כיצד הפך עומר באקרי מוחמד פעמיים לפליט

מאת: בועז ארד | פורסם ב-5 באוגוסט 2006

הבלוגים הלבנוניים מספקים לנו סיפורים ואנקדוטות מזוויות בלתי-צפויות

omar bakri mohammad.jpgהבדיחה בבלוגים הלבנוניים מספרת על המטיף באקרי המנסה לעלות על ספינת חילוץ בריטית תוך שהוא מנופף בדרכון הבריטי המבוטל שלו ה-CNN מצטט את השייח' העומד על זכויותיו האזרחיות : "אני יודע שאני לא רצוי בבריטניה… אך יש לי את הזכות כמו כל אחד אחר לבטחון".  עיתון הסאן הבריטי תיאר את הפרשה כ"חולדה ניסתה לעלות על ספינתנו".

באוגוסט 2005 נמלט המטיף עומר באקרי מפחד השלטונות בבריטניה לאחר שחשש כי יאסר בשל תמיכתו במחבלים המתאבדים בלונדון. החדשות על בריחתו של באקרי מבריטניה הגיעו מספר שעות לאחר הגשת כתבי אישום נגד קבוצה של מחבלים מתאבדים שלא הצליחו להתפוצץ והיו קשורים לאירועים ביולי.

r2207633449.jpg

בתמונה מעל: הפגנות "חסידי באקרי" בבריטניה (לונדוניסטאן) במסגרת הג'יאהד של הקריקטורות

אחמד קאודארי, עוזרו של באקרי, אמר לעיתונים כי המטיף שהצליח לחמוק מבלי שהתגלה, לעולם לא יחזור לבריטניה. קאודארי אמר: "השייח' עזב את המדינה ואיני חושב שהוא יחזור, הוא אמר כי הוא מוכן להשמיד את מסמכיו הבריטיים". גם אם היה רוצה לשוב, נראה כי הוא היה נאסר על ידי התביעה הבריטית. השייח יליד סוריה, בן 47 הפך למבוקש בשל הרצאותיו לתלמידים ועידודם להצטרף "למלחמת ג'יהאד" נגד בריטניה. הוא תיאר את המחבלים שביצעו את פיגועי ה7 ביולי בלונדון כ"ארבעת המופלאים".

במהלך שהותו בבריטניה, מאז שנת 1982, קיבל באקרי עשרות אלפי פאונדים בקצבאות סוציאליות למשפחתו המונה 7 ילדים. הוא נהג להנחות את חסידיו לדרוש קצבאות ככל הניתן על מנת שיוכלו ל"נהל מלחמה" נגד בריטניה.

בעבר ניהל השיח' אתר בו התפאר בשילוח מתנדבים מוסלמים למלחמה בצ'צ'ניה, בוסניה וקשמיר אולם אתר זה הפסיק פעולתו לאחר החלת חוקים נגד-טרור לאחר התקפות ה-11 בספטמבר בארה"ב.


הוספת תגובה