בין משבר המשכנתאות להתחממות הגלובלית

מאת בועז ארד |1 בנובמבר 2009

הגרף המכונה "הוקי סטיק" או מחבט ההוקי, הינו אחד הגרפים המפורסמים ביותר ב"ארגז הכלים" של ההסברה הירוקה. הגרף שפורסם לראשונה במחקר מאת ד"ר מייקל מאן (ועוד מחברים) בשנת 1998 (ידוע גם בשם MBH98 ). הוא מתיימר לייצג את שיחזור של הטמפרטורה הממוצעת בחצי כדור הארץ הצפוני באלף השנים האחרונות. (ליתר דיוק: הסטייה מהממוצע).
הגרף הוכלל, בהבלטה רבה, ב TAR – הדו"ח השלישי של ה IPCC (פאנל האו"ם לאקלים), שהתפרסם בשנת 2001, ומאז הוא משמש כלי עיקרי בהסברה ויחסי הציבור. הוא ממחיש בצורה בולטת את הטענה שההתחממות במאה השנים האחרונות הייתה "דרמטית" ו "חסרת תקדים"…

הבעיה עם הגרף הזה, וה"מחקר" של מייקל מאן – שהם לא מחזיקים מים, שהם חסרי כל משמעות. הגרף פשוט לא נכון. שיטות החישוב שלו מוטעות, והמסקנה (הגרף) פשוט אינה נובעת מהנתונים.

אנטוני ואטס מספר באתרו כי "בעשורים האחרונים, מאז פורסם המחקר הלקוי של מיכאל מאן בשנת 1988, המונח "הוקי סטיק" הפך גם לביטוי נרדף לאיסוף נתונים לקוי והליך סטטיסטי גרוע", ועם זאת, שוב ושוב אנו נתקלים במחקרי אקלים המכופפים את מקל ההוקי במאמץ לומר כי "אנו חיים בתקופה הגרועה ביותר על פי הנתונים".

לאחרונה סיפר וואטס על גרף מקל הוקי אמיתי בו נתקל – והנה כאן, כותב וואטס, ללא סטטיסטיקה, ללא שימוש באורני בריסטלקום, משקעי אגמים, עצים ביאמל, או שיטות סטטיסטיות מפותלות שטרם נחזו, הנה מקבץ נתונים שנמדדו ישירות ומדגימים "מקל הוקי" אמיתי.

real_hockey_stick

בגרף: זה גרוע יותר ממה שחשבנו

הנתונים מעל נמדדו ישירות ולא דרך תיווך, הגרף אמיתי. אין כל התאמות של נתונים או מניפולציות סטטיסטיות.

ובכן, הגרף לקוח מן האתר Calculated Risk, (סיכון מחושב) זה הוא גרף ההוקי סטיק החודשי של חברת המשכנתאות הסמי-פדראלית "פאני מיי" המתאר את קצב הגידול בפיגורי ההחזרים של משכנתאות.

"פאני מיי" דיווחה ב-31 באוקטובר כי קצב הפיגור בהחזר תשלומים ב-90 הימים האחרונים עבור ההלוואות הרגילות למשפחות חד הוריות עלה ל-4.45% באוגוסט לעומת 4.17% ביולי ו-1.57% באוגוסט 2008.

המשותף לגרף של פאני מיי ולגרף של מאן הוא השקר הפופוליסטי שתפס אחיזה בתרבות אם זאת הפוליטיקה והעסקים או אם בתחום המדעים – שקר הגורר אחריו מיליארדי דולרים הנשפכים ללא טעם ותועלת.

בחודש מרץ השנה סיפר ד"ר ויליאם קהאן, מנהל סיכוני האשראי של ענקית המשכנתאות "פאני מיי", שהייתה אחראית לשוק של 700 מיליארד דולר, כי כל הגורמים המקצועיים ידעו שהענקת משכנתאות ברבע ממחירן הריאלי תוביל למשבר כבר מאז שנת 2005. "הזהרנו את כולם, את הרגולטור ואת ההנהלות ויש מזכרים רבים בנושא", אך כל זאת ללא הועיל – העובדות והמציאות לא השפיעו על המקובעות המחשבתית והאינטרסים הפוליטיים.

הסיבה בשלה המשיכו בהתנהלות השערורייתית הזאת נבעה מהגישה שדגלה "בזכות לבעלות על בית לכל" – גם אם אין אמצעים לשלם עבור הבית. היום אנו יכולים לראות את גרף הפיגורים המזנק מעלה המלמד כי "אין ארוחות חינם". ההתעלמות מן העובדות והמציאות מביאה אותנו בסופו של דבר לשלם מחיר. זאת היא תובנה ברורה ממשבר" ההתחממות הגלובלית" כמו גם ממשבר המשכנתאות – למרות שמנכ"ל פאניי מיי אשר קודם למשרת תת-שר האוצר בממשל אובמה כנראה חולק על קביעה זאת.

ובכן זה אולי הזמן להציץ בגרף ההוקי הגדול מכולם – זה שבשבגללו מזיעים עכשיו נגידי כל הבנקים המרכזיים שהשקיעו בדולר, חוץ מסטנלי פישר כמובן, זה הוא גרף כמות הכסף במשק האמריקאי.

מקור: AMBNS, St. Louis Adjusted Monetary Base

הוספת תגובה