מאוהבים ומבלבלים וביזיון סוכנויות המודיעין

מאת דני רשף | 20 ביולי 2010

ביום שישי 16/07/2010 פרס שר החוץ אביגדור ליברמן, בראיון לידיעות אחרונות,את תוכניתו להתנתק כליל מעזה. לפי התוכנית יוקמו בעזה על ידי האירופאים תחנת כוח גדולה, מתקן התפלה ונמל לצרכי התושבים. בדיקת הספינות לעזה תתבצע בנמל אירופאי, לימסול שבקפריסין לדוגמא, וישראל תתנתק לחלוטים מהרצועה ומהאחריות ההומנית לתושביה.

לכאורה, במצב נורמלי, היה החמאס צריך לשמוח. במקום זאת הם מיהרו להתקיף את התוכנית מכול כיוון אפשרי. סמי אבו זוהרי, אחד מדוברי החמאס אמר ביום שישי בערב בתגובה לתוכנית "לא נאפשר לכיבוש להשתחרר מאחריותו החוקית, כל עוד הוא ממשיך לכבוש את האדמות הפלסטיניות. עזה היא חלק מהמולדת הפלסטינית ואנחנו דוחים את רעיון ניתוקה משאר חלקי המולדת".

נביל אבו רודיינה, דובר הנשיאות הפלסטינית ברמאללה, רואה בתוכנית מזימה "נגד החתירה של העם הפלסטיני לאחדות, חירות ועצמאות שמבטאת את שאיפות הימין הישראלי הקיצוני". אין ספק החמאס מעוניין ב"מצור" לכאורה מפני שבעידן הנוכחי נשק הדה לגיטימציה מבטיח ואפקטיבי יותר מהקסאם. אם הוא אכן כה מעוניין במצור מדוע ישחרר את גלעד שליט שאחד העילות של הסגר היא להפעיל, כביכול, לחץ על החמאס כדי שישחרר את גלעד שליט. גם לחמאס וגם לפת"ח טענת ה"כיבוש" היא מגדיר הקיום והכלי החזק ביותר שלהם לעירעורה של מדינת ישראל מבחוץ ומביפנים. מי שצריך עוד הוכחה שהסגר משרת את הפלשתינים ופוגע בנו צריך להקשיב לנימות הבהלה מתוך החברה הפלשתינית, הן החמאסית והן הפתחווית, לאפשרות שלבסוף ישראל תתפקח ותפסיק לשחק את המשחק הפלשתיני.

מבלבלים

אתמול נמסר ששלושה פלשתינים פעילי חמאס מהכםר דיר צאמת ליד חבל לכיש בשיפולים המערביים של הרי יהודה עמדו מאחורי פיגוע הירי ליד בית חגי, ב 14/06/2010, ראש החוליה זכה זמן קצר לפניו שארגון ישראלי יממן ניתוח עין לביתו בהדסה עין כרם מה שלא הפריע לו לרצוח ישראלי שהיה יכול להיות קרוב משפחה של הצוות הרפואי שטיפל בביתו או מי שמימן את הניתוח.

שני האחרים היו אסירים ששוחררו לאחרונה. מכאן אנחנו מגיעים למכתב התמוה שכתבו שני ראשי השב"ב לשעבר עמי אילון וכרמי גילון לפני כשבועיים ובו הסבירו לנו שאין יותר סכנה מוחשית משחרור המוני פעילי חמאס לשטחים במסגרת עיסקה אפשרית לשחרור גלעד שליט מפני שהתיאום הביטחוני טוב ויכולת כוחות הביטחון הפלשתינים השתפרה לאין ערוך. אחרים טענו שמי שיחזור לטרור חזקה על כוחות הביטחון הישראלים שלבסוף הם ילכדו אותו מחדש. בכלל מאין מהינים ראשי שב"כ לשעבר להשתית את ביטחוננו על כוחות הביטחון הפלשתיניים המשרתים בוס פוליטי אחר, שהאנטרסים שלו, כידוע, אינם זהים לשלנו, שכרגע נוח לו בשת"פ ומחר מי יודע?

הכול נכון, אמת לאמיתה, אבל אין ביטחון הרמטי אלא רק יחסי במצב של עימות מתמשך (גם בצפון אירלנד וגם בחבל הבסקים בספרד יש שיפור ביטחוני רב אבל האלימות עדיין רוחשת ומתפרצת לעתים). כן, תמיד יהיו כאלה שיהיו מספיק יצירתיים להונות ולהטעות את רודפיהם ולהוציא פיגוע בטרם יתפסו. לכידתם אינה ולא תהיה עניין של מה בכך. חלק מבכירי הפעילים הצליחו לחמוק מהרשת שנים רבות בטרם נתפסו, לעתים במחיר דמים רב.

ביזיון בריבוע בריבוע

קטע זה אשר פורסם במקור בתאריך 18 ביולי עוסק בכשלון העצום של המודיעין האמריקאי שיש לו השלכות קיומיות על מדינת ישראל.

מדובר בטכנאי (לא מדען) הגרעין האיראני בן ה30 שהראם אמירי שבסוף יוני 2009 נעלם מהחאג' בסעודיה. האיראנים האשימו ישר את ארה"ב וערב הסעודית ב"חטיפתו" ועד לפני שבועיים סירבו האמריקאים בכלל להתייחס לנושא. אחרי שב חודש וחצי האחרון הצליח שהראם אמירי לשגר קלטות שלו לאיראן שבו הוא מספר שניחטף ובכוונתו להימלט, הוא נימלט ולבסוף לשגרירות פקיטסטן בוושינגטון, המייצגת את האנטרסים של איראן, וחזר לאיראן ביום רביעי 14/07/2010.

רק אז אישרו האמריקאים שהוא אכן היה בארה"ב אבל הגיע מרוצונו החופשי, שהוא היה ברשימת התשלומים של הסי.איי.אי מאז ראשית 2007, שבסך הכול קיבל $5 מיליון, שהוא זה שחשף את ההכנות לבנית מתקן הצנטריפוגות בקום שהנשיא אובאמה חשף בקול גדול בעצרת האו"מ בספטמבר 2009 ובעיקר שהוא סיפק את עיקר המידע לדו"ח התמוהה שפרסמה סוכנות המודיעין הלאומית בארה"ב, ב 11/2007, שבו ניטען שאיראן הקפיאה, מאז 2003, את הפרוייקט הצבאי של תוכנית הגרעין.

הדו"ח עורר בשעתו זעם, תיסכול ומבוכה בכול קהיליות המודיעין בעולם היות והוא סתר מידע רב ממקורות אחרים. פרשנים טענו שראש הסוכנות ניסה לכבול את ידיו של הנשיאבוש מלתקוף באיראן. אגב במתקן הצנטריפוגות בבניה בקום לא נמצאו על ידי פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית שום ממצאים מיוחדים וממילא המתקן היה בבניה וטרם הוכשר למשימתו. כבר אז ניטען שהמתקן בקום הוא מתקן הטעיה המסית את הפקחים והעולם מהפעילות האמיתית.

מקובל במלחמה החשאית מאז ומתמיד להשתיל אצל היריב סוכן כפול שכדי לשכנע ולעורר אמינות אכן מסגיר ליריב סודות אמיתיים וזאת כדי לחפות ולהתעות לגבי סוד אסטרטגי גדול יותר וחשוב הרבה יותר. כאשר איזה טמבל אמריקאי מקהיליית המודיעין התייהר ש"אנחנו נשארנו עם המידע והם (האיראנים) נישארו עם שאהרם אמיר – מי לדתכם הרוויח?" הוא הפגין טיפשות גובלת בפשע.

כבר לפני שבוע, ב 07/15/2010, טענתי באתר שלי "גלובלגיהאד" (באנגלית) ששאהראם אמירי היה מהרגע הראשון סוכן כפול שמשימתו הטעיית המודיעין המערבי. יתכן אמנם ששהראם אמירי ידע מראש שבאיראן מחכה לו חדר עינויים וחבל תליה והוא חזר לאיראן כדי להציל את משפחתו מגורל דומה. אבל כאשר הוא עבר לארה"ב הוא ידע שמשפחתו נשארת מאחור וידע את דפוס ההתנהגות של המשטר האיראני ולכן יותר סביר שהוא פשוט סיים את משימתו, היטל בכול העולם הרוויח לאיראן שנתיים קריטיות יקרות מפז לקידום תכנית הגרעין ואת האמריקאים עם מידע שלא ברור להם כעת מה שוויו האמיתי.

אין זה הביזיון הראשון השנה. מאז פוצץ הסוכן הירדני הכפול חומאם אל בלאווי 7 סוכני סי.איי.אי בחוסט שבאפגניסטן, ב 30/12/2009.
ב 23/02/2010 חטפו סוכנים איראנים את עבדול מאליק ריגי מנהיג ארגון טרור בשם ג'ונדאללה הפועל מפקיסטן ושאיראן טוענת זמן רב שהוא נתמך על ידי האמ.אי6 (המוסד הבריטי) והסי.איי.אי. ב 10/18/2009 ביצע ג'ונדאללה פיגוע התאבדות בעיר האירנית אל גבול פקיסטן – פישין שמה, שבה נהרגו 2 גנרלים ו-3 בכירים נוספים של משמרות המהפיכה האיראנים יחד עם עוד כ 40 אנשים. עבדול מאליק ריגי המריא מדובאי לקזחסטן.

האיראנים הפעילו בדובאי, זו שחודש לפניה נחשפו שם 27 סוכנים ישראלים בפרשת חיסולו של מבחוח, לפחות 40 סוכנים. חלקם עלו למטוס עם ריגי, המטוס הונחת בכוח בעזרת חיל האוויר האיראני בדרום איראן. מפרסומים עולה שעבדול מאליק ריגי היה בדרכו לפגוש בכירים של הסי.איי.אי. ברור שהאיראנים הפעילו כמות גדולה של סוכנים והיה להם מידע על תנועותיו של ריגי עד הפרט האחרון והמידע שריגי מסר בטרם ניתלה לפני כשבוע על קשריו עם הסי.איי.אי היה אמין למדי. בכלל מנהיג של ארגון טרור קיצוני כמו ג'ונדאללה לא יכל לצאת מתחומי פקיסטן לדובאי ומשם לטוס לקזחסטן בביטחון מלא שזהותו לא תחשף לולא נהנה מגיבוי מלא של סוכנות ביון בין לאומית. הביזיוןגדול אבל בגלל שהשם לא אומר דבר בארה"ב וג'ונדאללה הוא אכן ארגון טרור האירוע לא עורר תהודה תקשורתית בעולם.
כעבור חודש, בסוף מרץ 2010, הצליחו סוכנים איראנים לחלץ את הדיפלומט האיראני חישמאטוללה אטטארזאדה שהיה מוחזק כבן ערובה באזור פישוואר בפקיסטן ולהחזירו בשלום לאיראן.

למה כול זה חשוב. א. כי למודיעין האמריקאי יש המון מגבלות, המידע שלו לא לגמרי אמין, בערך כמו המידע שהוביל לפלישה לעיראק ב 2003. שהמודיעין האיראני ושלוחותיו "מקרקסות" בקלות את ארה"ב במלחמה החשאית ושהתקלה בפרשת מבחוח, מביכה ככול שתהיה, היא כולה טקטית ומתגמדת מול "האסונות" המודיעיניים של ארה"ב. כן תנו כבוד למוסד הוא אולי המחסום היחיד מפני הונאת הענק של האיראנים ואולי המקור המשמעותי, בפרוש לא הבלעדי, היותר אמין בעולם למה שמתרחש באיראן.

הוספת תגובה