחמה אברהם בלילא, אישרה החודש בהודעה רשמית כי "מדינת ישראל מאפשרת העברת שקלים ישראלים לשטחי הרשות הפלסטינית, כולל בחבל עזה". לדבריה מדובר ב"אינטרס ישראלי", שבו תושבי עזה משתמשים בשקלים, ולכן "העברת הכספים לא תופסק נכון לשלב זה". מדובר בעשרות מליוני שקלים המגיעים כל חודש מיו"ש לעזה, דרך שטח ישראל. אילו ממש שיירות של משאיות, כסף מזומן, עם דיוקן גדולי הציונות, המזינות את עזה המורדת.

מדוע ממשיכה ישראל לעשות זאת? השרה אברהם בלילא: "בעקבות הסכם פאריז משנת 1994 בין מדינת ישראל לרשות הפלסטינית. עמוד התווך של ההסכם היה הסדר 'מעטפת המכס' אשר קבע כי משטר המכס והמסים העקיפים סביב השטחים שבשליטת ישראל והרשות יהיה אחיד, והפלסטינים יקבלו את חלקם על פי מנגנון סליקה מוסכם". לא נשאר הרבה מן ההסכם האומלל ההוא, הסכם פאריז, שחבל בכלל שנולד, אך ישראל ממשיכה להזרים כספים לעזה כאילו כלום. כאילו אין ממשלת חמאס, כאילו אין קסאמים, כאילו אנחנו בעצמנו איננו דורשים מכל מדינות העולם להחרים את עזה.

מאיפה מגיעים הכספים הללו? אילו כספים שמגיעים מבנקים פלסטיניים ביו"ש כמו בנק "קאהיר-עמאן" או "בנק פלסטין", ומקורם ברשות הפלסטינית של אבו מאזן, או בהעברות כספים מחו"ל. אילו כספים מארגוני "צדקה" בעולם (כלומר מערכת המימון האסלאמית הבינלאומית) ובהחלט יתכן גם מאיראן ומחיזבאללה. אין שום בעיה לכבס את כספי איראן דרך בנקים זרים בתנועות סיבוביות, למרות החרם הבינלאומי על איראן. האיראנים עושים זאת כל הזמן. הכספים נוחתים בהעברות בנקאיות ביו"ש, ומשם הם מועלים על משאיות, ונוסעים פיזית לעזה. אם חשבנו שהנייה מבריח איתו כספים במזוודות , או שהם מגיעים במנהרות מסיני, אז לא, אין צורך. הרוב מגיע דרך ישראל. מכספים אלה משלם חמאס משכורות לאנשיו, כולל הצבא שהקים נגד ישראל. לעיתים יש לחמאס צרכים מיוחדים, שלהם הוא נזקק לתוספת כסף, ולכן בחודש נובמבר 2007, למשל, אישרה ישראל העברת סכום של 105 מיליון שקלים לבנקים בעזה, לאחר שרזרבות השקלים בבנקים בעזה ירדו ל-252 מיליון שקלים בלבד.

בחלק גדול מן המקרים הכספים הללו אינם מופקדים כלל בבנקים בעזה, אלא מועברים במזוודות ענק לידי ממשלת חמאס, והיא נותנת אותם בראשית החודש לאנשיה, במזומן. מגיע "ביד", ניתן "ביד". זוכרים מה אמר ברוך במערכון של הגשש על הבנק? "אין לי בעיה ברוטו, אבל ביד".

הבנקים הפלסטיניים מתרצים את המעבר הזה של כספים במשאיות כ"תנועה פנימית בין הסניפים שלנו", בגדה המערבית ובעזה. לא יאומן.

התנהגות זו של בנק ישראל תמוהה, שכן עזה הוכרזה כישות עוינת, ולכן כל הבנקים הישראליים כבר הפסיקו את שיתוף הפעולה שלהם עם הבנקים בעזה. האחרון שבהם היה בנק דיסקונט אשר באוקטובר האחרון הודיע על הפסקת שיתוף פעולה בנקאי עם בנקים ברצועת עזה. הודעה זו הצטרפה לבנק הפועלים, שניתק אז גם הוא את קשריו הבנקאיים עם עזה. אם כן, למה להמשיך להעביר לעזה שקלים באופן פיזי? האם לא נותק הקשר? הדבר מוזר שבעתיים, שכן ישראל מנהלת מלחמה נגד העברות הכספים מאיראן אל הטרור. רק החודש נעצרו חמישהחלפני כספים פלסטינים בפעולה משותפת של צה"ל, שירות הביטחון הכללי, המנהל האזרחי ומשטרת ישראל.במהלך הפעילות, שהתבצעה בג'נין, בשכם, בטול-כרם, ברמאללה ובחברון, הוחרמו כ-3 מיליון שקלים, שהגיעו על-פי החשד ממדינות תומכות טרור כאיראן וכלבנון.

מומחי טרור מפרסמים תילי תילים של מאמרים באילו דרכים מתוחכמות מממן הטרור את עצמו. מארגוני צדקה, תחכומי אינטרנט ופעולות מייצרות הכנסות. ובכן: אין צורך. אנחנו מעבירים להם את זה באופן ישיר. כנראה שיש אצלנו ליקוי מאורות בעניין, מישהו שכח עד כמה הכסף חשוב, ואם מתנתקים מעזה יש לתקן זאת מייד. "יקירתי, רק שכחתי להתכופף".


הוספת תגובה