החוק לביטול שקיות הניילון: הירוקים נגד הסביבה

מאת: מוטי היינריך | 11ביולי 2008 פורסם במקור באתר "קו ישר"

המשרד להגנת הסביבה מגבש הצעת חוק שתאסור על ייצור, יבוא ושיווק של שקיות פלסטיק. במקומן נאלץ להשתמש בשקיות נייר שנקבל בסופר, או בסלי קניה רב-פעמיים. הנימוק לחוק הוא כמובן הצורך בשמירת הסביבה מהשפעתן הרעה של שקיות הניילון העשויות מחומר בלתי-מתכלה.

 

למה נטפלים לשקיות הניילון?

שלושה נימוקים עיקריים מוזכרים בקרב נגד שקיות הניילון: השקיות שמתנופפות ברוח פוגעות במראה האסטטי של הטבע, השקיות שנקברות באתרי האשפה יישארו שם לאלפי שנים כי הן לא-מתכלות, בניגוד לנייר, לדוגמה, שנרקב ומתפרק בקרקע. הנימוק הסוחף השלישי, טוב נגד מגוון מוצרים שמקלים על חיינו: פלסטיק מייצרים מנפט שאו-טו-טו עומד לאזול בעולם. לכן, צו האופנה במערב הוא מלחמה בכל מוצר שצורך נפט.

 

השקיות, כגורם מזהם אסטטית, לא שונות מכל גורם זיהום אסטטי אחר. כאשר אנו הולכים ברחוב, מטיילים בשדה, או שוכבים על שפת הים אין זה משנה אם הישראלי המכוער משליך פחית קולה, בקבוק בירה, או את העיתון של יום שישי. למה להיטפל דווקא לשקיות הניילון בהקשר זה? האזרח השוויצרי לא מזהם כך. כדאי לירוקים האמיתיים (כמוני) לתרום לקרן שתממן תשדירי שירות שיוקיעו את מזהמי הרכוש הציבורי. זה יעזור, כפי שעזר לפני עשרות שנים הקמפיין להגנת פרחי בר, עוד בטרם נולדה הדת הירוקה.

 

את השקיות שקוברים במטמנות האשפה אנחנו לא רואים, הן לא מפריעות חזותית לאיש, ומצטרפות למאות חומרים ומוצרים אחרים שלא מתכלים. מנוחתם עדן. אולי בעתיד, מתישהו, יהיה כדאי למחזר פסולת מאתרי אשפה אלה. עד אז, כל עוד המיחזור אינו כלכלי – כל כפייה של מיחזור באמצעות חוקים או סבסוד ממשלתי רק פוגעת ברווחתנו הכלכלית. אם מיחזור אינו כדאי כלכלית הרי שהתהליך צורך יותר אנרגיה ומשאבים אחרים מאשר תהליך הייצור המקורי של מוצר חדש. מיחזור שהוא כדאי כלכלית אינו דורש "עידוד": עליית מחיר הברזל גרמה להיעלמות של גרוטאות הברזל מצידי הדרכים בישראל. לא היה צורך בחוק למיחזור גרוטאות.

ובאשר לנפט שהירוקים מודאגים מסופו הקרב (לדעתם): אם אתם צודקים, אז כדאי לכם לעודד את השימוש בנפט… כך יחוסל מהר יותר הגורם שלדעתכם מחמם את כדור הארץ… ואם תעודדו חזק יותר את השימוש בנפט, הרי שמחירו יעלה ותגדל הכדאיות לחפש תחליפים.

הניילון מזיק פחות לסביבה מנייר

הבה נניח שהירוקים צודקים בכל טיעוניהם המופרכים נגד שקיות הפלסטיק. גם אז קיימת בעיה רצינית: שקיות הניילון הן אמצעי האחסון הזול ביותר, היעיל והנוח ביותר לאזרח. כל תחליף אחר יקר יותר (ולכן הן מועדפות כיום). החלפת השקיות בשקי נייר תתרום לחיסול יערות הגשם הירוקים בברזיל, שהרי נייר מיוצר כידוע מעץ. תהליך ייצור הנייר צורך יותר אנרגיה מאשר ייצור ניילון: את העץ צריך לכרות, להוביל למרחקים, לנסר, לחתוך, לעבד, להוסיף חומרי דבק, צבע וחום. שקיות הנייר תופסות נפח הובלה גדול יותר, לכן מבוזבז יותר דלק בהובלתן. גם נפח האשפה שנוצרת משקיות נייר גדול פי כמה מאשר הניילון הדק. צריך יותר משאיות אשפה ויותר אתרים להטמנת אשפה. מסיבה זו שקיות הניילון זולות יותר. בקיצור, הירוקים גורמים לנזק סביבתי לכדור הארץ יותר מאשר גורמות לכאורה שקיות הניילון. אבל הירוק באופנה בכל העולם, וצובר כוח פוליטי וכלכלי אדיר. לכן, אין פלא שגם השר גדעון עזרא נתקף בחרדה מאימתם וממהר לחקות פוליטיקאים במערב שמזמן כבר נכנעו לכוהני הדת הירוקה.

עודף חקיקה מזיק לאזרח

המילה "חוק" נתפסת בציבור כמילה נרדפת לסדר, ארגון, יושר, אידיליה. אם הכול יתנהל "כחוק" ישררו שקט ושלווה – גן עדן לאזרח. זו הסיבה שפוליטיקאים אוהבים חוקים, וכל המרבה לחוקק הרי זה משובח. טעות יסודית וגדולה. ככל שמדינה מרבה בחוקים שמכתיבים לפרט את אורח חייו נפגעת רווחת האזרח, רמת החיים ואיכותם יורדת ואפילו אורך החיים. מקריאת ההיסטוריה הרחוקה והקרובה ניתן להיווכח שכל המשטרים שניסו לכפות אורחות חיים (ל"הסדיר") את חיי אזרחיהם באמצעות אלפי חוקים נחלו כישלון חרוץ: החל מגרמניה הנאצית, ועד לשלטון הקומוניסטי בסין, ברוסיה וגרורותיה. ולהיפך: ככל שמתמעטים החוקים במדינה וככל שמתמעטת מעורבות השלטון בחיי האזרח – גדל השגשוג במדינה.

"העבריינים" החדשים

אני מצהיר בזאת שאין לי כל כוונה להסתובב כל היום עם סל קניות מנצרים, אפילו אם הוא מתקפל, רק בגלל שאולי אעבור ליד המיני מרקט ואזדקק לחלב וללחם. אני גם לא מתכונן לקחת בסופר שקית נייר קריעה ובלתי נוחה בעליל ולעבוד קשה יותר. אני מסוגל להרים, לכל היותר, שתי שקיות נייר מסורבלות לעומת עשר שקיות ניילון גמישות בפעם אחת.

דמיינו לעצמכם מודעה ברחוב: "למכירה 100 שקיות ניילון משומשות במצב טוב…" או אולי ידיעה בעיתון: "שלושה צעירים נעצרו אמש ליד קניון איילון באשמה של מכירה בלתי חוקית של שקיות ניילון… המשטרה ביקשה את הארכת מעצרם על רקע החשד שהם חלק מרשת להברחת שקיות ניילון מסין".

אני שם מבטחי בקומבינות הישראליות שיכשילו את החוק המטופש. אצטרף בשמחה לעברייני שקיות הניילון. אתמוך בישראלים שיבריחו חבילות ניילון כאשר הם חוזרים מטורקיה. אני ממליץ לכל מוקירי לקנות כבר מחר, בדרום תל אביב, אלפי שקיות ניילון במחיר מצחיק ולאגור אותן. הרווח יהיה כפול: הם יוכלו לצחוק על ה"צפוניים" כל הדרך מהקניון הביתה ומי יודע… אולי מחיר השקיות בשוק השחור, אחרי שייצורן ייאסר, ירקיע שחקים… רווח בטוח.

מוטי היינריך בעל האתר "קו ישר" – למה כמעט הכול עקום ואיך אפשר אחרת.

הוספת תגובה