10 מדליות אולימפיות לא מספיקות לאגנס קלטי לפרס ישראל

מאת: רפי גליק | 24 ביולי 2009

המכביה היא הוכחה שגם אם ישראל לא זוכה להישגים בינלאומיים בספורט, אפשר לארגן אירוע שבו אנו ראש לשועלים ולקטוף את רוב מדליות הזהב.

בקונצרט הפתיחה בהיכל התרבות אמרה שרת התרבות והספורט לימור ליבנת (לא ציטוט מדוייק) כי היהודים שלא הורשו להשתתף במשחקים האולימפיים בשנת 1932 יצרו את המכביה,האירוע הבינלאומי השלישי בגודלו בעולם, וכי מעז יצא מתוק.

השרה הנכבדה שקראה נאום מנוסח מהכתב, שכחה כנראה כי יסורי היהודים שהתחילו ב 1932 הביאו לשואה הנוראית ולששה מיליון קורבנות וכי המכביה היתה אירוע שולי ביותר בדברי הימים של עם ישראל.

גם ראש עיריית ירושליים ניר ברקת אומר "אין ירושליים ללא בית"ר" . גם הוא כנראה לוקה בשכחה היסטורית או שפיו הולך לפני מוחו. מי שחושב בצורה כזו כנראה יהיה לו קשה לדבר על לבם של החרדים בירושלים בירתנו הנצחית.

לא ראינו בטכסי הפתיחה של המכביה את אגנס קלטי, ניצולת השואה שעלתה לישראל ב-1957. הספורטאית בת ה 88 המעוטרת ב 10 מדליות אולימפיות, יותר מכל אזרח ישראלי בדורות האחרונים ובין חמשת הספורטאים המעוטרים בכל הדורות של המשחקים האולימפיים.

אגנס קלטי למרות היותה אזרחית ישראל זוכה בארץ מגוריה הונגריה לדירת שרד ולפנסיה של 2500 דולר לחודש. בהונגריה היא בין 12 הספורטאים הגדולים שראויים לכבוד ותמיכה ממשלתית.

אגנס קלטי בילתה את השנים הטובות שלה כספורטאית צעירה במסתור מפני הנאצים ובהחלפת זהויות. למרות המלחמה היא חזרה לפעילות ספורטיבית בגיל 26 וזכתה באולימפיאדת מלבורן ב 1956, בהיותה בת 35, בעוד 4 מדליות זהב.

מאז אגנס קלטי כבר לא זכו במדליות זהב מתעמלות כה מבוגרות.

אגנס קלטי היא הספורטאית היהודיה המפורסמת והמצליחה ביותר מאז ומעולם, כשבארונה 10 מדליות אולימפיות (מתוכן 5 מוזהבות), ומדורגת חמישית בדירוג כל הזמנים של האולימפיאדות מבחינת מספר המדליות בהן זכתה, ובמקום הרביעי בדירוג מדליות הזהב.

ביקורת חריפה שמתחה אגנס קלטי על ראשי הספורט בישראל, במוסף שבעה ימים של ידיעות אחרונות בשבוע שעבר, גרמו כנראה לראשי המכביה להזכירה בטכס הסיום. בטכס הנעילה של המכביה תשתתף אירה ריסנזון, המתעמלת האולימפית, ותקבל את נס המורשת היהודית בספורט, מידיה של אגנס קלטי – הספורטאית הוותיקה. מן הראוי שאגנס קלטי בת ה 88 תזכה לפרס ישראל על מפעל חיים בספורט. היא ראויה לכך מכל ספורטאי ישראלי עלי אדמות.

הוספת תגובה