בני חושך

מאת: אורי הייטנר | 16 ביולי 2008 נכתב עבור Israel On Blog

לעתים, אירוע נקודתי מצביע על מציאות שלמה. עסקת החילופין, בה הוחזרו לישראל גופותיהם של אלדד רגב ואודי גולדווסר תמורת המחבל הרוצח סמיר קונטאר, ארבעה שבויים וגופות מחבלים שהיו בידי ישראל.

מלחמה היא מצב נורא, אך גם במלחמה יש חוקים. יש עמים ומדינות הפועלים על פי חוקי המלחמה ויש הרומסים חוקים אלה ברגל גסה. על פי חוקי המלחמה, חובה לדווח על מצבם של שבויים, לאפשר לנציגי הצלב האדום לבקר אותם, לתת אות חיים מהם. חיזבאללה חטף שני חיילים, ובמשך שנתיים לא איפשר לאף גורם לראות אותם, לא מסר כל מידע על מצבם, הסתיר את העובדה שהם מתים, ניהל באכזריות מקפיאת דם סחר בגופותיהם כאילו היו בחיים, כדי לקבל מחיר של החזרת שבויים חיים. עד הרגע האחרון חיזבאללה התעלל במשפחות השכולות ושניה בטרם הציג את הארונות, נציגו עדיין שמר על עמימות. זוהי אכזריות שאין כדוגמתה, המעידה יותר מכל על הברבריות של אותם אנשים.

הספק אודות מצבם של רגב וגולדווסר הוסר, אך לא אודות נסיבות מותם. האם הם נהרגו בקרב? האם הם נתפסו חיים ופצועים ונהרגו מחוסר טיפול? האם הם דיממו אל מותם לנוכח עיני שוביהם שעמדו על דמם? האם הם נרצחו בידי שוביהם?
בעוד ישראל מתעטפת באבל, עם שובם של החללים, בלבנון – חגיגה גדולה.  על מה החגיגה? על שחרורו של גיבור לאומי – סמיר קונטאר. מיהו אותו גיבור לאומי?
באפריל 1979 השתתף קונטאר בפיגוע רצחני בנהריה. הוא וחבריו חדרו בסירה מלבנון. אחרי שהרגו שוטר, פרצו לביתה של משפחת הרן, חטפו כבני אב ובתו כבני ערובה. סמיר קונטאר רצח ביריות את האב, דן, לעיני ילדתו בת הארבע, עינת. לאחר מכן רוצץ את גולגולתה של עינת הקטנה בכת של רובהו, אל הסלע.
והרוצח הנתעב הזה הוא הגיבור הלאומי של לבנון. נשיא לבנון מקבל אותו בקבלת פנים ממלכתית. חזרתו מהכלא היא חג בלבנון. שחרורו הוא חג ברשות הפלשתינאית. התקשורת הערבית כולה חוגגת, ללא מילת ביקורת על האיש ועברו.
עם שאדם כזה הוא גיבורו הלאומי הוא עם ברברי.
פשע המלחמה כלפי השבויים וקבלת סמיר קונטאר כגיבור לאומי, מאירים כזרקור על אמת החיים במזרח התיכון ועל מהות הסכסוך. אין זה רק סכסוך בין העם היהודי והעם הפלשתינאי על ארץ ישראל. אין זה רק סכסוך בין מדינת ישראל למדינות ערב על זכות קיומה של מדינה יהודית במזרח התיכון. לא פחות מכל אלה, זה סכסוך בין בני תרבות לברברים; בין בני אור ובני חושך. זו מלחמה בין טוב לרע.
לאחר אירוע 11 בספטמבר 2001, ניתן היה לצפות שהעולם החופשי כולו יתייצב למלחמת חורמה בציר הרשע. והנה, רק השבוע נשיא צרפת הרעיף כבוד מלכים על נשיא סוריה בשאר אסד, מעמודי התווך של ציר הרשע. המסר הכפול של המערב כלפי ציר הרשע, מחזק את הרע ומחליש את הטוב.

המציאות הזאת הופכת את העולם למקום הרבה פחות טוב, הרבה פחות בטוח, מקום שהרבה פחות טוב לחיות בו.

הוספת תגובה