נגיד הבנק המרכזי של זימבבואה מברך גם את סטנלי פישר

מאת: מוטי היינריך | פורסם במקור באתר קו ישר ב-30 בינואר 2009

הזרמות הכסף האדירות, ללא תקדים היסטורי, של הממשלות והבנקים המרכזיים במערב יכרסמו בערך המטבעות ויגררו להיפר אינפלציה ולמשבר עמוק יותר. המשבר האמיתי, שעליו טרם החלו לדבר, יביא כנראה את הקץ למערכת המוניטארית שהכרנו, בשליטת הבנקים המרכזיים והממשלות. בשבועות הקרובים נדע אם הנשיא אובמה יצעיד את אמריקה בעקבות זימבבואה.

שיעור האינפלציה השנתי בזימבבואה עומד השנה על בערך 165,000%. ספק אם שיעור אינפלציה כזה ניתן למדידה… ערכו הנקוב של שטר הכסף הנפוץ היה באפריל [2008] 50,000 דולר מקומי [ZWD שערכם בשקלים עמד אז על כ- 4 ¤.]

דר' גדעון גונו, הוא נגיד הבנק המרכזי של זימבבואה [Gideon Gono]. הקטע הבא מצוטט מהדו"ח של הבנק המרכזי של זימבבואה:

"…הרשויות המוניטאריות [בנקים מרכזיים] בעולם, כולל אלה של ארצות הברית ובריטניה לא רק מדברים, אלא גם מיישמים תוכניות גמישות ופרגמאטיות אותן הם רואים כהכרח לטובת האינטרס הלאומי שלהם…

זימבאבווה מעבר לפינה…זה בדיוק המסלול בו התחלנו לפני למעלה מ-4 שנים, מתוך ראיית האינטרס הלאומי שלנו ולמרות אי ההבנה והדמוניזציה מולה התמודדנו… בחינת פעילותם של בנקים מרכזיים בעולם, הזרמת 160 מיליארד דולר על ידי הבנק המרכזי האמריקאי נועדה למנוע פריצת משבר כלכלי חמור. התפתחויות דומות בבריטניה ובמדינות אחרות מעלות על נס את פעילותן לחילוץ סקטורים כלכליים מקשיים במטרה לבסס יציבות מקרו כלכלית ופיננסית.

…כאן בזימבבואה עמדנו לפני מספר שנים על סף פשיטת רגל של בנקים. הגבנו באספקת נזילות באמצעות קרן הבנקים בקשיים [TBF]. פעולה שזכתה לביקורת נוקבת מצד מוסדות בינלאומיים שממלאים כיום פיהם מים כאשר הבנק המרכזי הבריטי והאמריקאי נוקטים בדיוק באותו צעד ובנסיבות דומות…

…בתפקידנו כרשות המוניטארית המרכזית, אנחנו מברכים את עמיתנו בעולם שהכירו בצורך לאמץ גישה גמישה של התערבות פרגמאטית בכלכלה כדי לתמוך בסקטורים כושלים בנסיבות יוצאות דופן כגון אלה."

עד כאן דברי נגיד הבנק המרכזי של זימבבואה, דר' גדעון גונו. זו אינה בדיחה. אתם מוזמנים לקרוא את הדו"ח המלא. אין לנו מידע על מומחיותו הכלכלית של נגיד הבנק של זימבבואה, אך נראה שעל סמך "צעדי החילוץ" הדומים שננקטים על ידי ה"מומחים" במערב – דר' גדעון גונו אינו פחות מוצלח או "מומחה" מסטנלי פישר וברננקי. סיכוי סביר שניווכח גם בתוצאה דומה – היפר אינפלציה הרסנית.

תודה לגולש דוד שהפנה אותנו לדו"ח המדובר.

עידכון באדיבות יעקב מקו ישר: מסימני האינפלציה בזימבאבוואה – נפרדים מ-12 אפסים בשטרות.

בקרוב זה יקרה גם בארה"ב, על פי הקצב שהם מדפיסים כסף.

"בקרוב" אין פירושו מחר, בעוד חודשיים או בעוד שישה חודשים. תהליכים כלכליים לוקחים זמן. אם הם ימשיכו לבזבז כסף כמו מלחים שיכורים, כפי שהם עשו ב 3 החודשים האחרונים, ומתכוונים לעשות בשנתיים שלוש הקרובות – בסוף הם יגיעו לאינפלציה אסטרונומית ולאיבוד ערכו של הדולר.

תכנית "ההמרצה" (stimulus  ) של הנשיא אובמה היא תכנית ביזבוז כספים אדירה, כולו כסף מודפס, בדיוק כפי שהייתה תכנית ה"הצלה" בסך כטריליארד דולר של הנשיא בוש, ברבעון האחרון של שנה שעברה.

הרבה מדינות כבר ניסו בעבר את ה"פטנט" של הדפסת כסף, ישראל ביניהן. בשנות ה 1980 הראשונות הייתה בישראל אינפלציה של כ 20-25% בחודש. כל מדינות דרום אמריקה, ורבות ממדינות אירופה (יוון, איטליה, גרמניה של ווימאר) התנסו בנסיונות דומים. אין פה אפס, זו לא תיאוריה, אלו עובדות. הדפסת כסף בכמויות גדולות פירושו אינפלציה, איבוד ערך הכסף, והרס הכלכלה, שלא יכולה לתפקד ללא מטבע יציב.

מאחר והדולר משמש כמטבע רזרבה עולמי, ביטול הדולר או איפוסו (כלומר קירוב ערכו לאפס) יהיו לה השלכות חמורות על הכלכלה העולמית. זה לא יקרה מחר, אבל זה יקרה, וזה וודאי כמו שהשמש זורחת מחר.

כדי להבין כמה כסף מדפיס הבנק המרכזי בארה"ב, בעקבות המשבר הכלכלי – הביטו בגראף זה המתאר את כמות הכסף במחזור


שימו לב לעלייה התלולה והפתאומית. (האזורים האפורים הן שנים של האטה כלכלית).

הוספת תגובה