מה רוצה אחמדינאז'אד? מדוע איראן מפתחת נשק גרעיני?

מאת רובי בוזגלו | 26 באפריל 2010

אם אובמה ומנהיגי מדינות האיחוד האירופאי היו מטריחים עצמם לברר מה אחמדינאז'אד רוצה, היו מגיעים למסקנה ששום דבר, – לא הטבות ולא סנקציות – ישכנעו אותו לוותר על השאיפות שלו. הפרופיל הפסיכולוגי של אחמדינאז'אד הוא של מנהיג מטורף, חדור אמונה דתית-פאנאטית, שמאמין שנבחר ע"י האימאם השיעי האחרון, ה"מאהדי" כדי להפיץ את האיסלם לכל מדינות העולם. הוא משוכנע שסוף העולם קרב, ארה"ב תוחלף ע"י איראן כמנהיגת העולם וכל הכופרים יאלצו להתאסלם או שיערפו את ראשם. השאלה היא מה המערב מתכוון לעשות – לעצום עין ולדחות את העימות כאשר לאיראן יהיה כבר נשק גרעיני או לאזור עוז ולפעול עכשיו?

כל ההתנהלות של מנהיגי המערב ובראשם נשיא ארה"ב בסוגית איראן מאוד תמוהה, – בלשון המעטה. לעניות דעתי כשמנהלים מו"מ, דבר ראשון שצריכים לעשות הוא לברר מה היריב רוצה. לא כך פועל הממשל האמריקני. הוא פוסח על שאלת ה"מה – מה רוצה איראן" – ועובר ישר לשאלת ה"איך – איך למנוע מאיראן לייצר נשק גרעיני". בהתנשאות השחצנית המוכרת של מעצמת-על, ארה"ב מעמידה את איראן בפני שתי ברירות, – כאילו שהיתה מדינה של העולם השלישי: לקבל חבילת תמריצים או שיוטלו עליה סנקציות. איראן היא אומה גאה ונשיאה, אחמדינאז'אד הבטיח להחזיר את "איראן למקום הראוי לה בעולם", לתקופה של הכליפות השיעית ששלטה בפרס עד המאה התשיעית. הוא עצמו מאמין שנבחר להוביל את מהפכת האיסלם בעולם. שום סנקציות ושום הטבות לא יזיזו אותו מלמלא את יעודו ההסטורי.

ההארה של נשיא אירן

מה שמניע את ההנהגה הרוחנית האיראנית היא הפנאטיות הדתית העמוקה, ביחוד זו של אחמדינאז'אד. אחמדינאז'אד אובססיבי עם ביאת המשיח האיסלמי האחד המובטח, המכונה גם האימאם השנים עשר (האחרון), האימאם הנסתר או המאהדי. הוא רואה עצמו כשליחו המשיחי של האימאם הנסתר. האימאם, לפי האמונה השיעית הוא בן אנוש שלא טועה לעולם! כשאחמדינאז'אד חזר לטהרן מהעצרת הכללית של האו"ם בשנה שעברה, הוא סיפר לעמיתיו כי במהלך נאומו, האימאם הנסתר הציף אותו עם הילה של אור, וכי במשך 27 דקות נאומו, הנציגים באולם היו מרותקים כל כך מהמילים שאללה דיבר מפיו, עד כי אף אחד לא מיצמץ אפילו פעם אחת. הוא מאמין שסוף העולם מתקרב במהירות והדרך לזרז את ביאת המשיח הוא לפתוח בג'יהאד עולמי, לעורר "התנגשות בין תרבויות – Clash of Civilizations" כדי להשמיד את ארצות הברית ואת ישראל. הוא סיפר לחסידיו כי המאהדי כבר חזר לארץ, אבל בחר לא לחשוף את עצמו עדיין. מה עוד, שהוא כבר נפגש אישית איתו וקיבל ממנו הוראות, הנחיות, שיכינו את איראן למלחמה אפוקליפטית כדי להשמיד את הציוויליזציה הנוצרית וההיהודית כפי שאנו מכירים אותם היום.

המטרה: בניית פצצה גרעינית על מנת להחיות את האיסלם הגוסס

עם עליתו של חומייני לשלטון, המשטר האיראני החל להתמקד בהכנות למלחמת קודש גלובאלית. הדעה הרווחת היא שפיתוח הגרעין החל עם המנהיג הרוחני העליון חאמינאי, וזה לא נכון. יש עדויות לכך שעוד בתקופת שלטונו, חומייני הורה להתחיל בהתחמשות גרעינית. חומייני ראה בכך "שליחות אלוהית", הוא ראה את עצמו כ"הנביא מוחמד השני", שקיבל מאללה את המשימה להחיות את האיסלאם הגוסס.

ב-1983, ארבע שנים מאז חומייני חזר לאיראן, הוקמה יחידה מיוחדת למחקר טכנולוגי גרעיני על ידי משמרות המהפכה. מוחסין רזאי, שקיבל את הפיקוד הכללי על משמרות המהפכה ב- 1981, גילה כי המשטר הקצה תקציב של 800 מיליון דולר עבור תוכנית פצצה גרעינית. בערך באותו זמן, מדען גרעין איראני שערק לאחר מכן למערב, סיפר שמפקד משמרות המהפכה אמר לו, שאיראן צריכה "להתחמש בכל דבר שיביא לניצחון, ואנחנו צריכים שיהיו בידינו כל האמצעים הטכנולוגיים כדי שבבוא העת נוכל לבנות פצצה גרעינית".

רק האיסלם צריך לשלוט בעולם

האמונה העמוקה שרק האיסלם הוא זה שצריך לשלוט בעולם מקורה באיסלם עצמו. עוד בתקופת הנביא מוחמד התפתחה מסורת לשלוח איגרת לשליטים ולדרוש מהם להתאסלם כדי להבטיח לעצמם ולבני עמם מקום בגן עדן אחרת, – אם ימשיכו לדבוק באמונתם, – ישאו בתוצאה מול "חרב האיסלאם". ב-1987 חומייני שלח איגרת למנהיג בריה"מ דאז, מיכאיל גורבאצ'וב, והציע לו להתאסלם. שני עשורים מאוחר יותר, אחמדינאז'אד שלח איגרת לנשיא בוש ולקאנצלרית מרקל, וחזר על ההצעה להתאסלם. באיגרת שלו היה גם איום ממשי: המשטר באיראן הוא אויב המערכת הבינלאומית והוא נחוש להחליש ולהשמיד אותו.

כל הממשלים בארה"ב ומנהיגי ממשלות באירופה, לא הצליחו או לא רצו להבין את המשטר החומייניסטי והתעלמו מההתלהמות המילולית של מנהיגיהם. המערב לא קורא נכון מה מתרחש במוחו של מאמין איסלמי פאנאטי. כשחומייני שלח לגורבאצ'וב את האיגרת, פרשנים מערביים טענו בביטול ש"חומייני סנילי". לאחר שאחמדינאז'אד שלח את האיגרת שלו, הפרשנים לעגו לו וטענו שזה "מוצר של נער-מתבגר-בן-50 שמתרברב וסובל מרגשי גדלות". זה נכון, אחמדינאז'אד סובל מרגשי גדלות, אבל הוא לא "נער מתבגר", הוא מנהיג פנאטי של מדינה בת 70 מיליון תושבים שנחוש להצטייד בנשק גרעיני ולכבוש את העולם. באחד מסיוריו בתוך המדינה בחודש אפריל 2008, אחמדינאז'אד אמר "כולם יודעים שהרפובליקה האיסלמית היא המעצמה מספר אחת בעולם". הוא מאמין בזה.

אנחנו במלחמה נגד השטן הגדול והשטן הקטן

המשפט "אנחנו במלחמה נגד ארה"ב" הפך למנטרה מאז תקופתו של חומייני ועד היום. זאת אבן היסוד במדיניות האיראנית. ארה"ב היא ה"שטן הגדול" וישראל היא ה"שטן הקטן" שחייבים להשמיד. מה עשו כל הממשלים האמריקנים עד היום? חוץ מהטלת סנקציות שלא צלחו כי האיראנים ידועים כגאונים בתחום ההברחות, – הם לא עשו כלום. הממשל האמריקני נמצא בהכחשה טוטאלית בכל הקשור למניעים הדתיים-פאנאטים של מנהיגי איראן לשלוט בעולם.

הדעה הרווחת היא שלא יתכנו בריתות טקטיות בין השיעים לסונים בגלל העימות ההסטורי המתמשך. ההנהגה האירנית השיעית הצליחה, – מה שלא הצליחו לעשות משך מאות שנים – לאחד שורות עם הסונים הקיצוניים. זה לא דבר של מה בכך, לאחר שפיכות דמים הדדית לאורך שנים רבות. יש עדויות להידוק הברית עוד משנות ה-90, בין אוסמה בין-לאדן ואל-קאעידה והנשיא הסודני הקיצוני לשעבר חסן אל-טוראבי, שניהם סוניים – לבין משמרות המהפכה השיעיות. לפי העדויות, הקשרים התקיימו מזה עשור שנים, עוד מאז ה- 9/11. עימאד מורנייה, רב המחבלים של החיזבאללה שנרצח בדמשק, ליווה את החוטפים בטיסותיהם בין איראן, לבנון וערב הסעודית. כוח העילית של משמרות המהפכה – כוח אל-קודס (על שמה של ירושלים) שהוקם לצורך "יצוא המהפכה האיסלמית", אימן את הלוחמים של אוסמה בין-לאדן במחנות אימונים בסודן.

יש למישהו ספק שאנחנו כבר נמצאים בתוך מלחמת עולם שלישית?

טהרן נחושה לפתח ארסנל גרעיני והיא לא תהסס להשתמש בו אם וכאשר זה יראה לה חשוב לקידום האסטרטגיה שלה לשלוט על כל העולם. המסר לנשיא אובמה הוא ברור: ההנהגה האיראנית לא תנטוש אף פעם את השאיפות הגרעיניות שלהם תמורת כל "גזר" שהמערב יתן לו. אחמדינאז'אד כבר עבר את נקודת האל-חזור. הוא נחוש למלא את יעודו ההיסטורי. הוא רוצה שאיראן תיהיה מעצמת-על ומנהיגת העולם.

השאלה היא מה המערב מתכוון לעשות – לעצום עין ולדחות את העימות כאשר לאיראן יהיה כבר נשק גרעיני או לאזור עוז ולפעול עכשיו? לא למדו לקח ממה שקרה בשנות ה-30 של המאה הקודמת כשפנאטי אחר איים שהוא רוצה לשלוט על העולם והמעצמות דאז העדיפו לעצום עין ולפייס אותו? יש למישהו עוד ספק שאנחנו כבר נמצאים בתוך מלחמת עולם שלישית, – כפי שהתבטא ראש המוסד הקודם, אפרים הלוי – עם אויב איסלמי פנאטי ונחוש שרוצה להחזיר אותנו לימי הביניים?

הוספת תגובה