ליקוי המאורות המתוקשר

pict4568.jpgמאת: בועז ארד | 28 במרץ 2008

ברוב צילצולים תקשורתיים חלף עבר לו כיבוי המאורות המתוקשר אמש. עומס החשמל בתל אביב ירד בכ-3% בשעת הפגנת ההזדהות. הנשיא פרס לחץ על כפתור לא מחובר בשידור חי. ו-24 רוכבי אופניים דיוושו על מנת לספק חשמל "אנושי" למופע כנסיית השכל בכיכר העיריה המוחשכת.

תל אביב "זכתה" להיות ראשונה מבין סדרת ערים בעולם שכיבו את האורות למען "הצלת כדור הארץ" ביוזמה אליה התיחסתי במאמרי הקודם. היוזמה הסביבתית החדשה הפכה לאופנה מתגלגלת שממנה נהנים פוליטיקאים המתפלשים בקונצנזוס כמו עשים הנמשכים למנורת (ליבון), שדרני התקשורת שרטט של חוויה קולקטיבית עושה להם את זה, והמוני אידיוטים שימושיים.

כפי שמצויין בדף הוויקיפדיה של היוזמה מדובר היה באקט סימלי. לחיסכון האנרגיה לא היתה משמעות של ממש על משק האנרגיה גם במשך השעה בה נמשכה התצוגה (בעיתון הארץ הוערכה הירידה ב-3% שיתכן ומקורם בכיבוי היזום של העיריה).

בהתייחסות לנושא בTIA אומר רוברט טרז'ינסקי כי ההיסטריה סביב ההתחממות הגלובלית הגיעה לרמות כאלו שאפילו התקררות גלובלית כבר לא מסוגלת לעצרה…

אולם המשמעות של האקט ההזדהותי מרצון נמצאת באקטים כפיתיים שעוד יגיעו – היא מהווה הכנה לאקטים כפויים שיתרחשו אם התנועות "להצלת כדור הארץ" יצליחו במשימתם להוציא אל מחוץ לחוק את רוב מקורות האנרגיה.

Earth Hour 2008 הקש לצפייה בוידאו שהוכן לציון המפגן הצליחו היוצרים ללכוד ללא כוונה את החוויה של ליקוי המאורות של הציביליזציה המערבית. בסדרת תמונות של קווי הרקיע של ערים מפורסמות הנמוגים בחשכה אנו יכולים להציץ לחלום הבלהות שמניע חלק מפעילי הסביבה כפנטזיה.

דרך ארוכה עברנו מאז נתן היצ'קוק את המשפט האלמותי בפי גיבור הסרט "כתב חוץ" על רקע לונדון המופצצת כשבריטניה נאבקה על קיומה מול ההתקפה הנאצית: "אל תתנו לאורות להיכבות".

שדרות רוקח מול גני התערוכה צילום ב.א.

הוספת תגובה