שיגיונות המשט של ישראל ואמריקה (וכיצד להימנע מהם בעתיד)

מאת קרייג בידל | 19 ביוני 2010 הופיע במקור בגליון 2 כרך 5 של "המדד האובייקטיבי", ניתן להאזנה בקריינות כאן.

ב-31 במאי, 2010, משט של שש ספינות המאוישות ב"פעילי שלום" לכאורה הפליגו בדרכן לכיוון עזה, אשר מאז 2007, נשלטת על ידי החמאס, קבוצת הטרור בחסות איראנית. בשל העובדה שהחמאס מבקש בגלוי להרוס את ישראל וכבר ירה "יותר מ-4,000 רקטות ופצצות מרגמה [אל ישראל, נתוני 2008] מעזה", ישראל הטילה מצור על האזור. "פעילי השלום" ביקשו באופן גלוי לשבור את המצור ולהגיע לעזה על מנת לספק "סיוע הומניטארי". המטרה האמיתית שלהם, למעשה, נחשפה באמצעות דבריהם ומעשיהם.

כפי שדווח במבט לתקשורת הפלשתינית, ביום שלפני הגעת המשט למגע, שידרה אל-ג'אזירה את "פעילי השלום" פותחים בשירי מלחמה איסלמיים: "זכרו את חייבר, חייבר הוי יהודים! צבאו של מוחמד יחזור!" מה היא אותה חייבר?

חייבר הוא שמו של היישוב היהודי האחרון שנכבש על ידי צבאו של מוחמד בשנת 628. יהודים רבים נהרגו בקרב זה, שסימן את סוף הקיום היהודי בערב. יש מוסלמים הרואים בכך אות מבשר למלחמות העתיד נגד היהודים. שיר זה מושמע רבות באספות [איסלמיסטיות] על מנת לאיים על היהודים כי הם צפויים להיות מובסים ולהירצח שוב על ידי מוסלמים.

כאשר התקרבו הספינות לאזור המצור הישראלי, שידר הצי הישראלי אזהרות חוזרות ונשנות: "הנכם מתקרבים לאזור מלחמה הנמצא תחת מצור ימי. אזור עזה, תחום החוף ונמל עזה סגורים לתנועה ימית". הצי גם הדגיש: הממשלה הישראלית תומכת במשלוח מצרכים הומניטאריים לאוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה ומזמינה אתכם להיכנס לנמל אשדוד. העברת המשלוח בהתאם לתקנות [כלומר, האיסור הישראלי על חומרים היכולים לסייע בהתקפות החמאס על ישראל] יבוצע באמצעות מעבר יבשתי מוסדר תחת פיקוח מטעמכם, ולאחר מכן תוכלו לחזור לנמלי הבית שלכם על גבי כלי השיט עימהם הגעתם.

"פעילי השלום" ענו: "סתמו. חיזרו לאושוויץ". "יעדנו הוא עזה". "אנו עוזרים לערבים נגד ארה"ב. אל תשכחו את 11 בספטמבר." (ב-JPOST ובווידאו)

כאשר "פעילי השלום" סרבו לעצור, קומנדו ישראלי המשיך על מנת לעלות על סיפון הספינה הקרויה "מאווי מרמרה", בכוונה לנווט אותה ואת המשט כלפי נמל אשדוד. בעת שהקומנדו גלשו אחד אחר השני אל סיפון הספינה מבלי לירות ולו ירייה בודדת, התקיפו אותם "פעילי השלום" עם מוטות ברזל, אלות עץ, כיסאות, שרשראות וסכינים. בהגנה עצמית ברורה, פתחו אנשי הקומנדו באש לבסוף והרגו מספר מספר "פעילי שלום" – דבר שבשלו ישראל גונתה באופן כמעט אוניברסלי כמרושעת.

סרטי וידאו שצולמו על סיפון המרמרה מבהירים את כוונת המשתתפים לכפות את רצונם על ישראל. כפי שהסביר אחד הנוסעים, "כאשר יצאתי עם השיירה הראשונה [היו כמה שיירות], רציתי להיות שהיד, לא היה לי מזל. בפעם השנייה, רציתי להיות שהיד, לא הצליח. בפעם השלישית, בעזרת האל יהיה לי מזל ואהפוך לשהיד". נוסע אחר אמר, "אנו מחכים לאחד משני הדברים הטובים – או להפוך לשהידים, או להגיע לעזה". (כאן וכאן)

המשט נערך בחסות הארגון המתקרא ארגון סיוע הומניטארי (IHH ), אירגון איסלמיסטי שבסיסו בטורקיה ואשר מנהיגו, בולנט ילדרים, לא הסתיר את כוונותיו בנאום אותו נשא לפני מספר שנים בעזה ובו קרא לפלשתינאים "הרימו את אגרופיכם לשמים וחיזרו אחרי: מה יכול האויב לעשות לי? אני נושא את גן העדן בליבי… אם הם יהרגו אותי – זאת היא שהידיות למען אללה. אללה אכבר!". כפי שדיווח ג'ראלד מ' שטיינברג ב"וול סטריט ז'ורנל",

IHH הינו ארגון נחשב החבר ב"איגוד למען אללה", שכונה על ידי ממשלת ארה"ב כ"ארגון שנוצר על ידי הנהגת החמאס על מנת לתעל כספים לארגוני טרור". בשנת 1997, עוד בטרם עלתה המפלגה האיסלמיסטית (AKP ) לשלטון בטורקיה, פשטה המשטרה על בניין משרדי ה-IHH

באיסטנבול ומצאה נשק, חומרי נפץ, והוראות הרכבה למטענים מאולתרים המשמשים מורדים וקבוצות טרור…

ה-IHH הוא הכלי המתאים עבור ממשלת טורקיה האיסלמיסטית, בהנהגת ראש הממשלה טאיפ ארדואן, על מנת לפעול באמצעותו נגד בת בריתה לשעבר ישראל. בעודו מחבק את סוריה ואיראן, מר ארדואן מלבה שנאה נגד ישראל בארצו וברחבי האזור.

ארגון נוסף שהעניק חסות למשט, "תנועת עזה החופשית", מצהיר על מטרתו באתר האינטרנט שלו:

אנו מבקשים לשבור את המצור על עזה. אנו רוצים להעלות את המודעות העולמית… ולהפעיל לחץ על הקהילה הבינלאומית לבחון את מדיניות הסנקציות של ואת תמיכתה בכיבוש הישראלי הנמשך. אנו רוצים לפעול למען זכויות הפלשתינאים לקבל מבקרים בינלאומיים… ולבסס נתיב ימי בין עזה לבין שאר העולם.

במילים אחרות, "תנועת עזה החופשית" מבקשת לאפשר משלוח של כל דבר (כולל נשק) מכל מקום (כולל איראן) להגיע לכל אחד (כולל החמאס) בעזה.

המטרה של המשט היתה מרושעת לחלוטין. ולישראל הייתה גם את החובה וגם את הזכות לסכלה. למרבה הצער, מאמציה לעשות זאת היו מעוררי חמלה – כפי שהייתה גם התגובה האמריקאית למאמציה של ישראל.

ישראל, תוך כדי הקרבה עצמית, מיקמה את חיילי הקומנדו הימי בעמדה פגיעה על ידי הורדתם בגלישה, אחד אחר השני, אל סיפון אנייה המלא בבריונים עוינים. זה הוא מעשה נתעב. חיילי ישראל אינם בשר לחיות טרף; הם גברים ונשים נאצלים וגיבורים העומדים במשימת המלחמה בקווים הראשונים מול הברברים. (הם גם מגוייסים, דבר שהינו לחלוטין בלתי מוסרי, אולם זה הוא נושא לדיון במועד אחר). הקרבת בני עשרה ובני עשרים על מנת להפיס את "הקהילה הבינלאומית" הינו פשע מוסרי בלתי נסלח.

מה היה על ישראל לעשות באשר למשט? היא הייתה יכולה להזהיר את "פעילי השלום" כי כל ניסיון לפרוץ את המצור הישראלי על עזה יחשב כפעולת מלחמה (והוא אכן כזה), וכי כל ספינה שתתקרב מספיק לאזור המצור על מנת להוות איום ממשי תוטבע. אם אחרי האזהרה, הספינות ימשיכו לכיוון המצור, על ישראל היה להטביען.

כמובן, ה"קהילה הבינלאומית" והתקשורת האנטי-ישראלית עדיין תצרח "רוצחים ארורים!" אז מה? על ידי פעולה על בסיס העיקרון ששבירת המצור החיוני מהווה פעולה מלחמתית, ישראל הייתה עומדת על קרקע מוסרית יציבה, מתוך אינטרס עצמי ואובייקטיביות. היא אפילו יכולה הייתה לענות: "כן, הטבענו את הספינות, ואם עוד ספינות תתקרבנה למצור שלנו, נטביע גם אותן. יש לנו את הזכות המוסרית להגן על עצמנו נגד ברברים המבקשים להרוג אותנו ונגד "אידיוטים מועילים" המבקשים לסייע להם. ישראל הינה אומה לגיטימית המכבדת זכויות, ולא נשתתף בתעלולים המבקשים לפגוע או להחליש אותנו".

ישראל מגונה באופן תדיר על ידי כמעט כל מדינה על גבי הפלנטה בשל הגנתה העצמית והגנת אזרחיה מול התקפות מצד אלו המתכחשים לזכותה להתקיים. אך האם לא ראוי לבקר את ישראל? כן, יש לגנות את ישראל בשל תגובתה להתקפת המשט – אך לא משום שתקפה את הפעילים ההומניטאריים או השתמשה בכוח עודף או בדומה לאלו; היא לא עשתה דבר מסוג זה. במקום זאת יש לגנות את ישראל בשל כישלונה להגן על עצמה, על אזרחיה, ועל חייליה במלא כוחה הצבאי. יש לגנות את ישראל בשל הימנעותה מפעולה של אינטרס עצמי.

כיצד הגיבה אמריקה לתקרית המשט ולתגובתה חסרת האינטרס העצמי של ישראל? הממשל של אובמה פעל בדיוק כפי ש"פעילי השלום" ונותני החסות שלהם התכוונו: על ידי קריאה ל"חקירה בינלאומית" התואמת "למדדים הבינלאומיים (תוכלו לדמיין כיצד זה יתנהל) ועל ידי הכרזה כי "הגיע הזמן לשנות את המדיניות כלפי עזה ו"להסיר את הדחף למשלוח משטיםזה, גם כן, נתעב. לא רק שהוא משליך את ישראל לזאבים המבקשים לטרפה; הדבר גם מראה כי ממשל אובמה משמש בפועל כבובה עבור המשטר האירני והמשטר הטורקי.

כיצד היה על אמריקה להגיב במצב הזה? ראשית, היא לא היתה אמורה להרשות למצב כזה להתהוות מלכתחילה. אם אמריקה היתה מחסלת את המשטרים המרכזיים המעניקים חסות להתקפות האיסלמיסטיות נגד העולם התרבותי – כלומר, את המשטרים באיראן ובערב הסעודית – לא היה "דחף למשלוח משטים" ולא לשום סוג דומה של עוולה. (לצורך הרחבה ראו את ספרו של אלן ז'ורנו ואחרים "לנצח את המלחמה הבלתי ניתנת לניצחון: התגובה האמריקאית לטוטליטריות האיסלמית", הוצאת לקסינגטון, 2009.)

באמרנו זאת, מה היתה אמורה אמריקה לעשות בתגובה לאירועים בהינתן היותה פחדנית מכדי להגן על עצמה ועל בנות בריתה מתוך אינטרס עצמי מלא בעבר? ובכן לעולם אין זה מאוחר להפוך לרציונלי.

אמריקה היתה צריכה לנזוף בישראל על הקרבת חיילים ישראלים ועל כישלונה לעשות שימוש במלא יכולתה הצבאית על מנת להגן על עצמה נגד "פעילי השלום". אמריקה היתה צריכה לייעץ לישראל כי אם זה יקרה שוב, נתונה לה ברכתה המלאה של אמריקה להטביע כל ספינה עוינת. אמריקה הייתה צריכה להכריז כלפי "הקהילה הבינלאומית" ולתקשורת האנטי-ישראלית כי דעותיהן הבלתי רציונליות והתחמקותן הבוטה אינן בעלות כל משקל מוסרי בין אומות תרבותיות. וכן היתה אמריקה צריכה להכריז לעולם כי כל משטר שימצא שותף למשט האנטי-ישראלי הזה – ובכלל זאת המשטר החדש בטורקיה – או לכל תרגיל דומה בעתיד יחשב כאויב של אמריקה, כפי שהוא אכן, ויטופל בהתאם.

אמריקה זוכה לגינויים על בסיס קבוע מטעם כל מדינות העולם בשל היותה עסוקה עם אזרחיה והאינטרסים שלהם בלבד, מה שכולל גם את ביטחונה של ישראל. שוב, האם זאת אשמה אמיתית. כן, אמריקה ראויה לגינוי, אך לא מן הסיבות שהוצגו על ידי "הקהילה הבינלאומית" או העיתונות האנטי-אמריקאית. אמריקה ראויה לגינוי בשל כישלונה להגן על עצמה, על אזרחיה, ועל בת בריתה החשובה ביותר, ישראל. גם אמריקה ראויה לגינוי בשל התנהגות המנוגדת לאינטרס-עצמי.

כפי שכל אחד יודע (גם אלו המכחישים זאת) אמריקה וישראל הינן בנות ברית במלחמה נגד איסלמיסטים המבקשים לחסל את שתי המדינות ולהכחיד את החירות מעל פני האדמה. מוטב לאמריקאים וישראלים המבקשים לנצח במלחמה זאת לדרוש ממשלותיהם לאמץ מדיניות חוץ של אינטרס-עצמי. במהירות.

הוספת תגובה