מי יצילנו מרעב?

מאת: יעקב ר. | 9 בדצמבר 2008 מתוך הפוסטים בבלוג אתר "קו ישר"

לרגל פריסתה המתוקשרת היטב של "רשת ההצלה" לפניכם הכרונולוגיה של השתשלות האירועים והגיחוך שבהם. הנה בא יומם הגדול של השועלים, מהמרי הבורסה ומדפיסי הכסף… ועצה לסיום: גמלאים עם "רשת בטחון" רוצו לשחק בבורסה – אין לכם מה להפסיד!

פרק ראשון: אולמרט יציל אותנו

אולמרט הטוב והמיטיב יבוא ויציל אותנו. אין לנו צורך לדאוג יותר, יש מי שדואג לנו. אפשר לישון בשקט. (אלא שמשום מה, תמיד שאני שומע אולמרט אני שולח אינסטינקטיבית את היד לארנק, לוודא שהוא עדיין במקום).

"לא יכולנו להפקיר הכסף שאזרחים יעדו לשנות הפרישה, אמר ראש הממשלה" – בוודאי שלא. איזו שאלה.

הם הודיעו על תוכנית שפרטיה טרם סוכמו ואינם ברורים כלל, ושתכנס בתוקפה ב 1 בינואר 2009, כלומר לא תכסה את ההפסדים שעד עכשיו. אח"כ תהיה רשת בטחון של החסכון, למי שמגיע לגיל 60 ומסכים לא למשוך את הכסף – לאלה יבטיחו את הקרן+הצמדה+ריבית של 2-3% – הפרטים לא ממש ידועים לאיש, העיקר שיש הצלה..

בכל זאת – מה שחשוב הוא לצאת בהודעה חגיגית לעיתונות כדי שכולם ידעו שאולמרט דואג לנו. חשוב להודיע מהר, מהר, לפני שאולמרט נעלם מהזירה כדי שחלילה לא יהיה זה ביבי שיודיע על רשת הבטחון ויגנוב את ההצגה. סימכו על אולמרט, בעיניני דאווין פוליטי הוא מומחה. זה תחום התמחותו העיקרי.

לא ברור כמה אנשים, אם בכלל, יקבלו מה, וכמה זה יעלה, ומאיפה יבוא הכסף. אבל, כאמור, לא הכסף חשוב – העיקר הכוונה או ה"יעדים" הנעלים.

פרק שני: גימלאי דער נעבעכדיקר

שמשון המסכן (באידיש) – קראו כמדומני לישראל ראש הממשלה המנוח לווי אשכול, אחרי מלחמת ששת הימים. (זה הפך שם של ספר של אפרים קישון).
הגימלאים המסכנים – חשוב לרוץ ולהציל אם קופות הגמל שלהם, כי הם נורא מסכנים וחסרי אונים. האומנם?

אכן, הזקנים, או הפנסיונרים הם קבוצה חלשה – כוח העבודה שלהם לא מה שהיה פעם, גם לא הראיה, והגב כואב. והיד לא הכי יציבה. יותר טוב להיות צעיר, אין על כך עוררין.

אבל דווקא מבחינה כלכלית הזקנים הם הקבוצה החזקה ביותר בחברה. הם הספיקו במשך חייהם לעבוד, לחסוך, לצבור נכסים, לפרוע את המשכנתאות, ועכשיו יש לכל אחד קצת כסף שמור בצד. ולמרבית הזקנים יש גם פנסיה, לעיתים קרובות פנסיה תקציבית (עובדי המדינה, צה"ל), או פנסיות מובטחות מקרנות פנסיה וותיקות. הזקנים אינם מסכנים מבחינה כלכלית. הצעירים – מצבם הרבה יותר קשה, אין להם הרבה כסף, הם צריכים כסף כדי ללמוד, כדי להקים משפחה, כדי לקנות דירה, כדי לטייל בהודו. יש להם משכנתאות מפה עד הודעה חדשה.

אז למה דחוף כל כך "להציל" את קופות הגמל, דווקא של הזקנים ?
הזקנים כבר יש להם דירה, ואין להם משכנתא, וההוצאות לא מי יודע מה גבוהות (חוץ העלויות הטיולים לתאילנד).

לא מדובר בקשיי קיום. לאנשים שיש להם קשיי קיום – יש רשת בטחון סוציאלית במשך כל ימות השנה. יש ביטוח לאומי, יש אבטחת הכנסה. לעומת זאת, קופות גמל יש לכולם, ולא כולם מסכנים. מרבית האנשים אמידים למדי, ויסתדרו כך או אחרת גם אם קופת הגמל תפסיד 20% מערכה – ביחוד שזה ערך שהתנפח יפה מאד בשנים האחרונות…

אבל מה – להציל את הזקנים המסכנים – זה נשמע נורא "in" – דמאגוגיה נורא קליטה, ערבה לאוזן.

כל הפוליטיקאים, ביבי, אולמרט, עיני , כולם קפצו על המציאה כמוצא שלל גדול. זה עושה כותרות, וזה עיקר החיים בשביל פוליטיקאי. אז יש לנו תכנית הצלה. את החשבון ישלמו בעתיד הצעירים, כאשר תפרוץ האינפלציה, והכלכלה תצלע. אבל אז אולמרט, וכנראה גם ביבי ועיני, יהיו פנסיונרים.

סוף דבר: דאגה אמיתית לגמלאים

מתוך דאגה אמיתית לגורלם של הגימלאים אני מתגייס למאמץ, ונותן להם רמז ועצה לעתיד.

בידקו אם אתם באמת מכוסים על ידי רשת הבטחון הממשלתית של אולמרט. אם כן – רוצו מהר ליועץ ההשקעות שלכם ותעבירו את קופת הגמל לקרן המשקיעה הכי הרבה בבורסה. אין לכם מה להפסיד. מחירי הסחורה בבורסה נמוכים, ואם הבורסה תעלה תרוויחו הון. לא מן הנמנע שתעשה כך תוך שנתיים.
אם הבורסה תאכזב ותיפול, גם כן לא נורא, יש לכם רשת בטחון, הממשלה תשלם. ממש אמריקה: הרווח כולו שלכם, ההפסדים – של הממשלה, הסיכון בוטל, יחי אולמרט.

דרך אגב: האופציה להעביר את כספי קופת הגמל בין קרן לקרן הייתה קיימת מאז הרפורמה. תמיד הייתה לגימלאים (ולכולם) האפשרות להחזיק את כספם בקרן סולידית עם מרכיב מניתי קטן, או ללא מניות בכלל. כמובן, כולם העדיפו את הקרנות עם רכיב מנייתי גדול, כי אלה הרוויחו הכי יפה. זה לא שהממשלה כפתה עליהם להשקיע את קופת הגמל בבורסה – הממשלה רק איפשרה זאת, ההחלטה היתה, והינה בידי האזרח.

ולסיכום : סאלח שבתי ונחמיה שטרסלר

במאמר מצויין אומר נחמיה שטרסלר (הכתב הכלכלי בהארץ), בכשרון רב מה שאני מנסה להביע בשפה די עילגת. זכות הדיבור לשטרסלר:

"הרשת רעה לשוק ההון. היא תכניס רעש ובלבול. היא תאלץ את הקופות והממשלה להקים מנגנונים שיבדקו את העושר של כל אחד, והרי אין רישום משפחתי בישראל של נכסים פיסיים או פיננסיים. האוצר ייאלץ להקים "מינהלת רשת הביטחון" שתספק תעסוקה להרבה כלכלנים. ואז הביורוקרטיה תחגוג והתלונות ייערמו. ובכל מקרה, לא בטוח כלל שעיני וברוורמן יסתפקו בתוכנית המצומצמת. סביר שהם ידרשו הרבה יותר.

הרשת לא תשנה את המציאות בשוק ההון, כי אין היא נותנת הגנה לכל חסכונות הציבור, אלא רק לחלק קטן ממנו. לכן המגמה בשוק ההון לא תשתנה. איגרות החוב הקונצרניות והמניות לא ייהפכו לפתע לסחורה מבוקשת. אולי אפילו יקרה ההפך, עקב הבלבול והאי-ודאות שהרשת מביאה בכנפיה. זהו מהלך מיותר, יקר, ובזבזני. מהלך פוליטי שהמשמעות שלו היא שבחירות 2009 יהיו הבחירות היקרות ביותר בישראל מאז ומעולם."

"אז מה המסקנה? ששלושת ראשי המפלגות הגדולות חושבים שהעם שלנו הוא טיפש גמור ושאפשר לעבוד עליו בקלות. שאסור לומר לו את האמת, אלא רק להבטיח לו משהו לא נכון ולא צודק, בנוסח סלאח שבתי. כנראה ששום דבר לא השתנה באמת מאז ימי המעברות."

"במרוץ הפופוליסטי עלה על כולם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, שאיים בהשבתת המשק כולו אם הממשלה לא תתחייב לרשת ביטחון רחבה, שתחזיר את ההפסדים לעובדים הכי עשירים במשק: עובדי חברת החשמל ועובדי רשות הנמלים. ומי ישלם את המיליארדים? הציבור החלש, שבקושי גומר את החודש, שאין לו בכלל קופת גמל. זה הסוציאליזם הציני נוסח עיני, שאליו הצטרף בחדווה הסנשו פנשה שלו, שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים. מזל שפתרון מטורף כזה לא התקבל אתמול. "

"השבוע עלה גם רון חולדאי על הסוס הדוהר. בראיון לרדיו הוא דיבר על מי שגרם לנזקים הגדולים בקרנות הפנסיה – ביבי נתניהו – ותבע את תיקון הנזק"…

"כמו כן, בחמש השנים שבין 2003 ל 2007 הרוויחו קופות הגמל וקרנות הפנסיה 65%, ועכשיו, ב-2008, הן מפסידות 20%. כלומר נשאר עדיין רווח של 32%. אז מדוע לדבר רק על הנזק ולא על הרווח? כי זה משרת את האינטרסים הפוליטיים של העבודה?

האם חולדאי יודע שהמעבר להשקעות בשוק ההון החל אצל קופות הגמל ב 87' והסתיים ב 2002, עוד לפני שביבי חלם בכלל להיות שר אוצר? נכון שנתניהו העביר גם את קרנות הפנסיה החדשות לשוק ההון. אבל צריך להבין שבלי המעבר לשוק ההון, המשק לא היה צומח בקצב המהיר שצמח, והאבטלה לא היתה יורדת.

האם חולדאי יודע שהממשלה היא זו שהצילה ב 2003 את העמיתים בקרנות הפנסיה של ההסתדרות שרואה את עצמה "סוציאליסטית", אך בפועל גנבה את הכסף מקרנות הפנסיה הוותיקות למימון פעילות פוליטית, העסקת אלפי מקורבים ומתן פנסיה מוקדמת לפעילים? "

נחמיה שטרסלר מתקבל בזה כחבר כבוד ב"קו ישר", למרות שלא תמיד אנו מסכימים עם כל מה שהוא כותב.


 

הוספת תגובה