ברכת הקורבן של ישראל

בועז ארד |23 במאי 2008

שלום בדורנו במהדורת 1938"ברכת הקורבן" היא הנכונות של הטוב לסבול מידו של הרע, לקבל את תפקיד של קורבן לעולה בעבור ה"חטא" של יצירת ערכים – ליאונרד פייקוף 

השבוע רעדו גלי האתר בהתרגשות ולא רק מהדף הפיצוצים בעוטף עזה, הפרשנים בישראל ודוברי המשטר בסוריה חגגו בשלל הגדול ביותר אותו הם יכולים להשיג מישראל – ברכת הקורבן

כאן בישראל, עולזים אנשי התקשורת ומתמסרים זה עם זה בבלון הניסוי הספינולוגי המלא אוויר חם אך שוכחים כי "אין ארוחות חינם". את המחיר אנו משלמים במטבע שנקנה בדם יזע ודמעות, מטבע ההכרה המוסרית. בכל עת בה הסורים זוכים לאישורה העקיף והישיר של ישראל המאפשר להם להכריז כי הזכות על רמת הגולן היא שלהם, ומנפנפים ב"פיקדון" סהרורי מטעם ממשלת ישראל, אנו משלמים ונשלם את המחיר. משמעותו של "פיקדון" כזה היא כי ישראל הכירה בזכותם של הסורים על שטחי רמת הגולן.

הזכרון קצר… והיום לא רבים ירחיקו עד המאה הראשונה לספירה ויתרשמו מכך שלא אבות אבותיו של אסד, וחבר הרוצחים המקיפים אותו, היו אלו שביצרו את גמלא ונלחמו על חירות ומסגרת מדינית יהודית ברשותו של יוסף בן מתתיהו עד נפילתה בשנת 67 (מלחמות היהודים ד' 1-83). 

הזכרון קצר…  ומתקשה לזכור כי ב-14 בדצמבר 1981 קבעה כנסת ישראל כי "המשפט, השיפוט והמינהל של המדינה יחולו בשטח רמת הגולן". מבחינה חוקית טכנית מדינת ישראל החילה את חוקיה על רמת הגולן ועד שלא ישונה החוק כל "פיקדון" כזה הינו מהלך לא חוקי המערער את הכבוד לחוקי המדינה, לזה כבר התרגלנו  ואין כל חדש בבכירי השלטון וראשי הממשלה בישראל השמים את החוק ללעג. הוויתור על נכסים איסטרטגיים הוא המחיר של השלמה שבשתיקה של הציבור בישראל עם שחיתות מנהיגיו.

הזכרון קצר… וגם מספר שבועות הם אתגר לא פשוט עבורו. התקשורת הישראלית מפנטזת על הנייר בו ינופף אולמרט ויכריז "הבאתי שלום בדורנו" אך היא מתעלמת לגמרי מכך שרק לפני מספר שבועות נחשפה פרשת הפצצת הכור הגרעיני הסורי ועימה נחשפה גם דרך התנהלות הסורים באשר להסכמים חתומים ובכלל. על כך כבר כתבה קרוליין גליק: …החלטתה של סוריה לבנות את המתקן הגרעיני הציבה אותה במצב של הפרה גלויה של התחייבותה בהסכם שהותווה על ידי הקהילה הבינלאומית בהסכם אי ההפצה של הנשק הגרעיני עליה חתמה. כיצד ניתן לבטוח באסד לקיים את התחייבותו לישראל כשהוא כרגע נתפס מפר את התחייבותו לקהילה הבינלאומית בכללותה באופן כה עמוק? מעבר לכך, התקשורת המקומית התעלמה ממה שהכור שצפון קוריאה בנתה והאיראנים מימנו מגלה על טבע משטרו של אסד. שיתוף הפעולה להפצת הנשק הגרעיני מדגים היטב שסוריה אינה אומה שוחרת שלום אלא חברה מלאה בציר הרשע האיראני-סורי-צפון קוריאני. 

את הזכות הזאת, "הזכות" על רמת הגולן  המשמשת כצדקה פסאודו-מוסרית למשטר הטרור, "הסירוב" וה"התנגדות" של אסד, אסור לנו להעניק לסורים. בעקבות תוקפנותה במלחמת העולם השנייה הפסידה גרמניה שטחי ארץ גדולים(אלזס לוריין וחבלי ארץ נוספים), זה הוא המחיר שעל התוקפן לשלם. העיקרון כי אין הפושע יוצא נשכר מפשעו הינו יסוד לכל עשיית צדק וברור ומובן לכל אדם שפוי.

הטנק הסורי בדגניהמדיניות לא שפוייה של ממשלת ישראל בהענקת ה"זכות" על רמת הגולן לסורים, פירושה כי ישראל הסכימה לוותר על זכותה שלה לרמת הגולן ולהעניק לסוריה מחילה וביטול של הגדרתה כתוקפן ואת הגשת החשבון הנובע מתוקפנות זאת. הסורים נושמים לרווחה כשהם מגלים מולם ממשל המוכן למוטט את החרם הבינלאומי ולמחול על הנשק לחיזבאלה, איכסון הטרור, הקמת מערך גרעיני ועוד ועוד…

אך גם בעלי זכרון קצר יוכלו להתרשם מתנופת השגשוג והחירות שצמחה ברמת הגולן.  ומכך שבסופו של דבר, את זכותנו על רמת הגולן קנינו בכך שהבאנו חופש ושיגשוג. חופש במסגרת משטר, שעל אף חסרונותיו, הוא המשטר החופשי ביותר במזרח התיכון.

חירות זאת היא שמקנה לנו זכות – ולשום דיקטטורה לא היתה ולא תוכל להיות זכות גדולה ממנה.

בתמונה: הטנק הסורי בדגניה

הוספת תגובה