עופרת יצוקה ד'

מאת: אביתר בן צדף | 2 בינואר 2009

בכירים במערכת הביטחון רוצים לבחון הצעות שונות להפוגה זמנית בלחימה ברצועת עזה * הפוגה עכשיו תהרוס כל חלקה טובה, שאולי הושגה * מאמר רביעי בסדרה *

קוראים רבים תמהו על שהגדרתי – במאמרי הראשון – את "עופרת יצוקה" כמלחמה נגד ביבי. אם נקשיב לדוברי הממשלה, הרי המלחמה ארוכה (אהוד ברק), וצפויים בה קשיים לא-מעטים (גבי אשכנזי). יחד עם זאת, התכנס ביום ראשון המטבחון המדיני (אולמרט-ברק-לבני), כדי לדון בהצעת צרפת להפסיק את האש "מטעמים הומניטריים".

"בכירים במערכת הביטחון צפויים להמליץ … לבחון הצעות שונות להפוגה זמנית בלחימה ברצועת עזה. זאת על בסיס הצעות בינלאומיות שונות ועל-מנת לבחון את כוונות החמאס" – דיווח איציק וולף באתר NFC. כלומר, שעון הזמן המדיני מתחיל לתקתק בקצב מהיר – אף לפני תום חופשות סוף השנה הנוצרית. זה קורה, כנראה, בגלל שצרפת עומדת להעביר את שרביט נשיאות האיחוד האירופאי לצ'כיה, ורוצה לעולל משהו, עוד בכהונתה.

וכל אחד יודע, שהנשיא סרקוזי הוא ידיד ישראל …

אם הרעיון ב"עופרת יצוקה" היה לשנות את המצב האסטרטגי בדרום (ולהשפיע דרכו על המצב בצפון) – הרי הפוגה עכשיו תהרוס כל חלקה טובה, שאולי הושגה.

ובאותה ההזדמנות, אשאל – כמו ד"ר גיא בכור – למה מחכים? הרי כל דרדק יודע, שאי אפשר להכריע את חמא"ס בלי כניסה קרקעית לעזה (עיינו בדו"ח ועדת וינוגרד, אך גם בכל ספר בסיסי לטקטיקה צבאית).

ובינתיים, ניתן למנהיגי חמא"ס די זמן להיעלם, ולתפוס עמדות חליפיות – עד יעבור זעם.

ואם אנחנו בסדר שאלות – איך קרה, שב"עופרת יצוקה" הצליחו להשמיד כמה מנהרות בהפצצה, ושמונה שנים לא חשבו על כך?

וכמו במלחמת לבנון 2, התברר, שלחמא"ס, המוכרע בהבל-פה הפרשנים, יש די יכולת להרחיב את מעגלי הירי עד יבנה, עד קריית-מלאכי, עד רהט ועד באר-שבע הגיעו טיליו. כלומר, הפסקת-אש עכשיו תיתן לחמא"ס אפשרות להירגע, ולהתארגן מחדש. וכמו שנאמר במקורות – הרי כל מה שעברנו מאז שבת יהפוך ל-FGN: פול גז ניוטרל … ולא רק זה, אלא שניווכח, שחמא"ס הולך בדרכי חזבאללה, ומכין תשתית גדולה יותר, שתחליף את מה שהשמדנו בעמל רב.

כמעט השתכנעתי

ועוד שאלה קלה: בוועדת וינוגרד ובעיקר בוועדת חקירה של מועצת העיתונות אחרי מלחמת לבנון 2 התעקשו אל"ם סימה ואקנין-גיל, הצנזורית הצבאית הראשית, ואנשי הצבא, שלא היה שום פסול בפרסום מקומות נפילת הרקטות במהלך המלחמה. ולמען האמת, כמעט השתכנעתי.

פתאום ב"עופרת יצוקה" מתעקשים לא לפרסם את מקומות נפילת הרקטות. מה קרה?

כנראה, מה שיודע כל טירון, שאין לתת לאויב מידע, חדר סוף-סוף למוחות האטומים של קובעי המדיניות במטכ"ל.


הוספת תגובה