כיצד הפכו הירוקים לצהובים – על מצב העיתונות המדע והמודיעין

מאת יעקב ר. | 27 ביוני 2008 על בסיס הפרסומים בבלוג הירוק

CIA and Globl worming"מדע צהוב" היתה הכותרת של מאמר של מהנדס ואיש עסקים בשם ג'יימס קריאן המתפרסם בוול סטריט ג'ורנל. (אנגלית) . הנה תקציר: הוא מספר על ההתדרדרות של העיתונות בשלהי המאה ה 19, כשבעלי העיתונים המפורסמים הארסט ופוליצר החלו לפרסם כותרות ומאמרים סנסאציוניים ובהם ידיעות לא בדוקות ולא מהימנות שנועדו לשלהב את ההמונים. אומרים שהם גררו את ארה"ב למלחמה נגד ספרד ב 1898 ללא סיבה.

כולם גינו את העיתונות הצהובה, אבל הקהל הרחב קנה את העיתונים, התפוצה עלתה והבעלים הרוויחו יפה. הם נתנו לקהל מה שהוא ביקש, מבלי להקפיד על אמינות ועל האמת, ואגב כך פגעו קשות במוניטין של מקצוע העיתונאות.

כיום קורה דבר דומה עם המדע, בתחום האקלים. מדעני האקלים נטשו את השיטות המדעיות, הדורשות ביסוס עובדתי לטענות ותיאוריות, הדורשות רמת הוכחה קפדנית באמצעות ניסויים, הדורשות סטנדרטים מינימאליים. מדעני האקלים הפכו, כמו העיתונאים הצהובים, למוכרי סנסאציות. הם הפכו למדענים צהובים. והם הצליחו במלאכתם. הם מוכרים עצמם לציבור בהצלחה גדולה.

וכעת לאחר שהמדענים ירדו, בעקבות העיתונות מפסי הרציונליות, מה נותר? דיווח מועדות הקונגרס האמריקאי מדגים כי  גם המודיעין הפך לכזה. הנה סיפור מה ynet : המודיעין האמריקני: שינויי האקלים – איום לביטחון.

שינויי האקלים עלולים לערער את יציבותן של מדינות עניות ברחבי העולם, להוביל להגירה המונית וליצור בכך תנאים שיטפחו טרור, כך מזהירים מומחים מ-16 סוכנויות הביון של ארה"ב. מדינות עשירות יתמודדו טוב יותר עם ההתחממות הגלובלית, אך אף מדינה לא תהיה חסינה מהשלכותיה.

וואו! הגירה המונית, טרור, סכנה לביטחון הכול בגלל התחממות גלובאלית. מי אומר זאת: ה CIA. העסק בטח רציני מאד! עכשיו אני מבין את אירועי 9/11 – זה בגלל ההתחממות הגלובאלית – אוסאמה בין לאדן והטרוריסטים האיסלמיים אינם אשמים, בוש פלש לשווא לאפגניסטן ועיראק. הכול קרה בגלל ההתחממות הגלובאלית…

הדו"ח הוא אמיתי (לא הקטע על 9/11 – זו פארודיה), הוכן לבקשת חברי וועדת ההתחממות הגלובאלית של בית הנבחרים של ארה"ב והוגש על ידי שרותי המודיעין, בתור "הערכת מודיעין לאומית".

משנשאלו מגישי הדו"ח (על ידי חבר בית הנבחרים) מה מומחיותם בנושא – ענו: אין לנו מומחיות, הדו"ח הוכן על ידי מומחים חיצוניים. עוד נשאלו: על איזה מידע התבסס הדו"ח – האם אספתם מידע מיוחד? התשובה: הדו"ח לא התבסס על מקורות מידע מיוחדים, רק על מידע גלוי (קרי על מאמרי עיתונות…). לשאלה: מה לדעתכם רמת הוודאות של מסקנות הדו"ח ענו: בינונית. ולשאלה – מדוע בכלל טרחתם להגיש דו"ח שאין בו מידע מיוחד, ורמת וודאותו לא גבוהה? ענו: הכנו את הדו"ח בגלל שאתם (הועדה של בית הנבחרים) ביקשתם זאת.

הבנתם את זה ? דו"ח שמבוסס על כלום, שאמינותו "בינונית" לדעת כותביו ובכל זאת הוא מפיק את האפקט המבוקש: כותרות בעיתונות, והפחדת הציבור ללא בסיס. הדו"ח הזה הוא "פטפוטי סרק" – רק מילים שאין מאחוריהן שום עובדות, שום סימוכין, כלום, סתם לקט של קטעים מהעיתונות הצהובה ומהמדע הצהוב. ועל ערימת הזבל הזו חותמים כל שרותי הביון האמריקאיים, ונותנים לה גושפנקא של "הערכת מודיעין לאומית". האם לא היה יותר נכון, וישר לאמור את האמת ? בתגובה לדרישתה (המגוחכת כשלעצמה) של וועדת בית הנבחרים היו ראשי שרותי המודיעין צריכים להודיע את האמת: שאין להם מומחיות בנושא וגם לא מידע, ולכן הם נמנעים מלהתעסק בנושא, שאינו בתחום אחריותם. אחריותם של שרותי המודיעין הוא לאסוף מידע על המתרחש, בעיקר בתחום החימוש, במדינות עוינות או עוינות בפוטנציאל.

זכרו גם את "הישגיהם המרשימים" של ארגוני המודיעין האמריקאיים – בתחומים שכן באחריותם: הכישלון בניבוי קריסת ברה"מ, הכישלון בגילוי מוקדם של פצצות הגרעין ההודיות והפקיסטאניות, הכישלון במוכנות למעשי הטרור של 9/11 , הכישלון בחיזוי הפלישה העיראקית לכווית, הכישלון בנושא נשק השמדה המוני בעיראק. ארגוני המודיעין האמריקאיים (שה CIA הוא הראשי שבהם) הם שלומיאלים מוחלטים, כל גרוש מ 35 מיליארד הדולר שהם מקבלים כל שנה מבוזבז לריק. הם לא יודעים כלום, והוכיחו זאת לאורך השנים. איני זוכר הצלחה אחת שלהם ב 50 השנים האחרונות. וכל ההערכות השגויות האלה לא היו בעלות רמת סבירות "בינונית" (כמו הדו"ח האחרון) אלא בעלות רמת סבירות "גבוהה". אלה אותם הארגונים שבהערכה הלאומית הקודמת שלהם טענו האירן אינה מפתחת יכולת גרעינית טענה שנשיא אירן עצמו דואג להכחיש. צריך לסגור את הסוכנויות המטומטמות האלה, הביטחון של ארה"ב רק יצא נשכר מכך.

אבל, המטרה של מבקשי הדו"ח (חברים בוועדת בית הנבחרים) הושגה במלואה: העיתונות מלאה בידיעות על הסכנות לביטחון ארה"ב בגלל ההתחממות הגלובאלית, עם גושפנקא של "הערכת מודיעין לאומית". הציבור הופחד והוסט לשוא – אפקט העיתונות הצהובה. זה העיקר.

עיתונות צהובה, מדע צהוב, מודיעין צהוב. העולם השתגע לגמרי.

גם ג'ים וולסי עולה על הרכבת הירוקה

ג'ים וולסי הוא מנהל ה CIA לשעבר – זה שאחראי על לא מעט כישלונות. עכשיו הוא נעשה "ירוק". הוא אמר:

”The United States’ dependence on oil makes us very vulnerable from a security and environmental perspective. Why buy oil from Islamic theocracies, which sponsor terrorism against us? We are fighting a war against terror, but are paying for both sides. How smart is that?”
מאה אחוז צודק. התלות של ארה"ב בנפט מיובא היא חולשה מבחינה אסטרטגית, בייחוד שחלק גדול מהנפט בא מהמזרח התיכון – ערש הטרור.

המסקנה ברורה: ארה"ב צריכה לפתח מקורות אנרגיה עצמיים. יש אנרגיה בדוקה ומוכחת בארה"ב: נפט וגז. יש רזרבות גדולות של נפט באלסקה, וגם לאורך חופי ארה"ב, באוקיינוס האטלנטי והשקט. בכל המקומות האלה אוסרת ממשלת ארה"ב (והקונגרס שלה) לחפש ולהפיק נפט. למה ? בגלל ההיסטריה האנטי נפטית, ההיסטריה החממנית. אם הם באמת היו מודאגים מבחינה ביטחונית- אסטרטגית – שם הפתרון, בהישג יד. אבל, לא!
איכשהו וולסי מצליח להגיע למסקנה אחרת:

“The goal is to become energy independent, but to get there we have to shift to green energy,” says Woolsey.
 

האנרגיה הירוקה זה דבר נהדר, חבל שהוא לא קיים.אם ארה"ב תחכה לאנרגיה ירוקה היא תהיה תלויה בנפט של המזה"ת עוד הרבה, הרבה שנים. אם באמת רוצים אנרגיה צריך לחפש נפט (וגם תחנות כוח גרעיניות). אולי בעוד 50 שנה יהיו פתרונות אחרים. היום אין.

אנשים כמו וולסי שמנסים לקשר בין "ירוק" לבין בטחון לאומי מטעים את הציבור. האידיאולוגיה גברה על השכל הישר והעובדות. יהיו מעלות האנרגיה הירוקה גדולים ככל שיהיו, הביטחון הלאומי של ארה"ב מחייב חיפושי נפט, ולא פטפוטי סרק.


הוספת תגובה