הירוקים מאיימים בבידוד בינלאומי

מאת: בועז ארד | 1 בנובמבר 2009 נכתב עבור הטור "על הכוונת" במקור ראשון.

בטורים האחרונים ביקרנו את ההיסטריה הירוקה השוטפת את העולם ואת הנזקים הנגרמים בגינה. אצלנו בישראל תרמו המשרד לאיכות הסביבה והעומד בראשו גם הם את התרומה הפופוליסטית כשטיפסו על העץ הירוק והכריזו, עוד בטרם נבחנו האינטרסים של ישראל, שלל הצהרות והתחיבויות מן הפה לחוץ.

אנו זוכרים את ההצהרות של גלעד ארדן כי בכוונתו לבטל את התוכנית לבנייתה של תחנת הכוח באשקלוןואת התייצבותו בפתיחת מושב עצרת האו"ם כשהוא מנדב את ישראל לקחת על עצמה הגבלות חמורות יותר במסגרת אמנת האקלים שאמורה להידון בקופנהגן. ארדן הצהיר כי "ישראל היא מדינה מפותחת בעלת כלכלה חזקה ויציבה, ולא מדינה מתפתחת כפי שהוגדרה בקיוטו", ולכן, "יש לקבוע מחיר פיננסי לפליטות גזי החממה".

כנראה שבעל טור זה לא היה היחיד שהזהיר מפני התנהלות בלתי אחראית זאת. גם ועדה שמונתה על ידי המשרד לאיכות הסביבה כנראה הגיעה למסקנות דומות, ואלו הודלפו לאירגונים הירוקים ועוררו את חמתם על השר הסורר. מסתבר כי המלצת הועדה המסתמנת שלא להפחית את פליטת גזי החממה הפכה ל"משבר אמון" בין השר לבין נושאי הדגל של האג'נדה הירוקה.

נציגים של "אדם טבע ודין", "גרינפיס", "מגמה ירוקה", "שתי"ל", "ישראל בשביל אופניים" ו"תחבורה היום ומחר" קבלו כי "בתקופה האחרונה אנועדים להתנהלות (של המשרד להגנת הסביבה), שאיננה מכוונת לטובת הציבור בכל הנוגע לנושאי סביבה. השיא מבחינתנו הוא כוונת ישראל להתנער ממחויבות בינלאומית, שמאגדת מדינות מפותחות הרבה פחות מאשר ישראל, וכן התנערותו האישית של ארדן מהצעת חוק להפחתת פליטות גזי החממה בישראל, עליה היה חתום אישית, ואילו עתה הוא מתנגד אליה". כך הודיעו החברים הירוקים למערכות העיתונים.

נציגי התנועות שנרעשו מחריגת המשרד מ"קו המפלגה", לא היססו מלפנות לכור מחצבתם האידיאולוגי ולגייס את "נשק יום הדין" של השמאל הישראלי: "ההמלצה המסתמנת של המשרד להגנת הסביבה לא להפחית את פליטות גזי החממה היא גזר דין של בידוד בינלאומי".

שימו לב – האמנה איננה תיאור ספרותי של סתם "יעדים" – היא הסכם משפטי מחייב שיש לו השלכות! פרוטוקול קיוטו הוא הסכם משפטי המחייב מדינות מתועשות להפחית את הפליטה של גזי החממה בשיעור של 5.2% יחסית לשיעור שנמדד ב-1990. לפי שיעור הפליטה המשוער עבור שנת 2010. המדינות יידרשו להפחתה בשיעור של 29%.

ארה"ב הודו, וסין לא אשררו את הסכם קיוטו, וכנראה סובלות מבידוד בינלאומי, וההסכם גם לא חל על המדינות המתפתחות ועל ישראל. אבל האיחוד האירופי, קנדה, ויפן התחייבו ופעלו בכל הכנות ובמרץ. התוצאות עד כה, כלומר שיעור ההפחתה של הפליטות שהושג, הוא אפס. הממון שירד לטמיון נאמד במיליארדי דולרים.

אין ספק שכל מה שישראל זקוקה לו בימים אלו בהם אנו נאבקים בדו"ח גולדסטון הוא חתימה על עוד אמנה בינלאומית, משפטית ומחייבת בחסות האו"ם. אמנה ששום מדינה לא הצליחה לעמוד בה, וכל זאת בכדי שלא יחרץ גורלנו ל"בידוד בינלאומי" כדברי הירוקים.

חבר הכנסת אופיר פינס-פז אשר יזם את חוק האנרגיה המתחדשת עם חבר הכנסת דב חנין, הוסיף כי: "משבר האקלים לא יחלוף מעל ראשינו אם נעצום עיניים, והשפעתו תהיה קשה. אנחנו בדקה ה- 89 ורק הממשלה מסרבת לקחת אחריות לנושא".

לפי תפיסת הירוקים בעיית ההתחממות הגלובלית נחה לפתחה של ממשלת ישראל, וכידוע אין במה ראויה יותר מאשר האו"ם על מנת לדון בה בנושא. שהרי זה עתה גילינו את איכות השיפוט המוסרי של האו"ם בנושאי זכויות האדם, לכן נוכל בוודאי לחתום בביטחון מלא על כל מסמך שהאו"ם יגיש לנו בקופנהגן.

אם חלילה לא תצליח ממשלת ישראל לשנות את מגמת ההתחממות הגלובלית (בעצם ההתקררות אם נתיחס לעשור האחרון), הרי שקרקס הפרעושים של האו"ם הוא אכן במה ראויה לעמוד עליה בגאון למשפט העמים. אנו כבר יודעים כי ישראל הינה "גורם המסכן את שלום העולם" וגם נוכל לנצל את הידע המשפטי ומערך התעמולה המשומן אותו אנו משכללים בעקבות דו"ח גולדסטון.

כשיגיע רגע האמת אולי גם חבר הכנסת דב חנין יסכים להפעיל את קשריו הטובים בעצרת האו"ם ולהסביר כי עשינו יותר מכל מדינה אחרת על מנת להימנע מלגרום להתחממות גלובלית.

הוספת תגובה