264_th.jpg
על שפת היאור ‏2005

מאת בועז ארד פורסם: 13 בנובמבר 2005

צעירה בת 25 מחבר העמים ששהתה בישראל למטרות עבודה נלכדה על ידי "משטרת ההגירה" לאחר שנטשה תינוקת בתקווה שתזכה לעזרה כלכלית.

בעיתון "הארץ" תיארו היום הכתבים רוני זינגר ורותי סיני את הפרשה: "התינוקת בת שנה, ננטשה אתמול בחדר אשפה בחולון. היום (יום א 13 בנובמבר) בצהריים באה האם למטה מרחב איילון בתל אביב, וסיפרה כי נטשה את בתה, משום שלא היה לה די כסף לגידולה. האשה חיה בישראל זה שש שנים. לפני כשנה וחצי, כשהיתה בהריון, עצרו אותה שוטרי משטרת ההגירה, ולאחר חקירה הם נתנו לה ארכה, והזהירו אותה שעליה לעזוב את ישראל אחרי הלידה. האשה סיפרה כי לאחר הלידה, לפני 11 חודשים, התגוררה במקומות מזדמנים, וכאשר אזל כספה והבינה שלא תוכל לגדל את הילדה, החליטה לנטוש אותה. האם סיפרה לחוקרים, כי אחרי שנטשה את התינוקת, הסתתרה בבניין סמוך, וצפתה בשכנים מטפלים בבתה.

הערב הוחלט שהאשה תועבר לידי משטרת ההגירה, לקראת גירושה מישראל. במשטרה הוחלט עוד כי התינוקת תושב לה רק אם תסכים לעזוב את ישראל. אם האם לא תרצה לקחת את התינוקת, יהיה עליה לחתום על כתב ויתור וייתכן שגם יהיה צורך לקבל אישור לכך משלטונות רוסיה. במקרה זה תוכל המדינה לבקש מבית המשפט להכריז עליה כבת-אימוץ ולמוסרה לאחת המשפחות הרבות הממתינות לאמץ."

מדינת ישראל, על בניה המסורתיים והחופשיים, פושעת כלפי העובדים המהגרים. בניה המסורתיים יושבים מידי שנה בערב פסח ומהללים את החופש מעבדות בהבל פה ומודים על הצלת אב האומה- משה, אך לא נשמע קולם כאשר מוציאה המדינה אל הפועל מדיניות קלגסית של רדיפת עובדים מהגרים, הפעלת אלימות, שלילת זכויות במאסר וגירושים. בניה ה"חופשיים" של המדינה, אלו הדוגלים בערכי ההומניזם ובזכויות האדם שוקטים גם הם.

בסיפור הנ"ל נרשם עוד פרק של פגיעה ניצול וסחיטה ממוסדת של אישה צעירה, הנדרשת לתת את ברכת הקורבן ו"להסכים" לגירוש מישראל באיום של גזלת ילדתה. לפי כל קנה מידה הגון מדובר באישה שילדה בת לאב ישראלי, הבת ישראלית לכל דבר וזכאית לחיות ולגדול בישראל וכך גם האם.

סיפור רדיפת העובדים המהגרים תחילתו בכל הטעויות הפילוסופיות והכלכליות האפשריות וסופו ברדיפת אדם. ב-30 באוגוסט 1996, כאשר החלה הרדיפה המאורגנת שלחתי מכתב למערכות העיתונים, אני רואה לנכון להעלות את המכתב לפרסום באתר גם בהזדמנות זאת:

הנדון: חקיקה נגד עובדים מהגרים בישראל

בימים אלו דנים בנושאי רדיפתם עצירתם וגירושם של עובדים ומהגרים בישראל הנמצאים בישראל ללא אישור השלטונות.

הכנת הקרקע למבצע נעשית דרך העלאת טענות שונות בכלי התקשורת, הטענות עוסקות בניצול העובדים, שיכונם בתת-תנאים, תפיסת מקומות עבודה, ופגיעה בחברה ישראלית. טענות אלו מדגימות את אי-ההבנה שקיימת ביחס לעובדים ומהגרים. קצרה היריעה מהתייחסות לכולן אולם אחת מן הטענות הפסאודו כלכליות המקובלות היא כי העובדים המהגרים תופסים מקומות עבודה של ישראלים אולם אין לטענה זאת בסיס. עובדים מהגרים אינם תופסים עבודה של אף אחד אחר – אם רק יניחו להם לחיות את חייהם גם הם יוכלו ליצור ולספק מקומות עבודה לעצמם וגם לישראלים רבים.

העולם אינו בנוי ממספר נתון של מקומות עבודה המרחפים באוויר ללא השפעה -למערכת הכלכלית המתפתחת, כל אדם עובד ויוצר תורם בעבודתו ליצירת מקומות עבודה חדשים אם באופן ישיר על ידי התפתחותו העסקית והכלכלית ואם באופן עקיף כצרכן של מוצרים אותם יש לייצר. עובדים מהגרים הם אנשים עמלים המשתכרים ביושר לפרנסתם ויש לנהוג בהם בכבוד.

כלי התקשורת המציגים את תנאי המגורים הירודים של המהגרים מיתממים כאשר הם מציעים לפגוע במעסיקי אותם עובדים ובעובדים עצמם על ידי גירוש, היתממות שמפריעה להבחין בסיבה האמיתית למצב – הסיבה היא מניעת החופש מהמהגרים. הפתרון הוא בהגנה על חירויותיהם לתנועה ושהייה בישראל והורדת החותמת "בלתי חוקי" מן העובד המהגר החי בישראל – כאשר תתייחס המדינה בכבוד הראוי לעובדים הם לא יצטרכו לנדוד ולהתחבא בעזובה ובמרתפי דרום תל אביב נתונים לחסדי כל מי שמוכן להשכיר להם מגורים במחיר השוק השחור של הנרדפים.

כותרות העיתונים שביטאו זעזוע מכך שקבלן פרטי כלא מספר עובדים על מנת לוודא את הוצאתם מן הארץ – שותקות עכשיו כשמעשה פשע כזה עומד להתבצע נגד אלפים בחסות המדינה.

אי ההבנה והתעלמות ממצבם האמיתי של העובדים המהגרים משרתת מדיניות מזוויעה של רדיפה, כליאה וגירוש של אנשים חפים מפשע – האירוניה הרעה היא שהרודפים הם אותם בנים ששואלים "איפה היה העולם אז?…"

למעונינים לעקוב אחר התפתחות הפרשה בה נפתח מאמר זה, היום יום ה' ה-17 בנובמבר ייתקיים דיון בנושא האם ומעמדה בבית המשפט ברחוב שוקן בתל-אביב בשעה 08:30. על פי עיתון "הארץ" העוקב אחר הפרשה ימליצו שירותי הרווחה להשיב את התינוקת לאם. ראו: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=646354&contrassID=1&subContrassID=1&sbSubContrassID=0

ועידכון אחרון לתאריך 18 בנובמבר: לאחר שהייה של מספר ימים בבית הבמאית נילי טל  (ראו: http://www.shmone.co.il/mador.asp?mador=88 ) שפרשה את חסותה על האם התייצב בבית המשפט אזרח ישראלי, בעל משפחה, שערב לאם ולתינוקת. אלו הוזמנו לגור בבית משפחתו ונראה כי החשיפה הרבה, ואור הזרקורים הרחיקו הפעם את פקידי הממשל מביצוע מעשי עוולה גדולים במיוחד.בימים הקרובים תבחן האם בעזרתה של הבמאית נילי טל וידידים את ההצעה והצעות אחרות שהתקבלו לסיוע ולאחר פתרון שיכלול דיור ופרנסה תוכל האם לקבל לחזקתה את ביתה המוחזקת בידי רשויות "הרווחה". אני מאחל לאם ולבת הצלחה ומברך על רוח ההתנדבות הפרטית שכנראה תפתור משבר זה.

למאמר בעיתון "הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/644787.html
מקור התמונה: "THE FINDING OF MOSES" – מתוך פרוייקט גוטנברג באינטרנט:  
http://www.gutenberg.org/dirs/1/6/0/4/16042/16042-h/16042-h.htm

הוספת תגובה