מת גאון השח ההזוי בובי פישר

מערכת אנכי | 18 בינואר 2008

גאון השחמט ההזוי, בובי פישר Fischer, Robert Bobby James , שהתפרסם כאשר זכה באליפות העולם בשחמט בעיצומה של המלחמה הקרה בין ארה"ב לבריה"מ, מת בבית חולים ברייקיוויק שבאיסלנד בגיל 64 (יום ו', 18.1.08). פישר יליד ארה"ב מתח ביקורת חריפה על ארצו, ויתר על אזרחותו האמריקנית ועבר להתגורר באיסלנד ב-2005. מאז היה מעורב פישר בסדרה של התבטאויות אנטישמיות ואנטי-אמריקאיות שהתגברו בשנות השמונים ושעל ניתוקן מהמציאות ומקורותיהם ההזויים עמדה איין ראנד עוד במכתבה לספסקי בשנת 1972.

המשחק המפורסם נגד בוריס ספאסקי שהתקיים בשנת 1972 בעיצומה של המלחמה הקרה, היווה ביטוי נוסף לעימות בין המערב למזרח, למרות שבובי פישר על שלל מוזרויותיו היה רחוק מלייצג את ערכי המערב הרי שבגוש הסובייטי נעשה כל מאמץ להדגים באמצעות ספסקי את עליונות השיטה הקומוניסטית. איין ראנד כתבה אז מכתב פתוח שתיאר את העיוות הנורא של "משחק רציונלי" למול מציאות החיים המטורפת בכלא קומוניסטי, לבוריס ספסקי:

"שח הוא בריחה – בריחה מן המציאות. זהו "חוץ", מעין בועה של "עבודה יזומה" המיועדת לאיש האינטליגנציה הרמה החושש לחיות, אך איננו מסוגל להותיר את דעתו חסרת-תעסוקה ומקדיש אותו ל-"פלסבו" תוך כדי שהוא מסגיר לאחרים את העולם החי אותו דחה כקשה מדי להבנה.

אנא אל תבין זאת כאילו מתנגדת אני למשחקים כשלעצמם: משחקים הינם חלק חשוב מחיי האדם, הם מספקים מנוחה נחוצה, ושח אכן יכול לעשות זאת עבור אנשים החיים תחת לחצה המתמיד של עבודה בעלת משמעות. מחוץ לכך, משחקים מסוימים – כתחרויות ספורט, למשל – מציעים לנו הזדמנות לחזות בכישורים אנושיים מסוימים המפותחים לדרגת שלמות. אך מה תחשוב על אצן אלוף עולם, אשר בחייו האמיתיים מוסע בכיסא גלגלים? או על אלוף בקפיצה לגובה הזוחל על ארבע? אתם, מקצועני השח, נתפשים כמייצגי היקר שבכישורי האדם: הכוח האינטלקטואלי – ועם זאת כוח זה נוטש אתכם מעבר לגבולות ששים וארבע משבצות לוח השח, מותיר אתכם מבולבלים, חרדים, ולא-ממוקדים בחוסר ישע. הדבר, רואה אתה, נובע מכך שלוח השח איננו מגרש אימונים, אלא תחליף למציאות."

לקריאת מאמרה של ראנד, "מכתב פתוח לבוריס ספסקי" הקישו כאן.

הוספת תגובה