המייסדים: תמונת האספה המייסדת של תל אביב 1908 וגילגוליה

מאת: שולה וידריך | 14 במאי 2009 פורסם במכתבו של בן עזר

telaviv1908.jpgהתמונה המפורסמת של מייסדי תל אביב בחולות אינה ההגרלה משנת 1909 אלא "האספה המייסדת של תל-אביב 1908" מצאתי לנכון להפיץ שוב את המידע על התצלום המיוחס להגרלה למרות שכבר פורסם בספר "ההיסטוריה של תל אביב, משכונות לעיר", במאמר של ד"ר חיים פיירברג, עמוד 70.

התמריץ היה ביקורי אתמול [יום שני] בערב אצל רני סוסקין, נכדו של הצלם אברהם סוסקין. החיפוש במסמכים הניב מציאת קטע עיתון שהתפרסם מיד עם הוצאתה לאור של החוברת "מראות תל אביב", שכללה את התצלום המפורסם עם הכיתוב "האסיפה המייסדת של תל אביב 1908". המאמר המצורף מתייחס לתצלום משנת 1908.

הנכד סיפר לי שלסבו היו תכונות קפדניות של יקה, כך שאין סיכוי שהוא טעה בתאריך. התצלום צולם בשנת 1908 ואילו ההגרלה המפורסמת התקיימה ב-1909.

אברהם סוסקין סיפר לנכדו שהוא לא הוזמן להגרלה. לימים, ביום הולדתו ה-80, הוא סיפר שהלך בחולות לטייל ופתאום ראה הגרלה. קצת קשה לטייל בחולות עם המצלמה הכבדה, ייתכן שרצה לרצות את השואלים על התמונה וייתכן שפשוט כבר שכח.

היו אסיפות המוניות תחת כיפת השמיים ועדשת מצלמתו קלטה אחת מהן.

במהלך השנים הוצגה התמונה עם הכיתוב 1908 עד צאת הספר "תל אביב" בשנת 1936 בעריכת דרויאנוב, שלא נכח בהגרלה. הוא טעה והיטעה ופירסם את התמונה כתמונת אסיפת ההגרלה בשנת 1909.

להגרלה הגיעו 40 איש בלבד, אלה שהספיקו להשלים את ההתחייבות הכספית, ואילו בתמונה נראים למעלה מ-100 איש.

באותה שנה, 1936, דיזנגוף פירסם את התצלום בחוברת פרידה לתושבי תל אביב, עם הכיתוב 1908 אסיפה מייסדת, אך מחק את האיש הניצב על הגבעה. אפשר להתבדח ולחשוב שזה האיש שצעק בהגרלה משוגעים אין פה מים, אך באר המים כבר נחפרה בשלב זה וכבר נמצאו מים.

אנשים זיהו עצמם בתצלום המיוחס להגרלה, כאילו רצו להשלים את הפאזל החסר.

במשך שנים מצביעים על האישה שרצה בצד שמאל של התמונה כגברת יהודית הררי הנושאת את בנה יזהר בזרועותיה. בהגדלה ניתן לראות שזה איש שמן שהולך לצידה עם ראש גדול. אין שם תינוק.

הסיבה הנוספת שאני שוב עוסקת בתמונת ההגרלה היא שלקראת שנת המאה יצאו ספרים המנציחים שוב את הטעות, מדריכים מצטטים אותם ומן הראוי להפיץ את האמת ואין היא מערערת ולא פוגעת בראשוני תל אביב ששמו כספם על קרן הצבי והצטרפו לרעיון הקמת עיר עברית על החולות.

מצ"ב התצלום מהחוברת המקורית וקטע העיתון.

telaviv1908.jpg

telavivestablish.jpg

הוספת תגובה