הפרטת ההסברה הישראלית

מאת בועז ארד | 20 במאי 2010 פורסם במקור ראשון בטור "על הכוונת".

ראש סוכנות אונר"א בעזה, ג'ון גינג, קרא לקהילה הבינלאומית לשלוח ספינות ולפרוץ את המצור ההגנתי המוטל על עזה מצד הים על ידי ישראל. בכך ביצע מהלך של חבירת כוחות עם אירגונים מתורכיה החמאס ואירגונים פלשתינאיים המארגנים משט ראווה תעמולתי נגד ישראל.

בתורכיה מתארגנות כחמש ספינות לפחות להפלגה ולפי הדיווחים צפויים לצאת לדרך כ-500 איש, החמאס מצידו החל בעבודות שיפוץ בנמל עזה ובחימום מכונת התעמולה שלו. גם הדיפלומטיה הישראלית החלה להניעה את גלגליה והדרג המדיני בירושלים הגיב ב"תקיפות":"מדובר בדברים חסרי תקדים ואנו רואים אותם בחומרה", אמר גורם מדיני. ישראל, כך מסבירים במשרד החוץ, תפעל מול מוסדות האו"ם לקבל הבהרות כיצד נציג רשמי של האו"ם קורא למדינות אירופה לשלוח באופן לא חוקי ספינות לעזה, ללא אישור או לפחות תאום מול ישראל. האתר "אינתיפדה" ואתרים אחרים מדווחים ברצף על ההתארגנות להפלגה ומנסים להמשיך ולגייס דעת קהל ועיתונאים למבצע.

אפשר היה לומר כי אין בכל זאת כל חדש ושוב ישראל עומדת להיגרר להשפלות במהדורות החדשות בעולם תוך שהיא מגיבה חלושות לפי כללי הפרוצדורה, אלמלא נפל דבר בישראל, ד"ר גיא בכור המנהל מזה זמן אתר מאמרים ופרשנות, הציע פתרון מקורי למשט האנטישמי העומד לצאת לכיוון חופי עזה ב-24 במאי, ולהציג קבל עם ועדה את ישראל ככובשת אכזרית.

לכאורה, ישראל יכולה רק להפסיד במאבק התדמיתי הזה, אם יצליח המשט לחדור לעזה תודגם החולשה המוסרית והצבאית של ישראל ואם יצליח צה"ל לעצור את המשט יופצו בכל העולם תמונות "צבא המצור" המונע סיוע הומניטרי מן הנזקקים בעזה.

"האם אנו ניפול למלכודת השקופה הזו? לא הפעם.", אומר ד"ר גיא בכור והציג תוכנית לגיוס משט אזרחי נגדי שישיב על מלחמת ההסברה נגד ישראל במלחמת הסברה נגד אוייביה. מלחמה כזאת שתביך אותם ותחשוף אותם כפי שהם: אנטישמים וקלגסים הרומסים זכויות אדם ותומכים בטרוריסטים ג'יהאדיסטים.

הצעתו של בכור הינה לגייס בגיוס אזרחי את בעלי היאכטות וכלי השיט הישראלים ולהפליג לקראת "פגישת פיסגה" עם משט התעמולה האנטי ישראלי. כך, במקום מפגש עם חיל הים יתקלו הפרובוקטורים במשט שיניף מולם כרזות הדורשות זכויות לגלעד שליט, מדגימות את האכזריות של החמאס, מזכירות את אופיו הנאצי, את התקפות המתאבדים על אזרחי ישראל והפגזות הטילים על ישובים ישראלים וכמובן, לא לשכוח את חסידי אומות העולם התורכים המשמשים כגרעין המארגן של המבצע ולהזכיר להם את הטבח בארמנים ואת החזקתם באדמת קפריסין הכבושה. לסיום מציע בכור גם להזכיר לאוייבינו את הטבח שבוצע בשואה בעקבות אנטישמיות חסרת גבולות. התקשורת העולמית אותה גייסו תוכל להפיק מכל זאת מטעמים שיגרמו ליוזמי השייט האנטישמי לאבד את תאבונם.

אם יסכימו מספיק בעלי ספינות להתגייס למאמץ ניתן יהיה להפוך את משט ההתקפה התעמולתית למשט השבוי בידי התעמולה הישראלית – כזה שרק יתחנן בפני חיל הים לחלצו ממצור האזרחים שהוטל עליו.

בנתיים נרשמו לסייע מעל אלף מאתיים איש בדף מיוחד שנפתח בפייסבוק לטובת המיזם בשם "לעצור את המשט האנטישמי לשבירת המצור על עזה!" מה שברור הוא שהרשויות אינן נלהבות לסייע ולהקל על ביצוע המהלך וגם לא ברור כמה בעלי סירות ויאכטות ירצו להשקיע מאמץ בפרוייקט ועד כמה ניתן יהיה לממש את "תכנית הקרב" המורכבת אותה הגה בכור במאמרו. אך גם ספינות בודדות שיניפו כרזות נגד ישנו לגמרי את התמונה החד צדדית אותה מנסים מארגני המשט האנטי ישראלי לייצר.

ברור גם כי רק מלחמת גרילה רעיונית חכמה וזריזה תוכל לייצר מהלכים שיוציאו את אוייבינו משיווי משקלם ויותירו אותם כמי שבאו לקלל ויוצאים מברכים. לא נותר לנו אלא לשבח את היוזמה הפרטית הזאת שהיא, כנראה, הגורם היחיד המסוגל לנוע בקלילות בזירת האיגרוף התעמולתית הזאת. נקווה כי אזרחי ישראל יתעלו וידעו ליזום ולהגן על עצמם מבלי לחכות עד בוש למוסדות המדינה כדי שיעשו זאת עבורם וכי אלו מצידם יתאפקו שלא להפריע ולהגן על "נחלת" ההסברה שלהם ויבקשו את הדרך לסייע.


למאמר של ד"ר גיא בכור ,ההתארגנות בפורום שיט וימאות בתפוז,הקבוצה בפייסבוק.

הוספת תגובה