מוחמד א-דורה ושתיקת ישראל

מאת בועז מושקוביץ ז"ל | פורסם לראשונה במאי 2008 באתרו ובאתר NFC


המאמר מועלה לזיכרו של בועז מושקוביץ ב-14 בספטמבר 2008 עם היוודע דבר פטירתו בטרם עת. על עצמו כתב בועז מושקוביץ: "לעתים כותב מאמרים פובליציסטיים, שאר הזמן – מתכנת מחשבים. תושב תקוע יחסית ותיק, מסורב עלייה בברה"מ בעבר הרחוק. מאמין במשמעות העמוקה של הדמוקרטיה, כמעורבותו של 'דמוס' בהליכים הקשורים ב'קרטוס'. כתיבה זו אינה אלא ניסיון להיות איש דמוס ראוי לשמו". מאמריו מדברים בעד עצמם ויזכירו תמיד את האבדה בטרם עת. יהי זכרו ברוך.


שבע שנים מתרחקת ישראל הרשמית בבהלה מהתפוח הלוהט של העשור:פרשת מוחמד וג'מאל א-דורה. בעקבות האירוע נערכה חקירה ממצה, אך למסקנותיה נמצאו אוזניים קשובות רק בחו"ל.

העיתונאי הצרפתי פיליפ קרסנטי נתבע בפריז על ידי תחנת הטלוויזיה "פראנס-2", הממשיכה לטעון בעקשנות, שצילומי "הריגתו" כביכול של הילד הפלשתיני מוחמד אדורה בצומת נצרים ב-30.09.2000, היו אמיתיים. קרסנטי הפסיד בערכאה הראשונה והגיש ערעור. כעת ההחליט בית המשפט לערעורים לחייב את התחנה לחשוף את כל 27 הדקות של צילומי הארוע, שרק 55 שניות מהם פורסמו בכתבה הערוכה.

 

למיתוס מוחמד אדורה הייתה השפעה על מהומות ערביי ישראל באוקטובר 2000, לינץ' בשני החיילים ברמאללה, חינוך הנוער הערבי לג'יהאד וגיוס מחבלים, כנס השנאה לישראל בדרבן, ארועי 9/11 והרמת ראשה של האנטישמיות המודרנית. למסקנה הזאת אודות חשיבות הארוע עם אדורה הגיעו עיתונאים רבים, ישראלים וזרים, אך ישראל הרשמית וכלי התקשורת החשובים עשו יד אחת כדי שתוצאות החקירה לא יגיעו לציבור הרחב.

אמנם החקירה אכן נערכה על ידי הוועדה, שמונתה על ידי האלף יוםטוב סמייה, בראשותו של הפיזיקאי נחום שחף. כבר בתחילת החקירה התגלה, שבצילומים הילד המת שכב פעם עם היד המכסה את הפנים, פעם אחרת עם אותה היד על הבטן – בסך הכל גילה שחף ארבע תנוחות שונות – תופעה יוצאת דופן לגבי מישהו, שנאמר עליו, שהוא מת. היה זה רק קצה חוט, שעורר חשד בזיוף.

הוועדה ערכה שיחזור במטווח צה"ל, שם נבנה קיר בלוקים, הועמדה חבית והושמו בובות מאחוריה. כל הניסויים תועדו וצולמו; השתתפו בהם מבכירי המומחים לבליסטיקה של משטרת ישראל וגם המומחה של המשטרה הבריטית. השיחזור לא השאיר מקום לספק: החיילים בצומת נצרים לא יכלו לפגוע במוחמד וג'מאל אדורה.

אמנם הזירה המקורית של האירוע נהרסה על ידי צה"ל כדי למנוע מהמחבלים מקומות מחסה, מהם ירו על כוחותינו, אך נשארו עדיין ראיות פיזיות מסוימות, נשארו בלוקים שלמים, שמהם הייתה בנויה החומה. על ידי מדידת הבלוקים ניתן היה לחשב את גודל החבית ומידות אחרות. הכתב שארל אנדרליין סרב למסור לנחום שחף את הסרט המלא, אך גם ללא הסרט הזה נמצאו ראיות מצולמות רבות.

נחום שחף השתתף בפיתוח המזל"ט הישראלי, מיכשור אופטי משוכלל, כלים עבור מז"פ, הטומוגרף הישראלי והתקנים לשיפור דיוקי הירי מטנקים ומסוקים; הוא שירת במילואים ביחידת המודיעין החזותי, וצבר ניסיון בחקירות. בסופו של דבר הוא הצליח "לחלץ" מהחומר הגולמי את כל המידות, המרחקים והזוויות והרכיב את התמונה של מה שארע.

שחף נעזר בעבודתו בשלל מומחים: מדען ראשי של "אלישרא" דר' מאיר דנינו, הדוקטורים לרפואה משפטית מוריס רוגב וחן קוגל ועוד מומחים בתחומים שונים של הפיזיקה והרפואה, מזדהים עם מסקנותיו החדמשמעיים: מוחמד וג'מאל אדורה לא נפגעו, הכתבה הייתה מבוימת.

אך ראש הממשלה אהוד ברק, הרמטכ"ל שאול מופז ודובר צה"ל רון כתרי העדיפו כביכול "לקחת אחריות", למעשה – להתקפל בפני לחצם של כמה עיתונאים. החקירה הושמצה על ידי עיתון "הארץ" בסדרת מאמרים, שפורסמו באוקטוברנובמבר 2000. במקום לנסות לגלות את האמת, תמך "הארץ" בפסיכוזה כללעולמית של גינוי ישראל ואף תרם לליבונה.

אשמה רובצת גם על כתפיו של המהנדס יוסף דוריאל, שמונה על ידי שחף להיות חבר בוועדה, אך הודח ממנה במהרה עקב התנהגות לא מקצועית ולא אמינה. דוריאל היה זה שהמציא את האגדה הפזיזה אודות הריגתו של מוחמד אדורה על ידי הפלשתינים והמשיך לדבוק באגדה הזאת, למרות שלא היו לכך תימוכין.

שלוש שנים מאוחר יותר, ג'יימס פאלוז (James Fellows), עיתונאי אמריקאי ליברלי זוכה פרס העיתונות האמריקאית לשנת 2003, בעבר כותב הנאומים הראשי של ג'ימי קרטר, קבע במאמרו בירחון "אטלנטיק מונת'לי" (Atlantic Monthly): "הספקולציה על מותו של מוחמד אדורה, החליפה עולם של גאומטריה ובליסטיקה, בעולם של פוליטיקה, פרנויה, פנטזיה ושנאה".

שחף הוזמן להרצות על המחקר בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לרפואה משפטית. בעקבות אותה הרצאה הוא הוזמן להיפגש עם ראש התביעה של מדינת ניויורק רוברט מורגנטאו, וכן הוזמן להרצות למספר אוניברסיטאות דוגמת אוניברסיטת גו'רג' וושינגטון. מספר עיתונים מן החשובים בעולם, דוגמת הו'ול סטריט ז'ורנאל, פרסמו חלקים מממצאיו.

אך בישראל דובר צה"ל והממשלה מפחדים להקשיב לו. יותר מזה: כאשר התחילו יהודי צרפת בתהליך תביעה משפטית נגד "פרנס-2", משרד החוץ הישראלי לחץ עליהם לוותר. כעת ארגון ציוני אמריקה פרסם מכתב תמיכה בגילוי האמת בפרשה, ורק ממשלת ישראל ממשיכה לשמור על דממה.


ארבע תנוחות "המוות"

השקרים והשתיקות של התקשורת

זיכוי צה"ל מאשמת רצח מוחמד א-דורה לא גרם לפרומיל אחד של הכותרות והמלל שפוצצו את הפרשה כאשר הזיוף הפרימיטיבי והמרושע צץ על המרקע משמעות הלקחים חורגת רחוק מהשאלה מה באמת אירע בצומת נצרים.

שלא במפתיע, העיתונות הישראלית העניקה סיקור מינורי ביותר לפצצה המשפטית שהתפוצצה השבוע בפריז. בפרשת מוחמד א-דורה, בית המשפט לערעורים זיכה את פיליפ קרסנטי מאשמת לשון הרע נגד "פראנס-2". מי שעקב אחרי הפרשה לא היה זקוק לשופטים הפריזאיים כדי לדעת, שספינת הדגל של שארל אנדרליין היא חסקה מפורקת, אבל כעת זה יותר רשמי מתמיד.

אפשר לצייר מצב היפותטי, ששבע שנים לאחר שרפתם של חמישה-עשר מיהודי טרנטו באשמת רצח פולחני של ילד נוצרי, בית משפט ברומה קובע שהיהודים הואשמו לשווא. הייתכן, שעורכי העיתונים היהודיים במאה ה-15, לו היו אז עיתונים, היו מושכים בכתפיים בחוסר עניין ולא מעלים את הנושא לכותרות? ובכן, זה מה שקורה במאה ה-21: זיכוי צה"ל מאשמת רצח מוחמד א-דורה לא גרם לפרומיל אחד של כמות הכותרות והמלל שהלהיטו את הרוחות כאשר הזיוף הפרימיטיבי צץ לראשונה על המרקע.

עורכי העיתונים עד כדי כך לא קולטים את חשיבות האירוע, שביום השישי האחרון, יום לאחר פרסום הנימוקים לפסק הדין, ידיעות אחרונות לא פרסם דבר בכותרות ואפילו "מקור ראשון" הדחיק מאמר על המשפט לעמוד ה-18.

בית המשפט קבע, שהאשמותיו של קרסנטי נגד "פראנס-2" לא היו בלתי מבוססות, אומנם בית המשפט לא קבע נחרצות שהכתבה מבוימת. למעשה, הוא לא יכול היה לקבוע זאת, כי לא הוצגו בפניו כל הנתונים. זאת הייתה כנראה הטעות הגדולה ביותר של פיליפ קרסנטי – הוא לא זימן את נחום שחף לעדות. אומנם המאבק עודנו רחוק מהנוק-אאוט שעוד יבוא, אבל ניצחון חשוב בנקודות הושג.

האתר Ynet פרסם ידיעה קצרה, שבאופן מביך הציגה נתונים מאותו תצהיר של הצלם אבו-ראחמה, שהוא עצמו התנער ממנו לפני זמן רב. מי שכותב "התקרית נמשכה 45 דקות", פשוט אינו יודע את הפרטים הבסיסיים על הפרשה. שני המרכיבים של המשפט, גם "התקרית" וגם "45 דקות", אינם נכונים.

הארץ פרסם ידיעה מתומצתת על כך שייתכן והסרט סולף. אך אין כל אזכור לחלקו של הארץ בשימור העלילה והפצתה. העיתון, שיותר מכל עיתון אחר בישראל חייב להכות על החטא על התנהגותו הפושעת בפרשה, העניק לנושא דיווח יבשני באורך שאינו עולה על המינימום ההכרחי, כאילו הוא עצמו רק צופה מהצד.

אז, בימיה הראשונים של מלחמת הטרור, התקשורת העולמית כיוונה את דעת הקהל להצדיק את הטרור. שנאת היהודים העתיקה עלתה מתחתית בתי המרזח הזולים לעמודי העיתונים היוקרתיים.

כתב "אינדפנדנט" רוברט פיסק כתב ב-2.10.2000: "כאשר אני קורא את המלים 'נלכד בחילופי אש', אני לוקח את העט. במזרח התיכון כמעט תמיד משמעות הדבר היא, שישראלים הרגו אדם חף מפשע".

השמות הכי גדולים בתקשורת מחזרו את הסיפורים המגוחכים שסיפרו להם ג'מאל א-דורה וטלאל אבו-ראחמה, ללא כל הרהור ביקורתי; סוכנות הידיעות האירנית כתבה "הגסטפו היהודי רצח עוד ילד"; אחד האתרים הערביים פרסם קריקטורה עם מגן דוד המורכב מנחשים המאיימים על מוחמד א-דורה ומתחת לזה שיר מאת דן אלמגור "גם אנחנו יורים בילדים", מתורגם לאנגלית.

הארץ מפרסם גם באנגלית ומשמש לכתבים הזרים אחד המקורות החשובים למידע על ישראל; לא קשה לנחש שהעמדה האנטי-ישראלית של הארץ השפיעה עליהם. להלן טעימה קטנה ממה שעשה לנו הארץ באותם הימים, אלה דברי עמירה הס ב-3.10.2000: "… באותו יום גם ירו חיילי צה"ל בצומת נצרים ישירות על שני אמבולנסים שניסו לחלץ את הילד מוחמד א-דירה. נהג אמבולנס אחד, בסאם אל בלבסי, בן 45, נהרג בעת ניסיון החילוץ. נהג האמבולנס השני, פתחי אל-לוח, נפצע קשה."

לנהגי האמבולנס המיתולוגיים האלה היה חלק חשוב בליבוי האש הקרויה על שמו של "מוחמד א-דורה", אך לא חלפו ימים רבים וסיפור הירי על נהגי האמבולנס התגלה כמצוץ מאותה האצבע שממנה נמצץ סיפור "הריגתו" של מוחמד הקטן. ברם, אדון עמוס שוקן עד היום לא התחיל לנקות את אורוותו.

והרי מדובר לא רק בעמירה הס וגדעון לוי, שהאמת בדיווח איננה מהווה שיקול כה משמעותי בעבודתם, שיגבר על הדבקות בקווי התעמולה. גם העיתונאים הנחשבים לחלק מהקונצנזוס הישראלי, כמו עמוס הראל, תום שגב ועוזי בנזימן, כתבו על מוחמד א-דורה כעל "הילד שנהרג". בתרגום לשפות הזרות, הדברים נקלטו אחרת: "הילד שנרצח בדם קר על-ידי הקלגסים הציוניים".

מטריית הצידוק התעמולתי

לא יהיה זה מוגזם לומר, שכתבי הארץ הקימו את מטריית הצידוק התעמולתי לטרור. הם זיהו, שהחקירה שביצע נחום שחף מאיימת על חומת השקרים להגנת ערפאת שהם בנו, אז העיתון שלח גייסות וחשף טרפים. בסדרה של כתבות ומאמרים, אנשי הארץ שיקרו ביודעין שבניסויי הירי של נחום שחף כביכול לא השתתפו מומחים לבליסטיקה, השמיצו את הרמה המקצועית שלו והציגו את מעשיו הפזיזים והעצמאיים של יוסף דוריאל, שהודח מהחקירה, כאילו נעשו בעצה אחת עם שחף. על מסקנות ניסויי הירי נשפכו דליים של זלזול ולעג, למרות שלא היה להם כל נתון הסותר אותן. כשנחום שחף שלח להם תגובה – לא פרסמו אותה.

מאידך, כבר ביום 3.10.2000, הארץ פרסם תמונה גדולה של האב והילד תחת הכותרת "לכוד על-ידי הירי הישראלי ואחר כך מוטל מת". תחת תמונת הענק פרסם העיתון את דבריה של העיתונאית האנטי-ישראלית הבריטית סוזן גולדברג: "15 המכתשים שבקטע הקיר, שלמרגלותיו היו לכודים, הצביעו בברור שהישראלים כיוונו את מכונות הירייה שלהם לעבר השניים. מוחמד היה המטרה." אנשי שוקן לא שאלו את הגברת גולדברג על איזה ניסוי בליסטי היא ביססה קביעה כה מרחיקת לכת. זאת לא הייתה ידיעה עיתונאית, זה היה פוסטר עבור סניף התנועה.

במרוצת הזמן, הארץ נאלץ לסגת מעט, אך לא שינה את טבעו. ב-1.11.2007 פורסם המאמר מאת עדי שוורץ "בואו נראה את זה שוב", שם הוזכר ראש מעבדת הנשק במז"פ לשעבר ברני שכטר, שהיה אחד המומחים לבליסטיקה בניסוי. עדי שוורץ ייחס לו מלים "… לא הייתי הולך לבית משפט עם עדויות כאלה, לשום כיוון…" בשיחה עם נחום שחף, ברני שכטר הכחיש שאמר את זה.

הארץ נהנה מקהל של צרכנים נאמנים. הוא מחניף להם, כביכול "אנשים חושבים". אך בעיון מקרוב, קשה לזהות בהם יותר "חשיבה" ממה שיש לאיכרים פולניים המאזינים לדרשת כומר כפרי. קהל המשועבדים בשכלם המחשיבים את עצמם לקצפת האינטלקטואלית – הם החלום הוורוד של כל שליט מושחת. אין לו צורך להפעיל כוח כדי לשלוט בהם, כי הם נשלטים מרצון ועוזרים לו בהתלהבות לשלוט באחרים.

במאמר מאת נידרה פולר מפריז ("מקור ראשון", 23.05.2008) מופיע תיאור האינטלקטואלים הצרפתיים שעבורם מוחמד א-דורה הוא מדורת השבט: "באופן פרדוקסלי האינטלקטואלים מכסים על הפרשה כדי לשמר את שמם הטוב; והעיתונאים מסקרים את הפרשה במגמתיות שנועדה לשמר את שמיכת האמינות הכללית של התקשורת… אם קומץ עיתונאים יתחילו לפרסם כתבות אינפורמטיביות על הפרשה יהיה לזה רק פירוש אחד: יהיה ברור שהעיתונות ישבה על הפרשה כמעט שמונה שנים בלי לעשות כלום תוך עצימת עיניים."

לא פחות מעניין התיאור שהכותבת העניקה לשארל אנדרליין: "ספק אם המוניטין שלו זוכה להכרה שמעבר לצרפת ולשלוחה הישראלית שלה. התרגומים שלו לאנגלית לא יוצרים התלהבות… העדר הכישורים שלו מתחרה רק ברצון הרע המניע את התיעוד שלו ואת פרשנויותיו המעוותות על ישראל. ההפקה האחרונה שלו 'בדם ואש' מספרת את 'האמת' על הקמת ישראל על-ידי טרוריסטים יהודים, שעל ידם נראים עמיתיהם הפלשתינים כחתלתולי בית. מי לא יסכים על-פי ההיגיון הזה, שהרצח של מוחמד א-דורה הוא המשך טבעי של ההתנהגות הישראלית האלימה שאותה מוקיע אנדרליין בלהט של אוהב נכזב?"

התיאורים האלה די מבהירים את התמונה. בצרפת כמו בישראל, הזרם המרכזי של התקשורת, אותו כלי שבלעדיו אין קיום לדמוקרטיה המודרנית, שבוי בידי אנשים בינוניים. חוסר היושר שלהם נובע מציפוף השורות שמטרתו להסתיר את חוסר הכישרון. הם משרתים את בעלי העצמה; הם עושים את ההפך ממה שהתקשורת הדמוקרטית הייתה אמורה לעשות: הם מחנכים לא לחשיבה ביקורתית אלא לשינון מוסכמות, לא לתרבות המחאה האישית אלא לאימוץ דעתם של אנשים מפורסמים.

אי-אפשר לומר, שממש לא ידענו את כל זה גם קודם, אבל אין מנוס אלא לבחון את התופעה הזאת שוב בכל פעם שנתקלים בה ולהתנגד לה. התנהלות התקשורת סביב החקירה של פרשת מוחמד א-דורה משקפת את ליבת המדמנה של מועדן הקרייריסטים התקשורתיים. משמעות הלקחים חורגת רחוק מהשאלה מה באמת אירע בצומת נצרים.

הוספת תגובה