האקונומיסט מפרסם את מדד "מרד הנפילים"

אנכי | 28 בפברואר 2009

בבלוג של מרכז איין ראנד דווח השבוע כי מכירות "מרד הנפילים" כמעט שולשו בהיקפם מתחילת השנה בהשוואה למכירות בתקופה הזאת בשנת 2008. בכך נמשכת מגמת התחזקות במכירות "מרד הנפילים" לאחר שחנויות הספרים הגיעו לשיא של כל הזמנים במכירת 200 אלף עותקים בשנת 2008. האקונומיסט שניתח את המגמה גילה את מדד "מרד הנפילים".

"האמריקאים נוהרים לרכוש ולקרוא את "מרד הנפילים" בשל הדמיון בין העלילה בספר והאירועים של תקופתנו" אומר ירון ברוק, מנהל מרכז איין ראנד לזכויות אדם. "האמריקאים מודאגים בצדק בשל המשבר הכלכלי וההתערבות הגוברת של הממשלה במאמצים לשלוט בכלכלה. איין ראנד הבינה וזיהתה את הסיבות העמוקות של המשבר מולו אנו ניצבים, והיא הציע ב"מרד הנפילים", פתרון עקרוני ומעשי העולה בקנה אחד עם הערכים האמריקאיים".

 

אתמול זוהתה המגמה גם על ידי האקונומיסט שיצא בכותרת "אטלס חש תחושת דז'ה-וו". "ספרים אינם נמכרים מעצמם" כותבים באקונומיסט: "בעבור זה נוצרו הסרטים. "הקורא", הספר שנתן השראה לסרט זוכה האוסקר הגיע לרשימת רבי המכר. הספר "מרד הנפילים" של איין ראנד הוא עוד הצלחה ספרותית אך ראנד זוכה לקידום מכירות רב יותר מכיוונה של וושינגטון מאשר מהוליווד".

מדד האקונומיסטעל פי נתוני TitleZ, חברה העוקבת אחר דירוגי רבי המכר באמזון, הדירוג הממוצע של הספר במשך 30 יום נע בין המיקום 127 ל-21, הרבה מעבר הממוצע שלו במהלך השנתיים הקודמות שאז מוקם במקים ה-542. ב-13 בינואר הגיע "מרד הנפילים" למקום ה-33, ועקף את הרב מכר של ברק אובמה "עזות המצח של התקווה".

האקונומיסט שכבר עשה היסטוריה כאשר השיק את "מדד הביג מק" עלה על "מדד מרד הנפילים" (ראו דיאגרמה) כאשר ערך השוואה בין שיאי המיקומים של "מרד הנפילים" ברשימת רבי המכר באמזון וגילה התאמה לעוצמת החדשות הכלכליות המבשרות את ההרס הכלכלי. לקריאה מורחבת כאן.

את הזינוק באמזון ניתן גם לראות ברשימת רבי המכר של כל הזמנים המתעדכנת כל שעה כאן, וכן במדד חיפושי גוגול המזהה את ההכפלה פי 3 בהיקף ההתענינות במרד הנפילים.

בעקבות הפרסום כתב הקורא ג'וזף קלרד לעורך האקונומיסט:

To the Editor:

[Re: “Atlas felt a sense of déjà vu,” Feb. 26, 2009]

While as an admirer of Ayn Rand’s work it is heartening for me to see her great novel “Atlas Shrugged” soar in sales during this financial crisis — which was and continues to be fundamentally caused by the same governmental intrusions into the private sector as depicted in her story – her 51-year-old masterpiece for many years now has sold hundreds of thousands of copies annually.

The media and others focus on Atlas Shrugged as if it is primarily a book about government, the free market and the economy. While these are important elements, more deeply the novel — mainly through the ideas and actions of its creative, productive characters — offers an original and comprehensive philosophy that answer some of the most profound and important questions in man’s life, from the nature of reality to the importance of sex to the meaning of life.

No wonder a Library of Congress survey once found Atlas Shrugged was second in popularity only to the Bible.

Joseph Kellard
East Meadow, NY
 

 

הוספת תגובה