פשיזם אדריכלי

מאת TripleElation | פורסם בפורום הסטודנטים בטכניון בדצמבר 2009

פגשתי בפוסט מעניין באתר הפורום של תלמידי הטכניון והרי הוא לפניכם.

יוצא לי לפעמים לעבור דרך בניין סגו, ולאחרונה צצה שם איזו פינת הגיגים משונה של הפקולטה לארכיטקטורה. בין השאר יש שם את פינת "פשיזם אדריכלי" ושם אפשר למצוא כתבות המכילות כל מיני תובנות; זכור לי איזה משהו על כך שהטכניון ראוי לגינוי מפני שבכינוס\דיון כלשהו השתתפו נציגים ממכללה הנמצאת בשטח התנחלות, ואין כל טעם לדיון אקדמי כלשהו תחת הצל של פשיטת-רגל מוסרית מכזה סדר-גודל. ועוד איזה משהו על חוסר של אומץ ורעננות בקרב סגל הטכניון, כולל דיון במכללה מסויימת, שאינה חברה ב"קונצנזוס הציוני-שמאלני", וכך הלאה וכולי.

ראשית, כל הכבוד לעורכי הפינה, המעלים על נס אידיאלים פוליטיים-מדיניים בלתי-מתפשרים המכתיבים חד משמעית כיצד יש לעצב בניינים ולמי יש להרשות השתתפות בכנסים אקדמאיים, שכן זו ללא ספק הדרך לוודא שכף רגלו של הפאשיזם לא תדרוך במחוזותינו.

בנוסף לכך מודיע שלט הכותרת של הפינה כי איזה מישהו נוהג להסיר את הכתבות המוצגות שם וככל שעובר הזמן הולכת ופוקעת סבלנותם של עורכי הפינה לגבי העניין הזה, עד כדי כך שנכון לעכשיו מבטיחים לאותו אדם על גבי שלט הכותרת "חכה חכה, עוד נסגור איתך חשבון".

כמובן שכל זה לא מענייני אבל בכל זאת אני מתאר לעצמי שאם ירצה המקרה ואני בדיוק אתקל בעורכי הפינה מרסקים את עצמותיו של מסיר הכתבות ההוא במכות נמרצות באחד המסדרונות הדבר יעכיר את מצב הרוח שלי, ואם לא שלי אז לכל הפחות של מישהו אחר. חשבתי להזהיר את הקב"ט, אבל זו הייתה מחשבה פשיסטית, אז גירשתי אותה.

לצערי אני לא מבין שום דבר בארכיטקטורה. חשבתי פעם שמדובר במשהו שקשור לבניינים, אבל במהלך השנה האחרונה הסתבר לי שהארכיטקטורה היא תנועה פוליטית התומכת במלחמה חסרת פשרות בהתחממות כדור הארץ ומבטאת את עצמה באמצעות פסלים קינטיים וכדורוני קל-קר.

ייתכן שקיימים אי-אלו חברים בתנועת הארכיטקטורה העוסקים בתכנון בניינים כך שיעמדו כמו שצריך ואפשר יהיה לחיות בהם, אבל תרומתם של אלו נחשבת שולית והם מתחבאים בפאתי חדרי הלימודים שלהם, מחשש שמישהו יראה את השטויות שבהן הם מתעסקים; ובוודאי שמעמדם נחות מכדי שיוכלו להציג את הרעיונות שלהם במרחב הציבורי של הטכניון, שכן בסופו של דבר אין לנו כל כך הרבה קירות פנויים, והרי את האקלים הפוליטי צריך להציג איפה שהוא.

בכל אופן, מאחר והבנתי את תחום הארכיטקטורה מוגבלת אשמח אם ישפוך מישהו אור על כוונת המשורר והזרם הארכיטקטוני האוואן-גארדי שהקונצנזוס הציוני-שמאלני הוא מושג רלוונטי לגביו. בינתיים אני אלך לחפש בגוגל מאמרים על הקפיטליזם החזירי העומד בבסיסם של אלגוריתמים חמדנים ועל המסר האנטי-אינדיבידואליסטי של mergesort, כדי לתלות במקום כל הפלקטים המשונים האלו בחדר רעש בטאוב שמציגים פרוייקטים של דחיסה מולטי-ליניארית של תמונות או השד יודע איזה דברים לא רלוונטיים.

הוספת תגובה