סיכום שנתי

30 בדצמבר 2006

שנת הכלכלה והמלחמה

המלחמה בלבנון חשפה את הפער העצום שבין המגזר הציבורי למגזר הפרטי בישראל, פער עליו עמדתי במאמר "לקפוץ על המסקנה". הימים הם ימי החנוכה וציטוט השנה בנושא הוא של שמעון פרס (גלובס) : "קרה לנו נס, הארץ עלתה בהכנסותיה ב-50% בהכנסותיה… אני לא זוכר תקופה כזאת". אמנם הימים ימי ניסי החנוכה אולם ההסבר לניסוח המוזר נובע מן הניתוק. הניתוק בין התנהלות המגזר הציבורי שפרס נמנה על בכיריו לבין התנהלות המגזר הפרטי – כה עמוק הניתוק עד כי פרס, בראותו את התוצאות של התנהלות אחראית, מחושבת, יצרנית, ומציאותית אינו מסוגל להסביר את התוצאות אלא במילה "נס".

שנת ועדות החקירה

באחד מסרטיו מתמודד ג'יין הקמן המשחק בתפקיד עו"ד המתמודד עם תאגיד ענק המנצל כל פרוצדורה חוקית על מנת להימנע מהכרעת הדין. כאשר הוא דורש לקבל מסמך העלול להפליל את הצד השני, ואפסו כל סיכויי התאגיד לגנוז מסמך זה הוא מקבלו בסופו של דבר – מוחבא בתוך משאית עמוסה לעייפה בארגזים ואלפי מסמכים. כך הוא מצבו של האזרח הישראלי – ביקש וועדת חקירה וקיבל 100 ועדות שכל אחת מהן לוקה בנכות אחרת, או שהיא חוקרת קטע קטן בפסיפס ואין בכוחה להשפיע על שינוי מהותי או שהיא חסרת סמכויות ואינה יכולה לעמוד על בעיות השורש של השחיתות הישראלית. הטעות המרכזית של מחאת המילואימניקים היא בדרישה להקמת וועדת חקירה – אזרחי ישראל אינם זקוקים לועדת חקירה בכדי להבין כי המנהיגות הנוכחית מסכנת את שרידותם.

שנת הקריקטורות

בחודשים ינואר ופברואר 2006 פרצו פרעות הקריקטורות וברביעי בפברואר אף נשרפה שגרירות דנמרק בדמשק. שורשי הפרשה בפרסום מספטמבר 2005 של מספר קריקטורות בנושאי מוחמד והאיסלם. העימות החל כאשר עיתון דני מוביל ה" Jyllands-Posten" הדפיס שתים עשר קריקטורות של מוחמד על מנת לחשוף ולאתגר את אווירת הפחד הקיימת בדנמרק מפני ביקורת כלפי האיסלם. באישור לסיוט הבלהות של העיתון, התגובה הייתה מבול של זעם מוסלמי, איומי מוות ואלימות שגרמו עד כה למעל 1000 הרוגים. הנושא המונח על הכף הוא זכות הביטוי והמחשבה החופשית. מאגודת המאיירים הישראלית אליה פניתי בדוא"ל בבקשה לנקיטת עמדה התקבלה התשובה: " אתה צודק. אך אגודת המאיירים היא עמותה שאינה פוליטית ואינני יכולה להגיב על אירועים פוליטיים. למרות שדעתי האישית ברורה "… וכן: " כיוון שקיימת כיום אגודת הקומיקס הישראלי, שבראשה עומד מישל קישקה, אני משאירה להם את זכות התיקשורת בעיניין …" על התשובות העלובות חתומה הגברת יעל שחר שריד, מנכ"לית אגודת המאיירים.

שנת המראת הלביא … בסין

לא זאת לא טעות, השנה השלים חיל האוויר את הצטיידותו במאות מטוסי קרב לביא מתקדמים, מדובר בחיל האוויר הסיני ובמטוס ה J-10 המבוסס על תוכניות הלביא הישראלי. התעשייה האווירית מכרה את תוכניות מטוס הלביא לסין וחיל האוויר הסיני כבר הספיק להצטייד במאות מטוסים הנושאים גם טילי אויר-אויר "פיתון" מתוצרת התעשיה הישראלית. התעשייה הצבאית הישראלית המתיימרת להוות זרוע חשובה למען בטחון ישראל חותרת תחת בטחון ישראל ובת בריתה היחידה בעולם, ארה"ב, כאשר היא מספקת טכנולוגיות מתקדמות לאוייביה של ארה"ב ולתומכת המובילה של ציר הרשע ואוייבי ישראל הישירים.

התמונה: מתוך אתר http://taiwanbbs.org/cgi/index.pl?,v=portal

שנת הסיאוב והגירת דם החיים

"הארץ" פירסם ידיעה על ניידת משטרה שדרסה תלמיד ממשמרות הזה"ב בעודו לבוש באפוד זוהר ומצוייד במקל עם תמרור עצור על מעבר החצייה…. לא במקרה מדובר בניידת של שוטרי משטרת ההגירה – הגוף הדורסני ביותר שהקימה ישראל לפגיעה בזכויות האדם. על גוף זה אמר שגריר הפיליפינים בישראל, אנטוניו מודנה: "אני לא יכול לסבול את היחס לעובדים הפיליפינים בישראל", והוסיף: "משטרת ההגירה מתנהגת כמו נאצים". משטרת ההגירה (הקליקו לצפייה בסרטון בנושא) הינה הביטוי הקיצוני לתרבות שמאפשרת את הזלזול באטום הקיום האנושי – בפרט ובזכויותיו.

זלזול ופגיעה שמתחילה בחוסר חינוך ומודעות וממשיכה במערכת מקיפה של בירוקרטיה רשמית שאינה מכירה בזכותו של הפרט לחייו ולרכושו, סותמת את עורקי החיים ומשפיעה באופן ישיר על מאזן ההגירה מישראל כשהיא מרחיקה מאיתנו את הכוחות החיוניים והיצרניים ביותר שלה. מחקר שפרסמו אריק גולד ועומר מואב ממרכז שלם על בריחת מוחות מישראל מזכיר כי בנובמבר 2003 פירסם משרד הקליטה הערכה שעל פיה כ-750 אלף ישראלים חיים בחו"ל, בעיקר בארה"ב ובקנדה – כ-12.5% מכלל האוכלוסייה היהודית בישראל.

החוקרים מדגישים כי לפי נתוני הלמ"ס מספטמבר האחרון, ב-2005 נרשמה עלייה משמעותית במספר היורדים, והוא יגיע ל-25 אלף, בהשוואה ל-19 אלף יורדים בכל אחת מהשנים 2004-2002. המחקר קובע כי ככל שההשכלה גבוהה יותר, הנטייה לרדת מהארץ גבוהה יותר. אם לא תשכיל מדינת ישראל להכיר בזכויות אדם ותאפשר את השיגשוג הכלכלי הנובע מכך תיוותר ישראל כמקום של דורסים ונדרסים כאשר ישראל משמשת רק תחנת מעבר למהגרים היוצרים והיצרניים בדרך לשיפור איכות חייהם. 

שנת המפגש בין צאדאם חוסיין וחבל התלייה

עם תום השנה ובאיחור רב לאחר משפט שהיה פארודיה של צדק, נתלה צאדאם חוסיין. הסיבה להיות משפטו פארודיה אינה נעוצה בהאשמות הפופולריות כלפי ההשפעה האמריקאית על מערכת המשפט העיראקית אלא בשל המאמץ המוגזם לפייס את כל המבקרים ולהעניק לסאדאם את הזכות להוכיח חפותו, זכות שמעבר להיותה דימיונית במקרה זה – הוא לא העניק למתנגדיו ולא היה ראוי לה ולקרקס שנלווה אליה על חשבון משלם המיסים האמריקאי. 

בהיות המשפט ממוקד בנסיון להוכיח אחריות ישירה למספר רציחות קטן יחסית, הוא גימד עוד יותר את פשעיו של הרודן. למרות כל אלו נעשה צדק היסטורי בחיבור שבין חבל התלייה לצוארו של צאדאם חוסיין – כך יעשה לעריצים.

האיש שחוץ משלל פשעיו כלפי בני עמו סימל את מוקד ההזדהות של הפלשתינאים באינתיפאדה השנייה, שילם עשרות אלפי דולרים למשפחות מחבלים מתאבדים ועודד את הטרור כלפי ישראלים. הדיקטטור ששילח טילים על אזרחי ישראל לקול מצהלות הפלשתינאים לא שכח את יקיריו וקרא "תחי פלשתין" בטרם התהדק החבל על צווארו. כעת זכה לסיום הולם של מסלול הטרור שלו ולסוכות ודגלי אבלים בג'נין. חשיבות המעמד היא בכך שסמל של טרור מוסלמי ואנטי-מערבי הובל למקומו הראוי (מהלך שיש להשלימו בפיזור אפרו ומניעת הקמת אתר עלייה לקבר), מי יתן וגם עמיתיו האחרים יצטרפו אליו בקרוב.

מעל הקריקטורה "מכרים וותיקים" (Old Acquaintance ) שפורסמה על ידי פורקום וקוקס ב26 בדצמבר 2006.

שנת פרנסה טובה לנביאי השואה האקולוגית

בסוף שנות ה-70 כשהייתי תלמיד במסגרת תיכונית של לימודי סביבה מוגברים היה מקובל לספר על ההתקררות של כדור הארץ והתקרבותו המאיימת של עידן קרח. בסיורים ברמת עבדת שליד בין נחל חווארים בנגב לאחר הגילוי של עדויות מאובנות לצמחייה ים תיכונית שלימדה על אקלים גשום יותר בנגב בעשרות אלפי השנים האחרונות למדנו גם כי מדע האקלים הינו נושא מורכב הצופן שינויים שטרם אנו יכולים להעריכם נכונה.
כמה שנים חלפו והזמירות השתנו, היום פופולרי יותר לתאר את השואה האקולוגית במונחי גיהנום בוער המצפה לנו כתוצאה ממעשינו הרעים (פליטת גזים ופעילות תעשייתית) מעבר לשינוי של הפשרת חזון הקרחונים וחימומם שנעשה על ידי אותם פרופסורים "מכובדים" שהקפיאו אותנו בשנות השבעים, נוסף מרכיב מוסרי אידיאולוגי שבראשו מיהר להתייצב השנה סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל-גור.

השנה שמענו ברצף אחד עם התחזית על חמסין אקולוגים ושרלטנים תאבי פרסום ותקציבים שנשאו בפנינו נבואות חורבן לוהטות תוך שהם מגנים את הקפיטליזם, את נשיא ארה"ב שסירב לחתום על אמנת קיוטו, ואת הקידמה האנושית בכלל.

האמת היא שאין לנו עדויות חותכות למגמה של התחממות או התקררות של כדור הארץ וכל בחינה גאולוגית מגלה לנו כי שינויים קיצוניים של תנועת יבשות התחממות והתקררות היו מנת חלקו של כדור הארץ עוד בטרם המהפכה התעשייתית והחירות הכלכלית והגלובליזציה אותה היא הביאה.

מידע שייאסף במשך אלפי שנים אולי יספק מידע על תהליך זה שיכול לפעול לשני הכיוונים ותנודתיות שקנה המידה הנכון לבחינתה אינו מצוי בנתונים הקיימים אלא במהלך מאות ועשרות אלפי שנים. אולם בחלוף המאות, מי יזכור את השרלטנים שחיפשו כל תירוץ לתקוף את החירות את התקציבים והתקנות הבירוקרטיות שסיפקו פרנסה כה שופעת באותם ימים של פחד לפני אלפי שנים.
             

הוספת תגובה