המחטף הגדול של צאבז

מאת: INVESTOR'S BUSINESS DAILY | באנכי מתאריך: 27 באוגוסט 2008

צאבז האדוםההשתלטות של ונצואלה על נכסי חברת סמקס (Cemex ) ביום שני (18 באוגוסט) הינה יותר מאשר הלאמה טיפוסית של משאבים. האופי הנקמני של השתלטות זאת קשורה להנהלה המקסיקאית שלה. זהו מסר לאחרים באזור.

בדומה לכיבוש צבאי כביכול, האיש החזק של ונצואלה הצעיד את כוחותיו באישון לילה על מנת "לקחת חזרה" ארבעה מפעלי מלט של סמקס כחלק מהלאמת המלט שהוכרזה באפריל. "הגיע הזמן" הוא הכריז ביום שלישי, וקרא לפעולתו "צעד לקראת הסוציאליזם".

צאבז החל בפיצוץ זיקוקים כשהמון לבוש חולצות אדומות, שופטים ופוליטיקאים צעדו לכיוון המפעלים על מנת להכריז על "נצחונם".

מדוע "הובסה" קומקס? משום שבאפריל האחרון, אמרה סמקס המקסיקאית לצאבז כי מפעליה שווים 1.3 בליון דולר, בהתבסס על מדדי ערך מקובלים. צאבז אמר לא משחקים, ולאחר שהפיל את מניותיהם בבורסת קראקס, הציע 800 מליון דולר ולא יותר.

הונצואליאנים אמרו את המילה האחרונה, והחלו לנוע לקראת הכיבוש הנלעג שלהם אפילו בטרם הסתיימו 90 ימי המשא ומתן שהציע צאבז.

עבור בני אמריקה הלטינית, זאת היא קריאת השכמה. חברות של אמריקה הלטינית כבר אינן פטורות ממשחקי הכוח של צאבז. בפועל, חברות מאמריקה הלטינית יכולות לצפות ליחס גרוע יותר מאשר החברות המערביות שאותן צאבז כבר חטף.

הנשיא המכסיקאי פיליפה קלדרון, שהתנצחויות עם צאבז על נושאי השוק החופשי אינן זרות לו, התלונן כי ההשתלטות של צאבז אינה אלא הפלייה נגד החברה המכסיקאית. הוא ציין כי ונצואלה שילמה לשתי חברות מלט אחרות – הולסי (Holcie) השווצרית ולאפארג' (Lafarge ) הצרפתית – מחירים הוגנים עבור נכסיהם. כך שהחברה המקסיקאית נגזלה, דבר "שאנו לא יכולים להבין", אמר קלדרון, בקריאה לשיחות נוספות.

ככל שתקדים מקסיקו להכיר במובן מאליו, יוטב לה.

ההתייחסות הנקמנית של צאבז לחברה המקסיקאית קשורה יותר לתיעובו את מקסיקו, ואת נתיב ההתפתחות הקפיטליסטית בה היא צועדת, מאשר למחירים. חברות לטינו-אמריקאיות מצליחות צריכות לצפות ליחס קשה במיוחד מצאבז אם הן מצליחות. כבר נראים סימנים רבים לכך.

אחד מהם, היה בפעם האחרונה בה צאבז הציג מחזה של מצעדי המונים ודגלים בעת ההשתלטות על נכסי אקסון מובייל בשנת 2007. כמו אקסון, סמקס הינה חברה זרה, והערך שהופקע – כ-1 בליון דולר במקרה של אקסון ו1.3 בליון דולר במקרה של סמקס – הינם דומים.

שני, כמו אקסון, סמקס הינה חברה גדולה שהתנגדה להתעמרות על ידי דיקטטור קטנוני. דווח כי סמקס אמרה לצאבז כי היא תפגוש אותו בבתי משפט בינלאומיים.

chavez_shows_off_new_cement_technology.jpg

כחברות גלובליות, גם אקסון וגם סמקס יודעות כי תגובתן לצאבז נבחנת מקרוב על ידי דיקטטורים נוספים. הן חייבות להגן על בעלי המניות שלהן, רעיון שהינו זר לצאבז.

והדברים מגיעים מעבר לכך, קומקס המקסיקאית, כמו אקסון שבסיסה בארה"ב, נודעת בטכנולוגיות המתקדמות שלה, תפעולה המתקדם בתחומו, שקיפותה הפיננסית ורווחיותה הגבוהה. בעבור כל חברה זהו הישג ראוי לציון. אולם בעבור חברה מקסיקאית הדבר בולט במיוחד.

צאבז לא רק שאינו יכול לסבול את מקסיקו, הוא גם לא יכול לסבול את הרעיון של חברה לטינו-אמריקאית מצליחה ברמה עולמית כמו קומקס המעניקה דוגמה לאזור. במקום להניח להם לנפשם, הוא לא רק מנסה לשדוד אותם עם הלאמה, הוא גם פיברק האשמות של התחמקות מתשלומי מיסים ונזקים סביבתיים –האשמות ששום חברה מולאמת לא חמקה מהן.

צאבז הלאים את הטלקומוניקציה, חשמל, חקלאות, ברזל, פלדה, נפט ובנקים במהלך שנתיים במאמץ לסיים את הבעלות הפרטית ולהפוך את ונצואלה לקובה. כל החברות המולאמות עברו מאז מרווחיות להפסדים.

השגשוג והחיים הטובים יותר שהעניקו המשרות שיצרה קומקס ל-67 אלף עובדיה כמו גם המוצר המעולה שהיא סיפקה ללקוחותיה איים ישירות על טענתו של צאבז לשליטה אידיאולוגית באיזור.

כפי שאמרנו, צפוי כי קומקס תגן על עצמה בבתי המשפט. אולם על הממשל המקסיקאי להקשיח עצמו ולהתעמת עם טורפים המאיימים על הצלחת הסקטור הפרטי ביותר מאשר בחזית אחת. ובמיוחד הזעם הקיצוני של צאבז כלפי מקסיקו.

                                           storyend_dingbat.gif

© 2008 by Investor's Business Daily, Inc. Reprinted with permission

כל הזכויות שמורות ל- Investor's Business Daily, בעל הזכויות אינו אחראי לתרגום של המאמר המקורי ולכל הצגה לא נכונה או שינוי בהקשר המקורי הנובע מן התרגום.

הוספת תגובה