עלילות תקע ושקע: עיני וארדן מנפחים את מחירי החשמל

 

בועז ארד | 9 באוגוסט 2011

צילום של אורי לנץ עיני וארדן בכנס התאחדות התעשיינים 2010עופר עיני אומר ש"התייקרות החשמל היא חוסר רגישות טוטאלי של הממשלה ושל העומד בראשה, בנימין נתניהו, כלפי האזרחים" – הוא גם אומר שההתיקרות תגרום לגל עליית מחירים כללי, כי החשמל הוא מרכיב חשוב בתהליכי הייצור. זה נכון. יהיו התייקרויות. אנו זוכרים גם כיצד קיפץ עיני על עגלת המחאות והציב אולטימטומים כוחניים לממשלה לפתור את הבעיות תוך ימים, הנה מזדמנת לעיני ההדמנות "לפתור" בעיות ולסייע בהוזלת מחיר החשמל. עופר עיני אינו לבד, גם גלעדן ארדן סוחט את הפופוליזם של התנועות הירוקות (האדומות) וזוכה לאהדה עבור התיצבותו לעצירת כל פיתוח כלכלי שיכול היה להוזיל את מחירי האנרגיה…

יעקב רסלר כותב בבלוג קו ישר אודות התייקרות החשמל: "מה לעשות? ידידינו המצרים ניתקו את הגז, והסולר המחליף אותו עולה ביוקר. לא ניתן לייצר חשמל מהאוויר. מי ישלם את ההפרש? אלוהים ? מישהו צריך לשלם. אם לא יוטל ההפרש על צרכני החשמל, כולל העלאת מחירים כללית שזה יגרום, יוטל ההפרש על משלם מיסים, יכביד את הנטל על ציבור משלמי המס, ויביא גם כן גל התייקרויות כללי. איך שלא תסתכלו – מישהו חייב לשלם, ארוחות חינם יש רק בדמגוגיה של עיני.

אבל הנה הצעת יעול. אם עיני כול כך רגיש לרחשי לב הציבור, למה לא לשכנע את 12 אלף עובדי חברת החשמל לוותר על אולי 10% מהמשכורת וההטבות, כדי לאפשר הוזלת החשמל? עובדי חברת החשמל מרוויחים, בממוצע, פי שלוש או יותר משכר ממוצע במשק. איזו הצדקה יש למשכורות והטבות מפליגות כאלה – חוץ מההצדקה הכוחנית של החזקת היד על השאלטר?

נראה את עיני מגלה רגישות חברתית, וצדק חברתי, ומשנע את עובדי חברת החשמל להסתפק במשכורת ממוצעת פי שניים מהממוצע במשק (במקום פי 3 או יותר). זה יהיה (חצי) צדק חברתי, זאת תהיה רגישות אמת לרחשי לב הציבור.

הצחקתי אותו.

עיני רגיש מאד להטבות מפליגות של העובדים החזקים והעשירים במשק, ולא לשום דבר אחר. חוץ מזה – עיני הוא פוחלץ, אין לו שום השפעה על וועדי העובדים, הוא משרת שלהם."

גם דני רשף אינו מחמיץ את הנקודה הזאת בבלוג שלו "אודות ישראל":
"חברת החשמל היא דוגמא מובהקת, הכי מובהקת שישנה, של ועדים חזקים שכוחם בא להם מגיבוי מוחלט של ההסתדרות וכוחה של ההסתדרות מתמיכה מוחלטת של הוועדים החזקים, שבמיקרה של חברת החשמל יושבים על ה"שלטר" תרתי משמע. כולם מוזמנים לעיין בכתבה של חני גולדשטיין בפרק הכלכלי של ווי-נט מאתמול "מכת חשמל" שמסבירה אחת לאחת כיצד בסופו של יום, התמיכה הבלתי מסוייגת של ההסתדרות מתגלגלת בצורת כסף לכיסו של כל אחד מאיתנו. יש אכן חוסר רגישות בעליית מחירי החשמל אבל זה חוסר רגישות של וועד חזק מאד ממוקד בעצמו, קל על ההדק וששם מכשול לכל רפורמה. עופר עיני יודע היטב שלו שיאני השכר במשק הציבורי, עובדי חברת החשמל, היו מוכנים לעבוד בתנאים טובים, בשכר גבוהה אבל לא מופלג, מבלי להתערב בשיקוליה המבצעיים של ההנהלה ולשתק אותה מפעם לפעם ולו היו נהנים מגיבוי מותנה ולא מוחלט של ההסתדרות, היינו כולנו נהנים מחשמל יותר זול".
 
גם גלעד ארדן עם האדומים (הירוקים)
 
בשנת 2009 יצא השר גלעד ארדן בלווית הקומורדים אופיר פינס, דוב חנין וניצן הורוביץ לועידת האקלים בקופנהגן. מאז הם משתפים פעולה בקידום האג'נדה להחנקת כל פיתוח כלכלי, מעכבים בנייה ומונעים ומעכבים כל נסיון לייצור אנרגיה זולה.
בין הגורמים המרכזיים למחיר החשמל המתנפח נמצא גם הציווי הקטגורי הירוק… עליו אחראי גלעד ארדן. העיתון כלכליסט מעריך את מרכיב הצו הרוחבי לצמצום הזיהום המונע מחברת החשמל להשתמש בדלקים זולים ומזהמים יותר בכ-6% – יותר ממחצית עלות הנוספת שנשלם לאחר הפחתת המיסוי שאותה תרם האוצר. לארדן יש גם יד ורגל (מכשילה) בסיבות בשלהם אנו זקוקים לדלקים מזהמים יותר כפי שאסקור בהמשך.
 
 מעל: אילוסטרציה מ"כלכליסט" 8 באוגוסט 2011.
 
השר ארדן מצהיר מעל הכל במה הבוקר כי "רשות החשמל נכשלה בתפקידה" ומנסה להעביר את תפוח האדמה הלוהט לחצרו של מישהו אחר. ראוי להאמר ולהזכיר לציבור כי גלעד ארדן רתם את עצמו לאג'נדה של האירגונים הירוקים וסייע בפעולות לעצור הפעלת תחנת הכוח הפחמית בכל תרגיל אפשרי – העובדה שאין לנו אפשרות להגביר את ייצור החשמל בעזרת פחם הינה חלק חשוב המשפיע על עליות מחירי החשמל וגם הגדלת הזיהום (שכן פחם פחות מזהם מן הדלקים שנאלץ לשרוף בשנתיים הקרובות בתחנות שלא הותאמו לכך).
 
עכשיו מנסה ארדן לאמץ גם את משנתם הכלכלית של הארגונים הירוקים השמאלניים ולייצר שיטה חדשה של תמחור לחשמל שתייצג "רגישות חברתית וסביבתית" – כלומר הטלת מס חשמל מוגדל על צרכנים גדולים ("חזירים קפיטליסטיים") וסבסוד הצרכנים הקטנים. בשיטה זאת העלות תועבר ישירות לכל הצרכנים במשק ותוסווה בעליית המחירים של כל המוצרים והשירותים עליהם אחראים (החזירים) הקפיטליסטים הנוראיים הללו. וכידוע תמיד יהיה קל לשסות בהם את הציבור הזועם ולהסיט את הזעם ממך ומן המדיניות הקלוקלת שהפעלת.
 
גלעד ארדן מיקם את עצמו כשר הפאסטורליה ומגבה כל מאבק לעצירת פיתוח כלכלי שיכול היה להוזיל את מחירי האנרגיה בישראל. כתבנו על כך רבות בבלוג הירוק.
 
כדרכם בקודש מנהלים הארגונים הירוקים ("ותושבי הסביבה" שהם מסיתים) קרב למען הפסטוראליה, ונגד פיתוח אפשרי ושיפור כלכלי במדינת ישראל. בדוגמא להלן הדברים אמורים לגבי מרבצי הנפט (בפצלי שמן) שבחבל עדולם:
"חבל עדולם, המשתרע מעמק האלה ועד עמק נחל גוברין, משדר פסטורליה כפרית שלווה – אך מי שעוקב אחרי מה שקורה מתחת לפני השטח יודע כי הפסטורליה הזו מטעה. חבל הארץ היפיפה, שבו על פי המקורות התרחש הקרב בין דוד וגוליית, עומד במרכזו של קרב סביבתי גדול בשנה האחרונה. קרב שיכריע לא רק את צביון המקום, אלא גם שאלות גדולות ואסטרטגיות יותר הנוגעות למשק האנרגיה של ישראל….. ל-ynet נודע כי לאחרונה, …. החליט גם השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, להתנגד לפרויקט. חוות דעת רשמית שלו בנושא קבעה כי אין לאפשר את הפרויקט באזור זה, שכן לא רק שהוא יגרום לנזק סביבתי באזור רגיש וחשוב – אלא שהוא גם יפלוט גזי חממה רבים, בניגוד להתחייבויות שמדינת ישראל לקחה על עצמה".
 
ובכן, השר הפסטורלי, גלעד ארדן, הוא נגד רווחה כלכלית של תושבי ישראל ואי תלותה של המדינה באספקת נפט חיצונית (כמו למשל באספקה ממצריים). הוא אומר: "לאור ההבנה כי קידום הפקה של נפט מפצלי שמן בסדר גודל מסחרי באזור זה, ישנה את אופי המרחב לשנים רבות, ואולי אף באופן בלתי הפיך, החלטתי לדרוש כבר בשלב הפרויקט בחינה מעמיקה של הסוגיות…באמצעות הכנת תסקיר השפעה על הסביבה".
 
גם לא שכחנו כי בתחילת חודש יולי דחף ארדן (בשיתוף עם שר התשתיות) הצעת חוק אשר הייתה אמורה לחייב את חברת חשמל לרכוש חשמל יקר ממקורות מתחדשים בתכנית שהייתה מובילה להתייקרות נוספת של כ- 15% במחיר החשמל, למזלנו בחר ראש הממשלה לדחות את ההצבעה על ההצעה ונראה שהיא תיגנז לזמן מה.
 
זאת השיטה בה מתקדמת האידיאולוגיה ההזוייה של ארדן: וועדות, תסקירים לחצים פרלמנטריים וחוץ פרלמנטרים והציבור משלם וישלם. אולי עכשיו, עם התעוררות הזעם הציבורי על ההתיקרויות הבלתי נסבלות של מחירי האנרגיה נרעיד מעט גם את כסאו של ארדן שאחראי להתיקרויות חסרות תקדים באנרגיה ולפגיעה בכל המשק הישראלי הנסמך עליה.
 

.

 

 
 
 

הוספת תגובה