איך נפלו גיבורים (ב"עוקץ" התקשורתי)

אובמה 08מאת: בועז ארד | 8 באוקטובר 2008

השבוע נחשפנו ל"עוקץ" של תומכי אובמה בדמות סרטון תעמולה חדש שגייס, מי ברצון ומי בלא ידיעתו, קצינים ובכירי מערכת הבטחון בישראל לטובת הקמפיין שלו, הפרשה מספרת גם על פרשת הדרכים של החברה הישראלית – אחרי מי נלך ולאן?

בערוצי האינטרנט מוצג שוב ושוב הסרטון בו נראים קצינים ישראלים בדימוס ובכירים ממערכת הביטחון, המביעים תמיכה במועמד הדמוקרטי לנשיאות בארה"ב ברק אובמה. החיפוש אחר כותרת הסרט בגוגל מניב כבר מעל ל1000 תוצאות המתפזרות בין אתרים שונים. מאחורי התרגיל עומד גוף שהוקם על ידי תומכי אובמה במטרה לגייס את הקול היהודי, הקמפיין המתנהל תחת ארגון בשם JCER, קרי Jewish Council for Education and Research העלה את הסרטון ליוטיוב (כאן) וגם תחת השם ישראלים למען אובמה כאן ולאתרים נוספים.

האמנם אובמה טוב לישראל?

המצב הוא שאובמה הוא הבחירה היותר גרועה בין שתי אפשרויות מבחינת ישראל. אובמה מייצג סטאטיזם אלטרואיסטי-סוציאליסטי מבחינת השקפת עולמו החברתית וגישה צ'מברלינית של התרפסות והתפשרות כלפי כוחות "ציר הרשע" מבחינת מדיניות החוץ, ובכך הוא אינו מציע מתכון לשרידותה של ישראל כמדינה ריבונית במזרח התיכון.

ואכן, אחת הכותרות המרכזיות בסרט קוראת להידברות עם איראן: "בוש ומק'קיין מסרבים לדבר עם איראן. האם זאת הגישה הנכונה לטיפול האיום הגדול ביותר על בטחון ישראל?" שואלת הכותרת והבכירים הישראלים מוצגים כתומכים בעמדת אובמה ותשובתו לשאלה.

אמנם רבים ולא טובים בישראל דוגלים בגישה פוסט-ציונית ואנטי-רציונאלית ומזדהים עם ההבטחות ה"רעננות" לשינוי של אובמה תוך שהם חולמים על ניגוב חומוס בדמשק ועסקים בטהראן, אולם ספק אם אפילו הם, ברגע של פיכחון, יצדיקו התערבות של בכירי מערכת הביטחון הישראלית בבחירות בארה"ב.

Socialism is not the answer. It's the cause.

מצעד הבכירים

הסרטון עתיר בכירים המעטירים מחמאות על אובמה:

מפקד המוסד לשעבר ,אפרים הלוי אומר בתשדיר: "אני חושב שאובמה הוא משב רוח רענן, הוא מאוד מרשים, והוא מתקשר טוב וזה חשוב מאוד בפוליטיקה ".

רא"ל (מיל.) ליפקין-שחק, אמר כי: "בוש ניסה בהתחלה, אבל אני לא חושב שהדברים השתנו בצורה דרמטית בתקופה הזאת. להפך, אני חושב שהמעורבות האמריקאית לא נעשתה בצורה מקצועית מאוד. כשאני מאזין לנאומים שלו [של אובמה], נאום בפני איפא"ק, נאומים באמריקה ובישראל, אני בוטח בו".

האלוף (מיל.) עמרם מצנע אמר: "עוד ארבע שנים של דישדוש וחסר הכרעה וחוסר מעורבות אמריקאית יותר אינטנסיבית יהיו רעים מאד למדינת ישראל ועל כן חשוב שדווקא הידידה הגדולה ביותר שלנו בעולם המערבי תהיה יותר מעורבת, יש לי תחושה כי אובמה כשחקן חדש ביחסי החוץ האמריקאים יכול להיות שיעשה את זה".

יוסי אלפר, המוצג כאיש מוסד בכיר אומר: "מק'קיין, כך ניתן לשער על פי דבריו, ימשיך פחות או יותר את המדיניות של הנשיא בוש, מדיניות שנכשלה". .. …"כוחו של אובמה בקשר להתמודדות עם איראן הוא בכך שהוא רוצה לדבר עם איראן וזאת פרידה מהמדיניות המוטעית, לא רק של 7 וחצי השנים האחרונות אלא גם של ממשל קלינטון. היו אז נסיונות של איראן לדבר. אני חושב שאובמה צודק באומרו, הבה נסיר את התנאים, הנושאים האלו רציניים מידי מכדי להיות מטופלים דרך צדדים שלישיים ומתווכים הבה נדבר ישירות"… .."אני מתלהב, ואני חושב שישראלים רבים מתלהבים כשאנו מאזינים לאובמה ורואים אותו במוכנותו להביא גישה רעננה לאיזור ובמיוחד להוריד תנאים ותנאים מוקדמים לדיבור".

תת-אלוף (מיל.) שאול אריאלי שפיקד על כוחות צה"ל במרחב עזה, אומר: "אני חושב שאובמה הוא האדם הראוי יותר לפחות על פי הצהרותיו ועל פי כוונותיו לפתוח דף חדש במערכת היחסים גם עם העולם הערבי וגם עם ישראל מתוך כוונה להגיע להסכמים שיעזרו להגיע ליציבות אזורית וישמרו על האינטרסים של הצדדים פה וגם על האינטרסים של ארה"ב". … "הדוקטרינה של בוש הובילה אותנו למצב הנוכחי שבו יש התחזקות של הכוחות הקיצוניים באיסלם, הכוחות הקיצוניים בלאומנות הפלשתינית של החמאס והג'יהאד האיסלמי ושאר הגורמים".

תא"ל (מיל.) שלמה ברום אומר בסרטון: "שמונה שנים של ממשל בוש שלפי הקריטריונים השגורים הוא מאוד אוהד לישראל, הנשיא הכי ידידותי לישראל שהיה אי פעם בהיסטוריה של יחסי ישראל-ארה"ב, לדעתי גרם נזק רב לאינטרסים של ישראל… ..אני חושב שרוב הסיכויים שאובמה יהיה נשיא טוב יותר בשביל ישראל, כי נראה שמר מקיין ימשיך את אותה המדיניות של ממשל בוש שאינה כל כך עוזרת לישראל בלשון המעטה."

תת אלוף (מיל.) גיורא ענבר, לשעבר מפקד היק"ל, אומר: "אני לא משוכנע כי הדרך להתמודד עם ציר הרשע היא דרכו של הנשיא בוש, אני לא רואה הצלחה גדולה מידי לדרך הזו ואני מברך כל מי שינסה דרך אחרת כדי להתמודד עם ציר הרשע". והוא מוסיף: "אני אישית הייתי בוחר באובמה כדי לעזור למדינת ישראל"

האלוף (מיל.) עוזי דיין אמר בסרטון: "ישראל לא רוצה לשלוט באמת בעם הפלשתיני כי אנחנו רוצים להיות מדינה יהודית ודמוקרטית, ולא מדינה דו-לאומית", וכי לדעתו "צריך לדבר עם איראן".

מכים על חטא

ואכן, עם פרסום האירוע בישראל צוטטו חלק מן המרואיינים בסרטון התעמולה והסבירו כי "הוטעו" ונוצלו לרעה. עוזי דיין, אחר המרואיינים הסביר לג'רוזלם פוסט כי "זה [הראיון בו צולם] לא היה לגבי קמפיין, אלא בנוגע לסוגיות פוליטיות וביטחוניות במזרח התיכון שהנשיא הבא של ארה"ב יהיה מעורב בהן.. ..שום דבר לא נאמר לגבי אובאמה או מקיין". דיין הדגיש כי הוא אינו מעוניין שאנשים אחרים יתערבו בבחירות הפנימיות בארץ, "כפי שאני איני צריך להתערב בבחירות בארה"ב".

בראיון רדיו הסביר דיין כי פנה לחברת ההפקה שראיינה אותו בתואנה שמדובר בדיון כללי על הנושאים שיונחו על שולחנו של נשיא ארה"ב הבא בבקשת הסברים. התשובה שקיבל הייתה כי "אלו לא אנחנו" אלא ארגון אחר (כלומר, JCER ) שנטל את החומרים והפיק את סרטון התעמולה… כך עמד דיין בפני מאבק שבסופו של דבר הסתיים בהוצאתו מן התשדיר אולם חלק גדול מהנזק כבר נעשה. אגב, בראיונות הסביר דיין כי מדיניותו כלפי איראן הפוכה מזאת המוצגת בסרט.

גם אפרים הלוי, שמופיע בסרטון, הגיב על הפרשה בתגובה לעיתון הארץ: "אמרתי שאובמה הוא אישיות מרעננת מעניינת וכן הלאה, אבל אמרתי דברים חיוביים גם על מקיין".

על שלושה סוגי בכירים מספרת הפרשה

מה אנו למדים מהסרטון? כי יש שלושה סוגים של בכירים לשעבר במערכת הביטחון בישראל:

הסוג הראשון הוא של כאלו שאינם תומכים באובמה או במדיניותו אך נפלו קורבן "לעוקץ" התקשורתי בשל טעויות בהבנת ההתנהלות התקשורתית, חוסר בירור מספיק של העובדות ואי ידיעה של מהות הגופים העומדים מאחורי ההפקה, כשאלו לוו באי קביעת סייגים ותנאים לראיונות שהעניקו. בכירים אלו גילו כי בשדה הקרב התקשורתי האויב לא נוהג ב"הגינות" ולא לוקח שבויים – את הנזק שנעשה בעקבות תמימותם קשה לתקן.

הסוג השני הם אנשי "נזיד העדשים". כאלו שתומכים באובמה ומחזיקים בתפיסה פוסט-ציונית ומוכנים ללכת אחר חזונם גם על חשבון מדינת ישראל – "אידיוטים מועילים" כדברי אבות הקומוניזם, או מאתרגים (כנהוג במקומותינו) שאחריהם המבול. הנזק אותו גרמו אלו הינו לחם חוקם הם ימשיכו עד אשך יתגשם חלומם, גם אם בדרך נאבד את המדינה.

אולם הסוג השלישי הוא הסוג שכדאי לנו לשים לב אליו במיוחד, הוא מורכב מאלו שאינם מופיעים בסרט – אלו שידעו לומר לא. אנשים מאוזנים יותר שהביטו ימינה ושמאלה והבינו כי מתגבשת קואליציה של מרואיינים שאסור לה להתגבש, אלו האנשים שידעו להגיד לא למיקרופון המפתה או הציבו תנאים מגבילים להפקה הנכלולית.

מי מבכירי מערכת הביטחון המבקשים או יבקשו בעתיד את קולנו שייך לאיזו קבוצה – לכם הקוראים הפתרונים – הפרסים לחידון – חיים או מוות, על חשבון הציבור.

***

גירסה ראשונה של המאמר פורסמה גם באתרו של יואב יצחק News1

***

עידכון: בסרטון קודם שהוצג ביוטיוב על ידי תומכי אובמה המכונים "ישראלים למען אובמה" ב-22 בספטמבר מופיע ה"כוכב" המוצג גם בסרטון הגנרלים. אמנון ליפקין שחק המוצג שם כ"אזרח ישראלי אכפתי" לצד אמנים כמשה איבגי, ובעל עיתון הארץ עמוס שוקן. כפי שעמד על כך הפרשן שמואל רוזנר גם סרטון זה נגוע בהטעיות כשהוא משתמש בטכניקות עריכה לייצר תדמית של תמיכה גורפת של כל המפה הפוליטית אך בפועל מסתמך על אנשי שמאל ושמאל קיצוני.

הוספת תגובה