אחדות מוסרית ותרבות השקר

6 בנובמבר 2006

בעיתון "גלובס" של ה6 בנובמבר חשף מתי גולן בטורו "בסוגריים" את האמת על סיפור "חשבון הדולרים" של יצחק רבין; הסיפור המוכר הוא כי רבין שהיה מנהיג בעל אחדות מוסרית התפטר לאחר שנכשל בעבירה על חוק כשהתגלה כי אישתו החזיקה דולרים בחשבון בחו"ל, דבר שהיה אסור על ישראלים מן היישוב באותה העת…

על פי דברי גולן מסתבר כי הסיפור האמיתי והסיבה האמיתית להתפטרות רבין היא העובדה כי שיקר בעת שהחלו להתברר העובדות בפרשה. כשעימתו את רבין לראשונה עם הגילויים על החשבון, הוא הצהיר כי יש בחשבון רק 4000 דולרים, הסיבה להצהרתו היה הנוהג לפטור סכומים נמוכים מ-5000 דולר בכופר ולא להגיש כתבי אישום. אולם לאחר מאמר עיתונאי נדרש רבין להוכיח את גובה הסכום והתברר כי היו בחשבון יותר מ24,000 דולר. רק אז הגיע היועץ המשפטי לממשלה דאז, אהרון ברק, להבנה עם רבין כי יוגש כתב אישום רק נגד אישתו במידה ויתפטר. ההתפטרות לא הייתה רק בשל עבירת אחזקת הדולרים אלא גם בשל עבירת הניסיון להתחמקות בשקר.

למול המנהיגות המושחתת וחסרת הגבולות של ישראל כיום, ברורה הכמיהה של עשרות האלפים שהתרכזו אמש בכיכר רבין לטפח את דמותו של רבין כמנהיג הגון ודוגמה למנהיגות ומוסריות ציבורית, אם מתי גולן לא היה אוזר עוז לאמור את הדברים, ייתכן והדברים היו נשמרים בסוד עד קץ הימים.

אולם אחדות מוסרית הינה התכונה הערכית המבטאת אמת, התאמה בין עמדה על המציאות לבין המציאות ויישוב סתירות פנימיות המתגלעות בדעות אותם מחזיק האדם.

אחדות מוסרית שבשמה מוקרבת האמת – סופה שתביא גם לאובדן האחדות וגם לניצחון השקר. זאת הסיבה שאנו נאלצים לשאת על גבינו את הקלון של אופי המנהיגות הישראלית כיום. אם יותר עיתונאים, בעלי אחדות מוסרית ומקצועית, היו מפרסמים את האמיתות הידועות להם על אישים המאכלסים את מנגנוני השלטון בישראל, היו גדלים מאד סיכויינו לחיות בתרבות בה ניתן יותר כבוד לאמת ונמנעות חלק גדול מפרשות השחיתות המתגלעות חדשות לבקרים.

הוספת תגובה